Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

03. novembra 2005

„Veľký brat“ nakúka žiakom do písomiek



Kamery nonstop sledujú deti na základnej škole



Zdieľať
„Veľký brat“ už nie je len v reality šou - jeho obdoba nakúka aj do tried na ZŠ v Slovenskej Ľupči. „Bezpečnostné kamery sa zatiaľ nachádzajú v šiestich triedach,“ vysvetľuje riaditeľka školy. Zapnuté sú 24 hodín denne! Keď sa žiaci pobijú, nemajú sa na čo vyhovárať. A „Veľký brat“ si ich môže kedykoľvek skontrolovať aj pri písomke...

Podľa ústavného právnika Ladislava Orosza by však bolo vhodné, ak by si škola k inštalovaniu kamier vyžiadala súhlas rodičov - jedným                      z ľudských práv je totiž aj právo na súkromie. „Minimálne by mali všetkých rodičov informovať,“ dodal.

Veľký brat sa pozerá nielen do televíznych štúdií, ale aj do tried na Základnej škole v Slovenskej Ľupči pri Banskej Bystrici. „Bezpečnostné kamery sa zatiaľ nachádzajú v šiestich triedach,“ vysvetľuje riaditeľka školy Dagmar Pilková. „Reagujú na pohyb. Len čo ho zachytia, zapínajú sa a nahrávajú,“ pokračuje. Kamery sú zapnuté 24 hodín. Fungujú aj cez sviatky. Ich prvoradým cieľom je podľa Pilkovej chrániť školu pred nepozvanými hosťami, priznáva však, že sa dobre osvedčili aj pri kontrole správania žiakov. „Minule som cez kameru videla, ako sa v jednej triede cez prestávku bili žiaci. Padla pritom aj lavica. Hneď som tam išla. Avšak už bolo všetko v poriadku. Keď som sa spýtala, kto zhodil lavicu, boli prekvapení, že o tom viem,“ spomína si riaditeľka. Kontrolu svojho správania si uvedomujú aj žiaci. „Niekedy je to dobré, inokedy nie,“ hovorí jedna ôsmačka. „Keď napríklad niekto rozbije vázu, hneď sa vie, kto to urobil,“ dopĺňa ju spolužiak. Kamery však žiakom spôsobujú aj vrásky na čele. „Počas písomky sa už nedá radiť tak ako predtým,“ sťažuje sa ďalšia z opýtaných. „Uvedomujeme si, že nás môže vidieť pani riaditeľka.“ Napriek tomu jej spolužiaci tvrdia, že ťaháky používajú veselo ďalej. Údajne sa dá oklamať i Veľký brat. Odmietli nám však prezradiť ako.
Monitorovanie tried privítali aj učitelia. „Hoci sa zlepšilo správanie žiakov, stále sa nájdu takí, ktorí vyrušujú,“ tvrdí Viera Flašková. Pedagógovia sú podľa nej na kontrolu svojej práce zvyknutí, preto si nemyslí, že by im všadeprítomné oko prekážalo.
Vedenie školy zatiaľ nezaznamenalo nijaké sťažnosti na prítomnosť kamier. „Rodičia by to mali skôr privítať,“ myslí si riaditeľka. Podľa nej monitorovací systém pomáha pri odhaľovaní nečestných vecí, ktoré by sa v škole mohli diať. Takisto odmieta porovnanie s reality šou. „Je to sto a jeden,“ vyhlasuje. „U nás, na rozdiel od nich, deti nie sú zatvorené. Môžu sa slobodne pohybovať a ich život plynie aj mimo kamier.“
Podľa ústavného právnika Ladislava Orosza je problémom zavádzania priemyselných televízií vo všeobecnosti to, že ich vždy posudzujú aj z pohľadu ľudských práv, resp. práva na súkromie. Preto by si podľa neho škola mala vyžiadať písomný súhlas rodičov so zavedením kamier. „V takom prípade by som v tom nevidel absolútne žiadny problém,“ povedal. Minimálnou požiadavkou však je, aby boli všetci rodičia o kamerách dostupným spôsobom informovaní. „Tak sa to robí napríklad v obchodných domoch,“ poznamenal.
V blízkej budúcnosti škola nainštaluje kamery do všetkých miestností - potom bude celá budova označená ako škola s kamerovým systémom.      

Ján Krempaský, Daniel Forgács


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Na Slovensku (asi) nie sú tajné väzenia CIA
<< predchádzajúci článok
Vystrieda Repčíka Rybníček?