13. februára 2006

7 bodov Demitru s Višňovským viedlo k triumfu "kráľov" v NHL

V posledných zápasoch zámorskej NHL pred olympijskou prestávkou boli Pavol Demitra s Ľubomírom Višňovským hviezdami na góly bohatého stretnutia v Staples Center, kde ich Los Angeles privítalo lídra ...

NEW YORK 13. februára (WN/SITA) - V posledných zápasoch zámorskej NHL pred olympijskou prestávkou boli Pavol Demitra s Ľubomírom Višňovským hviezdami na góly bohatého stretnutia v Staples Center, kde ich Los Angeles privítalo lídra Pacifickej divízie z Dallasu. Slovenský útočník mal prsty v štyroch presných zásahoch svojho tímu (1+3) a jeho krajan z obrany si štatistiky obohatil o 3 body (1+2). “Králi” viedli po úvodnej dvadsaťminútovke 2:1, no hostia štvorgólovým uragánom v prostrednej časti hry otočili vývoj stretnutia. Domáci však zbrane nezložili a v záverečnej tretine sa im podaril podobný kúsok, keď po nezištnej prihrávke Pavla Demitru zavelil k obratu Ľubomír Višňovský. “Boli sme arogantní. Každý chcel streliť gól a zabúdal na obranu,” hľadal príčinu neúspechu kapitán “hviezd“ Mike Modano. Colorado pricestovalo na zápas k aktuálnemu lídrovi NHL, Detroitu a podľahlo mu rovnako ako vo všetkých troch predchádzajúcich tohtosezónnych dueloch, tentokrát 3:6. Hostia síce po úvodných jedenástich minútach vyhrávali 2:0, no v ďalšom priebehu hry prebrali taktovku domáci hokejisti a nakoniec sa mohli radovať už zo šiesteho triumfu v rade. “Začiatok nebol z našej strany dobrý, ale po prvých desiatich minútach sme už hrali výborne,” skonštatoval útočník “červených krídiel” Brendan Shanahan, ktorý gólom do prázdnej bránky uzavrel účet zápasu. Pri poslednom presnom zásahu “lavín” si asistenciu na svoje konto pripísal slovenský krídelník Marek Svatoš. Divácky atraktívne stretnutie sa odohralo v Caroline, ktorá hostila Buffalo. Vyrovnaný duel sa za stavu 3:3 dostal až do samostatných nájazdov, kde v šiestej sérii rozhodol o výhre domácich ich najlepší hráč Eric Staal. “Máme veľmi veľa hráčov, ktorí to vedia v nájazdoch,” zdôvodnil kouč “hurikánov” Peter Laviolette zaradenie Staala, aktuálne tretieho najproduktívnejšieho hráča, až ako šiesteho v poradí. Carolina tak zo siedmich záverečných rozstrelov, ktoré absolvovala, odchádzala z ľadu v šiestich prípadoch s dvojbodovým ziskom. Na pohode v kabíne Phoenixu sa negatívne prejavila aféra okolo nelegálneho stávkovania asistenta Ricka Toccheta, do ktorej je zapletená aj manželka trénera Wayna Gretzkého, a ich zverenci prehrali už štvrté stretnutie v rade, tentokrát s divíznym rivalom zo San Jose. “Kojotom” sa podarilo štyrikrát zlikvidovať jednogólový náskok súpera a dotiahnuť duel do predĺženia. V tom však po necelých dvoch minútach rozhodol o triumfe “žralokov” obranca Tom Preissing. “Odvádza výbornú prácu tým, že na seba dokáže naviazať hráčov. Ja som bol len na konci akcie,” pochválil autor víťazného zásahu Joea Thorntona, ktorý v stretnutí prekonal métu 500 bodov v prestížnej profilige. Edmonton v noci prekvapujúco nestačil na najhorší tím súťaže St. Louis. Brankár “olejárov” Mike Morrison bol striedaný už v štrnástej minúte, no v samostatných nájazdoch mu tréner Craig MacTavish opäť prejavil dôveru. Nováčik v bránke domácich však po prvýkrát zo šiestich rozstrelov odchádzal do kabín so sklonenou hlavou, keď o triumfe “bluesmanov” rozhodol jediný úspešný exekútor Dennis Wideman. “Chcel som tam ísť a tú sériu predĺžiť,” povedal so sklamaním samotný Morrison. V zostávajúcich dvoch zápasoch sa v oboch prípadoch radovali z víťazstva domáce celky. Anaheim vďaka trom gólom v záverečnej tretine triumfoval nad Chicagom. “Káčer” Andy McDonald sa presadil už v jedenástom stretnutí po sebe, pričom v nich zaznamenal spolu 18 bodov (5+13). Vancouver sa zásluhou úspešnej spolupráce bratskej dvojice Daniela a Henrika Sedinovcov v predĺžení radoval po dvoch prehrách v rade z výhry nad divíznym konkurentom z Minnesoty.

Nedeľa - sumáre:

Edmonton - St. Louis 4:5 po sam. nájazdoch (2:2, 0:1, 2:1 - 0:0, 0:1)

Góly: 4. Torres (Stoll), 7. Smyth (M.-A. Bergeron, Hemský), 45. Smyth (C. Pronger, Hemský), 58. Laraque (Špaček, Horcoff) - 7. Stempniak (Drake, McClement), 14. Tkachuk (Young, Čajánek), 33. Stempniak (McClement, B. Jackman), 57. McClement (Drake, Tkachuk), rozhodujúci sam. nájazd premenil Wideman. Vylúčení: 5:6 na 2 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 28:21. Brankári: M. Morrison (14. Markkanen) - Sanford. Diváci: 16 839.

Los Angeles - Dallas 6:5 (2:1, 0:4, 4:0)

Góly: 5. DEMITRA (VIŠŇOVSKÝ, Luc Robitaille), 11. Roenick (DEMITRA, Avery), 41. VIŠŇOVSKÝ (DEMITRA, Frolov), 43. Dempsey (DEMITRA, Roenick), 43. Luc Robitaille (Cammalleri, D. Armstrong), 54. D. Armstrong (VIŠŇOVSKÝ, Corvo) - 3. M. Tjärnqvist (Zubov, N. Kapanen), 22. Guerin (Morrow, Arnott), 35. Arnott (Morrow, Zubov), 38. Zubov (Arnott, Morrow), 39. Lehtinen (Ott, Turco). Vylúčení: 7:11 na 2 min, navyše Parros, D. Brown na 5 min - Perrott na 5 min, Morrow na 5 min + 10 min + DKZ (všetci za bitku), presilovky: 2:1, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 40:27. Brankári: Garon - Turco. Diváci: 18 118.

Carolina - Buffalo 4:3 po sam. nájazdoch (1:0, 1:3, 1:0 - 0:0, 1:0)

Góly:17. N. Wallin, 29. Cole (Stillman, Staal), 46. Justin Williams (Ray Whitney, Matt Cullen), rozhodujúci sam. nájazd premenil Staal - 28. Dumont (Afinogenov, Gaustad), 37. Dumont (Kotalík, B. Campbell), 38. D. Roy (Afinogenov). Vylúčení: 8:9 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 33:20. Brankári: Gerber - R. Miller. Diváci: 18 730.

Detroit - Colorado 6:3 (1:2, 2:1, 3:0)

Góly: 14. Schneider, 27. Dacjuk (Holmström, Lidström), 31. Jason Williams (Lebda, Schneider), 45. Holmström (Lidström, Zetterberg), 49. Zetterberg (Lebda, Dacjuk), 59. Shanahan (Dacjuk) - 6. Brisebois (McCormick, Hinote), 11. Hejduk (Sakic), 30. Hinote (Brunette, SVATOŠ). Vylúčení: 3:4 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 39:23. Brankári: Legace - Aebischer. Diváci: 20 066.

Phoenix - San Jose 4:5 po predĺžení (0:0, 1:2, 3:2 - 0:1)

Góly: 29. Sjöström (Sanderson), 41. Scatchard (Mike Johnson, Devereaux), 50. Lundmark (Gauthier, Z. Michálek), 57. Reinprecht (Doan, Sanderson) - 27. J. Thornton (Ekman), 32. Marleau (Bernier, M. Michálek), 48. Ekman (Cheechoo, J. Thornton), 56. Marleau (Ehrhoff, Ekman), 62. Preissing (J. Thornton, K. McLaren). Vylúčení: 5:1 na 2 min, navyše Ricci (Phoenix) na 10 min osobný trest, presilovky: 0:2, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 38:24. Brankári: Joseph - Toskala. Diváci: 15 664.

Anaheim - Chicago 4:1 (1:0, 0:1, 3:0)

Góly: 7. Lupul (McDonald, Selänne), 41. Penner (Marchant), 44. Perry (Getzlaf, Fedoruk), 59. Lupul (Marchant, Beauchemin) - 24. Sharp (Holmqvist, M. Lapointe). Vylúčení: 2:8 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 32:24. Brankári: Giguere - Munro. Diváci: 17 174.

Vancouver - Minnesota 3:2 po predĺžení (1:1, 1:0, 0:1 - 1:0)

Góly: 8. Kesler (Bertuzzi, Cooke), 26. Allen (Cooke, Park), 62. D. Sedin (H. Sedin, Allen) - 20. Walz (Veilleux, Kuba), 45. Dupuis (Walz, Kuba). Vylúčení: 10:8 na 2 min, navyše Kesler na 5 min - Veilleux na 5 min (obaja za bitku), presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 30:16. Brankári: Auld - Fernandez. Diváci: 18 630.