Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

05. septembra 2006

Firma Kremnica Gold objavila potenciálne ložisko zlataSpoločnosť Kremnica Gold, a.s. Banská Bystrica, patriaca do kanadskej skupiny Tournigan Gold Corporation, zistila v rámci geologického prieskumu v okolí Kremnice nový potenciálny výskyt ...Zdieľať

BRATISLAVA 5. septembra (WEBNOVINY) - Spoločnosť Kremnica Gold, a.s. Banská Bystrica, patriaca do kanadskej skupiny Tournigan Gold Corporation, zistila v rámci geologického prieskumu v okolí Kremnice nový potenciálny výskyt zlatostriebornej mineralizácie. Tá by sa mala nachádzať južne od doposiaľ známeho ložiska Šturec. "Počas vrtných prác sme v jednom z vrtov zistili polohu hornín, ktorá poukazuje na geologické predpoklady drahokovového zrudnenia. Tento fakt však ešte neznamená, že v danej oblasti bude aj nový zdroj rúd s obsahom zlata a striebra," vysvetlil pre agentúru SITA riaditeľ spoločnosti Kremnica Gold Boris Bartalský. Ako pokračoval, odobraté vzorky horniny firma zaslala na analýzu a až laboratórne výsledky potvrdia alebo vyvrátia indície zistenia ďalších potenciálnych zásob zlata a striebra.

Zámerom spoločnosti Kremnica Gold je obnovenie ťažby zlata v okolí Kremnice. Predbežná štúdia uskutočniteľnosti, ktorú mala firma predložiť príslušným orgánom do konca augusta tohto roka, prinesie konkrétne informácie o umiestnení a veľkosti banskej prevádzky, odkaliska, detailoch budúceho lomu či spôsobe prepravy horniny. Dodatočný geologický prieskum a laboratórne testy potenciálneho ložiska však podľa Bartalského finalizáciu predbežnej štúdie uskutočniteľnosti oddialia o niekoľko mesiacov. Na základe doterajších výsledkov štúdie bude napríklad väčšina hlušiny využitá na výstavbu banskej prevádzky, lom nebude takmer vôbec viditeľný z okolitých dedín. Všetky banské činnosti sa podľa plánov odklonia od obývaných oblastí, mesto Kremnica teda prípadným otvorením bane nebude priamo dotknuté. Kanadská spoločnosť už do plánu opätovného začatia ťažby zlata investovala približne 200 mil. Sk a plánuje preinvestovať ďalších 2,3 mld. Sk. Podnik pritom plánuje zamestnať 450 až 600 pracovníkov.

Tournigan Gold Corporation sa zameriava na prieskum a realizovanie projektov ťažby zlata a uránu v Európe. Medzi jej najrozvinutejšie projekty patrí Kremnica, Jahodná a Novoveská huta na Slovensku a Curraghinalt v Severnom Írsku. Nedávno získala oprávnenie na prieskum ložísk uránu aj v štátoch Wyoming, Južná Dakota a Arizona v USA.

SITA© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Za protimaďarské nálady v SR je zodpovedná vláda, tvrdí Lantos
<< predchádzajúci článok
Vedci predstavili košeľu pre kardiakov

Firma Kremnica Gold objavila potenciálne ložisko zlata - diskusné fórum čitateľov