Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

29. marca 2007

Na Febiofeste mala premiéru filmová pocta Martinovi SlivkoviMartin Slivka - muž, ktorý sadil stromy je názov nového slovenského dokumentu režiséra Martina Šulíka, ktorý mal dnes premiéru na bratislavskom Febiofeste.Zdieľať
       Film je poctou etnografovi, režisérovi, scenáristovi, pedagógovi Martinovi Slivkovi. Je zložený z výpovedí jeho priateľov, rodinných príslušníkov a spolupracovníkov.

      Impulz pre vytvorenie filmu vyšiel od producenta Patrika Pašša, ktorý so Slivkom spolupracoval na filme Deti vetra. Sám Slivka o vlastnej biografii nechcel ani počuť, preto vznikla až po jeho smrti. Réžiu projektu zveril producent do rúk Martina Šulíka. "Veľmi dlho som hľadal človeka, ktorý by sa s láskou, zodpovednosťou a trpezlivosťou pustil do tejto náročnej a výnimočnej témy. Mal som šťastie, že po roku prehovárania si pán Šulík našiel čas," povedal producent Pašš.
      Martin Šulík bol tiež študentom Martina Slivku, preto sa do prípravy filmu pustil aj z osobných dôvodov. "Hlavným zmyslom, pre ktorý sme to celé robili, je, aby sa dielo Martina Slivku uchovalo v nejakej podobe živé, aby sa jeho práca dostala medzi ľudí, aby s ňou nastupujúce generácie nestratili kontakt, lebo príliš rýchlo zabúdame a udržanie kontinuity je veľmi dôležité," vyznal sa Šulík.
      Veľká časť filmu vznikla zásluhou dramaturgov Ingrid Mayerovej a Rudolfa Urca, ktorí nahrávali výpovede Slivkových priateľov v Kanade, Nemecku či Švajčiarsku. Celkovo zozbierali asi sedemdesiat výpovedí, no do filmu sa ich dostala len polovica. "Mnohé z tých výpovedí boli zaujímavé, ale otvárali ďalšie témy, ktoré by sa do filmu nedostali. Už teraz má deväťdesiat minút a bol by príliš informačne presýtený", povedal Šulík. Producent Pašš sa teda rozhodol vydať film v priebehu budúceho roka na DVD, kam sa dostanú aj bonusy a výpovede, ktoré sa do filmu nezmestili. Súčasne je pripravené aj vydanie biografie v knižnej podobe.
      Dokument Martin Slivka - muž, ktorý sadil stromy odvysiela aj Slovenská televízia 15. apríla na Dvojke. Dokument sa potom bude premietať v špeciálnej distribúcii v sieti DVD kín na celom Slovensku.

(TASR)


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
V Portugalsku spustili najväčšiu slnečnú elektráreň na svete
<< predchádzajúci článok
Návrat legiend 60. rokov v bratislavskom PKO