Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

10. decembra 2005

OSN: Americké tajné väzenie



Ombudsman OSN v Kosove Marek Nowicki obvinil americkú armádu, že na svojej základni Camp Bondsteel v Kosove má zriadené tajné väzenie.



Zdieľať
  „Niet pochybností, že v Camp Bondsteel existuje už roky väzenie, ktoré nepodlieha žiadnej externej civilnej alebo juristickej kontrole,“ povedal Nowicki nemeckému denníku Berliner Zeitung.
Poľský právnik Nowicki je už šesť rokov vedúcim centra OSN pre sťažnosti v Kosove. Predtým bol aj sudcom Európskeho súdneho dvora pre ľudské práva v Štrasburgu. Camp Bondsteel mohol navštíviť dvakrát - koncom roku 2000 a začiatkom roku 2001 a podľa jeho názoru to vo väzení vyzeralo ako na obrázkoch známych z Guantánama.
Pred dvomi týždňami francúzsky denník Le Monde informoval o tábore „podobnom Guantánamu“, ktorý majú Američania v Kosove. Noviny sa odvolávajú na splnomocnenca Rady Európy Alvara Gila Roblesa, ktorý navštívil Camp Bondsteel v septembri 2002. Videl tam „asi 15 až 20 väzňov v oranžovom oblečení ako na Guantáname“. Gil Robles aj v rozhovore pre nemecký týždenník Der Spiegel povedal, že „každý vedel, čo sa v Bondsteele deje“. Americká armáda však tvrdí, že je tam iba väzenie KFOR.
V Camp Bondsteel, s rozlohou asi 360 000 štvorcových metrov, ktorý je základňou jednotiek KFOR, je umiestnených asi 6 000 amerických vojakov. Tábor sa nachádza na juh od Prištiny.
Ako napísal včera poľský denník Gazeta Wyborcza s odvolaním sa na informácie zástupcu humanitárnej organizácie Human Rights Watch (HRW) Marca Garlasca, najdôležitejšie vypočúvacie stredisko CIA v Európe bolo v Poľsku. Podľa Garlasca v tajných väzniciach CIA v súčasnosti vypočúvajú najmenej 100 zadržiavaných. Asi štvrtina z nich bola donedávna väznená v Poľsku - jedno väzenie bolo neďaleko vojenského letiska pri Mazurských jazerách a druhé, väčšie, niekde na juhu krajiny. Prvé správy v amerických médiách však prácu HRW veľmi skomplikovali, povedal Garlasco. „Chceli sme doviesť vyšetrovanie do konca, nájsť budovu, v ktorej držali Chálida Šejka Mohammada (údajného vojenského šéfa a plánovača útokov al-Káidy).“ Avšak po prvej správe vo Washington Post začiatkom novembra previezli väzňov do severnej Afriky a zmazali poľské stopy, povedal Garlasco.

Letecký pohľad na Camp Bondsteel v Kosove. Foto archív

(apl, BZ, Spiegel, GW, Standard)


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Al-Baradei varuje pred útokom na Irán
<< predchádzajúci článok
V skratke