Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Auto moto

11. februára 2009

Overenie platnosti technickej kontroly vozidlaOd 1. januára 2009 môžu všetci majitelia vozidiel na Slovensku, prostredníctvom stránky www.testek.sk, on-line spôsobom zistiť, či ich automobil má alebo nemá reálne vykonanú technickú kontrolu o spôsobilosti jazdy vozidla.Zdieľať
Na základe spolupráce spoločností Testek a Datalock je už dnes k dispozícii centrálny register, v ktorom sú evidované všetky technické kontroly a všetky automobily.
 
Pri prepise automobilov medzi dvomi okresmi je potrebné vydokladovať platnú technickú kontrolu o stave vozidla. Nezriedka sa však stáva, že údaje nesúhlasia. Na tento účel, na základe nariadenia Ministerstva dopravy SR, pripravili spoločnosti Testek a Datalock centrálny register STK. Cieľom evidencie je eliminácia množiacich sa podvodov pri vykonávaní technických kontrol. „V súčasnosti mám na stole niekoľko stoviek podaní na falzifikáty technických kontrol. Sú to hlavne majitelia automobilov, ktorí uveria prísľubom o vybavení STK, bez nutnosti priviesť automobil na určené miesto, ale aj tí, ktorí sa stali obeťami podvodu pri predaji vozidla“ uviedol Eduard Dedinský, riaditeľ spoločnosti Testek. Majitelia automobilov za finančnú úhradu, ktorá je na čiernom trhu stanovená na 66,40 €,  dostanú nálepku o vykonaní STK, ktorá je však vo väčšine prípadov falzifikátom.
 
Práve v tejto súvislosti je vhodné, aby si každý majiteľ akéhokoľvek automobilu urobil vlastnú skúšku správnosti technickej kontroly na internetovej stránke www.testek.sk.  Stačí zadať sériu a číslo nálepky a vložiť kontrolný reťazec. Následne systém zobrazí údaje uložené v databáze, VIN číslo a dátum poslednej technickej kontroly. V prípade, že automobil sa v evidencii nenachádza alebo VIN číslo nie je zhodné s VIN číslom v technickom preukaze, je potrebné si preveriť technickú kontrolu na adrese testek@testek.sk. Informácie na stránke www.testek.sk neobsahujú informácie o majiteľovi vozidla, iba o jeho spôsobilosti na jazdu.
 
Overovanie technickej kontroly je určené všetkým, ktorí vlastnia akýkoľvek druh vozidla podliehajúceho technickej kontrole. Predovšetkým však záujemcom o kúpu ojazdeného vozidla. „Ak si niekto v priebehu dvoch rokov kúpil na Slovensku ojazdené vozidlo alebo si nechal prostredníctvom sprostredkovateľa urobiť STK, odporúčam mu, aby si v každom prípade v rámci svojej bezpečnosti preveril svoje vozidlo. Nie je totiž vylúčené, že na svojom aute má nálepku iného auta, ktoré úspešne absolvovalo STK,“ doplnil Eduard Dedinský.
 
Systém evidencie reálne vykonaných technických kontrol pripravujú spoločnosti Testek a Datalock už viac ako 2,5 roka. „Nebolo jednoduché vytvoriť systém, ktorý bude združovať všetky stanice technickej kontroly a centrálne zhŕňať informácie o všetkých vozidlách na slovenských cestách. V tejto fáze už iba dopĺňame databázu, ktorá od 1. januára 2009 poskytuje kompletne všetky údaje o automobiloch,“ uviedol obchodný riaditeľ spoločnosti Datalock, Milan Hnilica.
 
Technická kontrola platí podľa druhu vozidla od pol roka do dvoch rokov a cena kontroly sa pohybuje od 16,60 € - 49,80 €.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Už čoskoro sa dočkáme kávy či piva s názvom Bob Marley
<< predchádzajúci článok
Veľa mladých ľudí sa považuje za romantické typy

Overenie platnosti technickej kontroly vozidla - diskusné fórum čitateľov