Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

23. júla 2015

A. Kiska požiada o zvolenie štvrtého kandidáta na sudcu Ústavného súdu



Prezident SR Andrej Kiska požiada predsedu Národnej rady SR Petra Pellegriniho (Smer-SD), aby parlament zvolil štvrtého kandidáta na sudcu Ústavného súdu (ÚS) SR. ...



Zdieľať
Ústavný súd SR Foto: TASR/František Iván
Bratislava 23. júla (TASR) - Prezident SR Andrej Kiska požiada predsedu Národnej rady SR Petra Pellegriniho (Smer-SD), aby parlament zvolil štvrtého kandidáta na sudcu Ústavného súdu (ÚS) SR. Ak tak urobí, hlava štátu bude mať k dispozícii štyroch kandidátov, z ktorých rozhodne o dvoch ústavných sudcoch. Dvojnásobný počet kandidátov na uvoľnené miesta predpisuje ústava.


Ako dnes Kiska oznámil pred novinármi, prví traja kandidáti sú tí, ktorých už raz odmietol vymenovať, ale ÚS mu po ich sťažnostiach prikázal konať a rozhodnúť. Ide o Evu Fulcovú, Juraja Sopoligu a Miroslava Ďuriša. Ďalší dvaja kandidáti, ktorých Kiska odmietol menovať, svoje ústavné sťažnosti napokon stiahli, čo podľa prezidenta znamená, že jeho verdikt v ich prípade je definitívny.

Kiska mal pôvodne menovať troch ústavných sudcov zo šiestich kandidátov, ktorých mu doručil parlament. Vymenoval však len jednu Janu Baricovú, u ostatných nenašiel hlboký záujem o ústavné právo a potrebnú kvalifikáciu, aj keď zákonné nároky spĺňali.

Hlave štátu sa však nepozdáva, že ústna a písomná podoba verdiktu ÚS o troch spomínaných kandidátoch sa líšili. Požiada preto ÚS o výklad ústavy. "Budem žiadať, aby plénum ÚS jasne a zrozumiteľne potvrdilo a raz a navždy odstránilo pochybnosti, ktoré vyvolalo konanie o nevymenovaných kandidátoch pred dvoma senátmi ÚS. Predpokladám, že ÚS rozhodne rýchlo a verdikt príde zhruba v čase, keď NR SR zvolí štvrtého kandidáta. Chcem si takto vyjasniť obsah kompetencií prezidenta pri menovaní sudcov ústavného súdu," povedal Kiska s tým, že nepovažuje za normálne, aby sa ústavní činitelia a experti na ústavné právo dohadovali, ako vlastne ÚS rozhodol.

Vo všeobecnosti podľa jeho slov platí, že súdna moc musí vyvinúť oveľa väčšie úsilie, aby získala dôveryhodnosť u občanov. "Aby sme sa mohli spoľahnúť, že je pilierom právneho štátu, že v nej nie je svojvôľa a že jej rozhodnutia sú zrozumiteľné," dodal.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Novinára vyhodili za kritiku Erdogana, ktorého meno ani nespomenul
<< predchádzajúci článok
Sucho môže poľnohospodárom znížiť úrodu až o 50 %