Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

11. januára 2017

A.KISKA: Primátori a starostovia sú zdrojom inšpirácie pre moju prácuSlovenský prezident Andrej Kiska.Zdieľať
Slovenský prezident Andrej Kiska. Foto: TASR/MTI
Bratislava 11. januára (TASR) – Primátori a starostovia na Slovensku sú pre prezidenta SR Andreja Kisku inšpiráciou pre jeho vlastnú prácu a poslanie, pretože vďaka stretnutiam s nimi a ľuďmi v mestách i obciach môže lepšie rozumieť, čo trápi Slovensko. Prezident to uviedol pri dnešnom prijatí 81 zástupcov Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) v Prezidentskom paláci v Bratislave.
Mnohé problémy, s ktorými musia primátori a starostovia zápasiť majú podľa Kisku už charakter chronického ochorenia. "Väčšina z nich súvisí s tým, že v histórii rozhodnutí o decentralizácii bol len málokedy rozsah právomocí a povinností pre samosprávy sprevádzaný adekvátnym finančným zabezpečením ich výkonu. Platí to pre mnohé oblasti od vzdelávania našich detí až po starostlivosť o našich seniorov," povedal prezident.

Na cestách po Slovensku vidí ale veľa pozitívnych príkladov ako je možné riešiť aj tie najvypuklejšie problémy. Podľa Kisku je obdivuhodné, ako niektorí starostovia dokážu pracovať s rómskou komunitou. "Nepoznám prakticky obec alebo mesto, kde by za pozitívnymi a dlhodobými výsledkami vo vzťahu k Rómom nestál v prvom rade starosta alebo primátor," podotkol.

Zástupcov miest a obcí upozornil prezident aj na oblasť školstva, keďže podľa jeho slov bude rok 2017 rokom pravdy o tom, čo z ambicióznych plánov sa podarí naozaj urobiť. "Som presvedčený, že veľmi dôležitý bude váš kritický a praktický hlas. Vo verejnej diskusii, ale najmä pri politickej podpore tých opatrení, ktoré naozaj dokážu vzdelávanie našich detí posunúť do 21. storočia," skonštatoval. Ako podotkol, oveľa hlasnejšie a viac bude potrebné hovoriť o nákladoch a finančných dlhoch v slovenskom zdravotníctve, ale aj o primeranej kvalite a porovnateľnej dostupnosti zdravotnej starostlivosti vo všetkých regiónoch.

"V roku 2017 by sme sa nemali báť otvárať naozaj veľké a dôležité témy, ktoré nás spoločne trápia. O školstve, zdravotníctve, zlepšení situácie v rómskych komunitách, pomoci ľuďom v regiónoch, ktoré trápi vyľudňovanie, odchode mladých, nedostatku pracovných príležitostí i nedostatku možností na kvalitný a plnohodnotný život," povedal prezident. ZMOS považuje za jeden z najdôležitejších hlasov vo verejnej diskusii o výzvach, ktorým Slovensko čelí a o riešeniach problémov, ktoré už neznesú ďalší odklad.

Predseda ZMOS a starosta obce Štrba Michal Sýkora požiadal prezidenta, aby počas svojich výjazdov stále viac zdôrazňoval i oceňoval inovatívne nápady a vyzdvihoval príklady dobrej praxe zavedenej v jednotlivých mestách a obciach na Slovensku. "Vysielajme aj takto spoločnosti signály, že máme byť načo hrdí, že máme stovky miest a tisíce obcí, ale pritom nespočetné množstvo jedinečností," uviedol.

Na pracovnom obede sa dnes zástupcovia ZMOS-u stretli aj s predsedom vlády Robertom Ficom (Smer-SD).

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Juncker: Malta je pripravená na predsedníctvo v Rade EÚ
<< predchádzajúci článok
Na Slovensku sa potvrdilo ďalšie ohnisko vtáčej chrípky

A.KISKA: Primátori a starostovia sú zdrojom inšpirácie pre moju prácu - diskusné fórum čitateľov