Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

29. apríla 2016

A. Kiska rozdelil svoj príjem desiatim rodinám v núdzi



Na archívnej snímke prezident SR Andrej Kiska



Zdieľať
Na archívnej snímke prezident SR Andrej Kiska Foto: TASR - Martin Baumann
Bratislava 29. apríla (TASR) - Prezident Andrej Kiska rozdelil svoj čistý príjem ďalším desiatim rodinám, ktoré sa ocitli v núdzi. Každá z nich dostala z marcového platu prezidenta 523,40 eur. TASR informoval Martin Lipták z Tlačového oddelenia Kancelárie prezidenta SR.


Andrej Kiska vybral adresátov pomoci na základe návrhov neziskových organizácií, ktoré sa dlhodobo venujú ľuďom v núdzi – Plamienok, Úsmev ako dar, Liga proti rakovine, Dobrý anjel a Organizácia muskulárnych dystrofikov v SR. Takýto postup pri výbere adresátov pomoci uplatňuje prezident každý mesiac, pričom pomoc od neho dostávajú rodiny priamo.

Prezident poskytol príspevok rodine, ktorej desaťročný syn trpí veľmi zriedkavým, zákerným genetickým ochorením. Má Louis-Barovej syndróm, ktorý skôr či neskôr prepukne v leukémiu. Tá sa však nedá liečiť, pretože pacient nemôže podstúpiť chemoterapiu. V dôsledku postupujúceho ochorenia je už chlapec odkázaný na vozík. Momentálne absolvuje vyšetrenie v zahraničí kvôli špeciálnemu lieku, ktorý môže ochorenie na istý čas spomaliť. Pre rodinu, ktorá vychováva ešte jedného syna, je to mimoriadne finančne náročná situácia.

Príspevok dostali aj dvaja mladí ľudia žijúci v spoločnej domácnosti. Obaja majú nervovo-svalové ochorenie, v dôsledku ktorého sa pohybujú na elektrických vozíkoch. Žijú spolu na internáte, čoskoro však musia toto ubytovanie opustiť a riešiť si bývanie iným spôsobom. V rámci svojich zdravotných možností a obmedzení obaja pracujú na čiastočný úväzok, mesačné výdavky však zvládajú len s ťažkosťami.

Prezident pomohol aj mladej žene, ktorá žije v skromných pomeroch s nevidiacou starou matkou a matkou, oboma už na starobnom dôchodku. Od 12 rokov trpí žena Crohnovou chorobou, momentálne je už ochorenie v pokročilom štádiu a nastali komplikácie. Po viacerých operáciách sa pridružila ďalšia, neurologická diagnóza, ktorá spôsobila, že postupne prestala chodiť a je odkázaná na mechanický vozík. Komplikácie spôsobujú, že trávi veľa času v nemocnici, momentálne je už dva mesiace hospitalizovaná.

Príjemcom finančnej výpomoci sa stala tiež rodina s dvoma nezaopatrenými deťmi, kde matka má vážnu onkologickú diagnózu. Príjem rodiny pozostáva z rodičovského príspevku, prídavkov na deti a manželovej mzdy, čo predstavuje len niečo cez 590 eur.

Prezident zo svojho platu pomohol aj matke s troma nezaopatrenými deťmi, jednému diagnostikovali akútnu lymfoblastovú leukémiu. Matka poberá dávku v hmotnej núdzi, výživné na deti a prídavky na deti, celkový mesačný príjem rodiny je necelých 312 eur.

Prezident finančne prispel mladej žene, ktorá v detstve prešla ťažkým obdobím - zomrela jej matka i sestra, pred časom aj jediný brat a jej partner je momentálne vo výkone trestu. Na zabezpečenie bývania pre seba a dcéru si vzala úver. Napriek ťažkej finančnej situácii si život bez dcérky nevie predstaviť a robí všetko pre to, aby mali čo jesť a neprišli o strechu nad hlavou. Koncom roka by sa mala vrátiť do zamestnania.

Príspevok dostala aj bývala odchovankyňa detského domova, ktorá žije so svojím druhom a deťmi v mestskej ubytovni. Domácnosť financuje len žena, partner kvôli zdravotným problémom nepracuje. Rodina sa dostala do finančných ťažkostí po tom, ako aj matka bola dva a pol mesiaca práceneschopná a jedno z detí muselo podstúpiť operáciu.

Prezident Kiska finančne podporil aj ďalšie tri rodiny. V jednej sú onkologickými pacientkami matka aj dcéra, pričom v rodine sú ešte ďalšie dve deti. V ďalšej žije žena sama s dvoma deťmi, z ktorých jedno je ťažko zdravotne postihnuté. V treťom prípade sa matka s onkologickou diagnózou sama stará o dcéru s rovnakou diagnózou.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Pravoslávni veriaci si dnes pripomínajú Veľký piatok
<< predchádzajúci článok
Migrácia nie je iba humanitárnou otázkou