Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

25. marca 2017

A. Kiska: V súčasnosti opäť ožívajú temní duchovia minulosti



Andrej Kiska, archívne foto.



Zdieľať
Andrej Kiska, archívne foto. Foto: TASR - Štefan Puškáš


Poprad 25. marca (TASR) – Pri príležitosti 75. výročia odchodu prvého transportu zo Slovenska do nacistického koncentračného a vyhladzovacieho tábora Auschwitz-Birkenau na území okupovaného Poľska odhalili dnes v Poprade na fasáde Gymnázia na Kukučínovej ulici pamätnú tabuľu. Ide o miesto, kde boli týždeň pred transportom do koncentračného tábora umiestnené židovské dievčatá. Prezident SR Andrej Kiska, ktorý sa na odhalení pamätnej tabule zúčastnil, vyjadril vďaku, že stretol jednu z preživších, ktorou je dnes už 92-ročná Edita Grosmanová z Humenného.

"Dievčatá nevedeli, čo ich čaká. Z tých 1000 dievčat prežilo 20. Dnes bolo pre mňa veľkou cťou, že som sa mohol stretnúť s jednou z tých, ktorá prežila. Ide o Editu Grosmanovú. Vtedy mala 17 rokov. Keď som sa s ňou dnes rozprával, tak nás prosí o jedno. Chce, aby sme si uvedomili, že ľudia sa nedelia podľa náboženstva či podľa farby pleti. Nedelia sa na Židov, Rómov, Moslimov, ale ľudia sú ľuďmi a vždy by sme sa mali pozerať na nich ako na ľudské bytosti," povedal prezident. Podľa jeho ďalších slov v súčasnosti opäť ožívajú temní duchovia minulosti. "Ožívajú opäť extrémisti, protižidovské, protirómske nálady. Často si kladieme otázku, čo máme spraviť. Nepoznám presnú odpoveď, ale stará múdrosť hovorí, že nato, aby zlo mohlo zvíťaziť, stačí veľmi málo. Stačí, aby dobrí ľudia nerobili nič," dodal Kiska.

"Je pár zážitkov, ktoré si pamätám. Keď sme išli na pochod smrti 18. januára 1945 a nevládali sme chodiť, keďže bol sneh po kolená, tak toho odstrelili. Pozerali sme sa nato," pripomenula si jednu zo smutných spomienok Grosmanová. Ako uviedla, to že prežila, pripisuje tomu, že Boh chcel, aby svoje zážitky ako posol posúvala ľuďom ďalej. Riaditeľ Slovenského národného múzea - Múzea židovskej kultúry v Bratislave Pavol Mešťan poznamenal, že na pamätnej tabuli je hebrejsky napísané slovo Zachor, čo v preklade znamená Pamätaj.

Program pietnej spomienky v Poprade pokračuje v Tatranskej galérii dokumentárnym filmom Žiť na ceste smrti režisérky Oľgy Pohankovej. Rovnako sa bude v priestoroch galérie prezentovať výskum Prvý židovský transport od Heather Dune Macadam a o 17.00 h sa uskutoční slávnostné otvorenie výstavy Ivana Köhlera Rezidencia smrti. Sobotný program ukončí zapálenie sviečok na pamiatku obetí prvého transportu pri pamätnej tabuli obetí holokaustu na popradskej železničnej stanici o 20.20 h, teda v rovnakom čase, keď z tejto stanice vyrazil 25. marca 1942 prvý vlak do koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau. Na rovnakom mieste sa v nedeľu 26. marca o 15.00 h uskutoční pietna spomienka spojená s kladením vencov.

Deportácie Židov zo Slovenska v roku 1942 boli uskutočňované na základe Židovského kódexu zo dňa 9. septembra 1941. V prvej fáze deportácií vznikli koncentračné strediská na Patrónke v Bratislave, Žiline, Poprade, Seredi a Novákoch, odkiaľ boli vypravené vlakové súpravy s deportovanými. "V dňoch 20. a 21. marca 1942 sa začalo so zhromažďovaním mladých dievčat, ktoré mali odchádzať na údajné práce do Poľska. V prvých štyroch transportoch odišlo 3670 dievčat, v ďalších vlakoch odišli mladí chlapci od 16 rokov a od júla už vlakmi Slovenských železníc slovenské úrady začali odvážať celé rodiny vrátane malých detí a starcov," informovala kultúrno-propagačná manažérka Slovenského národného múzea - Múzea židovskej kultúry v Bratislave Stanislava Šikulová.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Zhasnutím osvetlenia sa dnes možno zapojiť do podujatia Hodina Zeme
<< predchádzajúci článok
Politika prezidenta Erdogana oslabuje tureckú ekonomiku