24hod.sk    Šport    MS v hokeji 2007

09. mája 2006

A-skupina: Do osemfinále aj Lotyši, Česi napokon druhí

Zo základnej A-skupiny na 70. majstrovstvách sveta v hokeji v Rige postúpili do osemfinále Fíni, ktorí v súboji o prvenstvo remizovali s Českom 3:3, a tiež domáci Lotyši. Slovinsko vedené českým ...

RIGA 9. mája (WN/SITA) - Zo základnej A-skupiny na 70. majstrovstvách sveta v hokeji v Rige postúpili do osemfinále Fíni, ktorí v súboji o prvenstvo remizovali s Českom 3:3, a tiež domáci Lotyši. Slovinsko vedené českým kormidelníkom Františkom Výborným bude bojovať len o záchranu medzi elitou.

Lotyšsko vyhralo pred takmer 10 000 divákmi v Riga Arene nad Slovinskom hladko 5:1. Po prvej dvadsaťminútovke to však s domácim mužstvom nevyzeralo dobre, prehrávalo od 6. min 0:1. Na začiatku II. tretiny však zavelil do útoku vyrovnávajúcim gólom kapitán Semjonovs, a potom za poldruha minúty od 28:20 do 29:51 Lotyši otočili skóre presnými zásahmi Cipulisa a Jerofejevsa, ktorý využil presilovku pri vylúčení Muriča. Slovinci sa nezmohli na odpor a v 38. min zvýšil náskok domácich ešte skúsený, už 35-ročný Tambijevs. Aj v záverečnej tretine mali taktovku pevne v rukách lotyšskí hokejisti. V 51. minúte upravil na konečných 5:1 v presilovke piatich proti trom Vasiljevs.
Českí hokejisti viedli v súboji o prvenstvo v skupine nad Fínskom po troch minútach 2:0, no napokon iba remizovali 3:3, čo severanom stačilo na 1. miesto v A-skupine. Zverenci trénera Aloisa Hadamczika začali senzačne: v 3. minúte strelili za 24 sekúnd dva góly (prvý v početnej výhode). Hoci v 9. min obranca Kukkonen v presilovke znížil, Česko získalo na konci II. tretiny opäť dvojgólový náskok, keď Hlaváč po peknej prihrávke z pravého kruhu na vhadzovanie trafil odkrytú fínsku bránku. Posledné dejstvo sa začalo a aj sa skončilo gólom Fínska. Už po 30 sekundách prekonal Hniličku v presilovke obranca Berg a nádejný náskok Česka definitívne zlikvidoval ďalší zadák Nummelin 72 sekúnd pred záverečným klaksónom. Českí hokejisti potom mali ešte 33-sekundovú presilovku po vylúčení Viuhkolu, ale severania nerozhodný výsledok ubránili.