Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

18. októbra 2014

Afganská 10-ročná dievčina po znásilnení čelí hrozbe, že ju zavraždia



V Afganskej provincii Kundúz hrozí desaťročnej miestnej dievčine Brišne, že ju zavraždí vlastná rodina. Dievča v máji znásilnil miestny duchovný a vraždou chce ...



Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR/AP
 
Bratislava 18. októbra (Teraz.sk) – V Afganskej provincii Kundúz hrozí desaťročnej miestnej dievčine Brišne, že ju zavraždí vlastná rodina. Dievča v máji znásilnil miestny duchovný a vraždou chce rodina aj miestna komunita zmazať údajnú hanbu, ktorú im ako obeť znásilnenia spôsobila. Vražedným vyhrážkam čelí aj riaditeľka organizácie Ženy pre afgánske ženy doktorka Sarwariová. Organizácia Amnesty International Slovensko (AI) preto rozbehla výzvu novému prezidentovi Afganistanu Ašrafovi Ghanímu na plnú ochranu štátu pre Brišnu a Dr. Sarwariovú.


Brišnu po znásilnení dostali s pomocou organizácie Ženy pre afganské ženy do nemocnice. Podľa AI lekárske vyšetrenia preukázali, že bola znásilnená mimoriadne hrubým spôsobom. Počas hospitalizácie sa jej rodina a miestna komunita vyhrážali smrťou a "hodením do rieky". Brišne sa dočasne dostala do bezpečného prístrešku. Aj napriek protestom ženskej organizácie, ju miestna polícia po dvoch mesiacoch vrátila naspäť rodine a Brišna prišla o ochranu pred hroziacou smrťou.

Duchovného zatkli a obvinili zo znásilnenia maloletej. Momentálne čaká na súdny proces v kábulskej väznici.
V Afganistane je diskriminácia žien a dievčat dlhodobým problémom. Ženám a dievčatám, ktoré mali mimomanželský sexuálny styk alebo boli znásilnené, hrozí vražda za pošpinenie cti. „Štát častokrát zlyháva v ochrane obetí násilia a pred vykonaním vraždy obeť nie je chránená. Páchateľovi, ktorý vraždí zo cti je vďaka právnemu systému, ktorý zdôrazňuje zhovievavosť, trest odpustený,“ hovorí Jana Malovičová, riaditeľka Amnesty International Slovensko.

Česť a ochrana zvykov sú podľa AI časté dôvody, ktoré sú v tejto časti sveta akceptované pri vraždách žien a dievčat. Väčšina takýchto prípadov sa však pred súd ani nedostane, pretože rodiny vykonávajú tresty podľa miestneho právneho mechanizmu (napríklad ako kmeňové zhromaždenia shura a jurga). V Afganistane považujú ženy a dievčatá za vtelenie rodinnej cti. Oni sú často prvé v poradí, ktoré zaplatia cenu za to, ak je zvyk, tradícia alebo česť hanobená. Počet ženských vrážd zo cti v Afganistane je ťažké presne stanoviť. Podľa Afganskej nezávislej komisie pre ľudské práva (ANKĽP) bolo medzi januárom 2011 a májom 2013 zaznamenaných 243 takýchto vrážd.

Vraždy zo cti nie sú afganským Zákonom o eliminácii násilia páchaného na ženách (EVAW) v súčasnosti kriminalizované ako forma násilia na ženách a dievčatách. Zločinom vraždy sa zaoberajú články 394 až 397 tamojšieho trestného zákonníka. Trest je ale v prípade vrážd zo cti mierny a nie je vyšší ako dva roky.

Amnesty International. Foto:
 
Amnesty International Slovensko apeluje na všetkých, aby podpísali výzvu adresovanú novému prezidentovi Afganistanu Ašrafovi Ghanímu, v ktorom ho vyzýva na plnú ochranu zo strany štátu pre Brišnu a Dr. Sarwariovú. Organizácia ďalej požaduje spravodlivý súdny proces pre obvineného zo znásilnenia a kriminalizáciu "vraždy zo cti". Apel je možné podpísať na stránke Amnesty International Slovensko.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Entomológ Arpáš si do svojej zbierky priniesol neznáme druhy chrobákov
<< predchádzajúci článok
V Banskej Bystrici budú európske mačky súperiť v súťaži krásy