Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

29. novembra 2015

Africké krajiny chcú požiadať Čínu o ďalšie úvery a investície



Niektoré africké krajiny sa zrejme pokúsia prehodnotiť svoje dlhy voči Číne, aby pomohli svojim ekonomikám, ktoré zápasia s dôsledkami nízkych cien ropy a ...



Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo
Johannesburg 29. novembra (TASR) - Niektoré africké krajiny sa zrejme pokúsia prehodnotiť svoje dlhy voči Číne, aby pomohli svojim ekonomikám, ktoré zápasia s dôsledkami nízkych cien ropy a ďalších komodít. Zároveň avizovali, že na nadchádzajúcom summite Fóra pre spoluprácu Číny a Afriky v Johannesburgu (3. až 4. decembra) neodmietnu ponuky Pekingu na nové úvery. Informovala o tom agentúra Reuters.


Africké krajiny chcú dosiahnuť zvýšenie čínskych investícií do výstavby tovární na výrobu produktov pre export, ciest a železníc. Na druhej strane, čínske štátne podniky čelia v Afrike kritike za využívanie čínskej pracovnej sily na vládami financovaných projektoch, napríklad výstavbe ciest a nemocníc, za odčerpávanie peňazí do Číny a ponechanie len minimálnych zdrojov pre lokálne ekonomiky.

Odborníci očakávajú, že Čína aj napriek spomaleniu vlastnej ekonomiky ponúkne nové úvery a obchodné príležitosti. "Kľúčovými témami bude narastajúca zadlženosť Afriky voči Číne a zároveň spôsob, ako môže čínska ekonomika naštartovať dopyt po komoditách, pomôcť splatiť úvery a podporiť industrializáciu kontinentu," povedal Martyn Davies, analytik spoločnosti Deloitte pre Afriku. Podľa jeho názoru reálny rozvoj nepodporí ďalší úver 10 miliárd USD (9,45 miliardy eur) ani samotné investície do baní či ciest, ale rozvoj intelektuálneho vlastníctva.

Čína je najväčším obchodným partnerom Afriky. Objem vzájomného obchodu v roku 2014 dosiahol 220 miliárd USD a čínske investície na kontinente mali na konci minulého roka hodnotu 32,4 miliardy USD. Za posledné dva roky Peking ponúkol africkým krajinám úvery v celkovej výške 32 miliárd USD, avšak šíria sa obavy, že nepomáha pri rozvoji vzdelania ani technológií. A to napriek tomu, že Čína sľúbila vyškoliť tisíce afrických študentov a zvýšiť transfer technológií.

Africké krajiny zväčša považujú Čínu za zdravú protiváhu k západnému vplyvu. Západné vlády často kritizujú Peking za to, že v snahe podporiť obchod zatvára oči pred konfliktami a porušovaním ľudských práv.

Čínske investície pokrývajú široké spektrum projektov, či už sú to elektrárne v Zambii, obchodné dohody s Egyptom, kobaltové bane v Kongu, železnice vo východnej Afrike či infraštrukturálne projekty v Rovníkovej Guiney. Priame investície však v prvej polovici tohto roka klesli o 40 % na 1,19 miliardy USD.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
V meste Sindžár v Iraku sa našli ďalšie tri masové hroby
<< predchádzajúci článok
V Prešove si uctili obete hladomoru na Ukrajine