Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

24. mája 2012

AI kritizuje Slovensko, problém sú Rómovia



Slovensko v minulom roku naďalej porušovalo práva na vzdelanie rómskych detí, konštatuje to Amnesty International (AI) vo svojej 50. výročnej správe o stave ľudských práv vo svete. ...



Zdieľať
romovia BRATISLAVA 24. mája (WEBNOVINY) - Slovensko v minulom roku naďalej porušovalo práva na vzdelanie rómskych detí, konštatuje to Amnesty International (AI) vo svojej 50. výročnej správe o stave ľudských práv vo svete.


"Vláda neprijala žiadne konkrétne kroky, ktoré by viedli k odstráneniu segregovaného vzdelávania na Slovensku, čo potvrdil aj Výbor OSN pre ľudské práva, ktorý kritizoval Slovensko za segregáciu," povedala novinárom vedúca kancelárie Amnesty International Slovensko Martina Mazúrová.

Organizácia monitorovala situáciu od januára do decembra 2011 v 155 krajinách a územiach sveta.

Správa AI spomína dva prípady segregácie. Začiatkom školského roka v septembri 2011 sa rómski rodičia dozvedeli, že Základná škola Francisciho 11 v Levoči zriadila oddelené prvácke triedy pre rómske deti.

Údajne sa tak stalo na základe petície nerómskych rodičov, ktorí požadovali reguláciu počtu žiakov z neprispôsobivých komunít.

Rómski rodičia protestovali, že v rómskych triedach si deti nezlepšia jazyk, keďže tam hovoria po rómsky, chýbajú im vzory v iných žiakoch a nemajú kamarátov medzi Nerómami.

Splnomocnenec vlády pre rómske komunity Miroslav Pollák vyjadril obavu, že môže ísť o segregáciu na základe etnického pôvodu.


Historický rozsudok

Pozitívne vníma AI rozsudok Okresného súdu v Prešove z decembra minulého roka, ktorý rozhodol, že základná škola v Šarišských Michaľanoch v okrese Sabinov vzdelávaním detí v oddelených segregovaných triedach porušila zákon.

"Je to prvýkrát v histórii Slovenskej republiky, keď súd rozhodol o segregácii," zdôrazňuje Mazúrová.

Šéfka slovenskej pobočky AI pripomína, že Slovensko má vysoké zastúpenie rómskych detí v špeciálnych školách pre deti s mentálnym postihnutím, aj keď žiadnym postihnutím netrpia. Rómovia tvoria približne desať percent populácie.

V špeciálnych triedach na Slovensku je však podľa údajov Rómskeho vzdelávacieho fondu až 85 percent Rómov, v špeciálnych školách je to 65 percent.

Minister školstva Dušan Čaplovič hovorí, že je za plne integrované základné školy, aj keď už avizoval zriadenie internátnych škôl pre sociálne vylúčené, najmä rómske deti. Zatiaľ nie je jasné, či špeciálne školy ponechá alebo zruší.


Problémové sterilizácie

Podľa správy Amnesty International nevrhá na Slovensko dobré svetlo ani rozhodnutie Európskeho súdu pre ľudské práva o nedobrovoľnej sterilizácii rómskej ženy. Súd vlani v novembri v prvom rozsudku rozhodol, že Slovensko porušilo práva rómskej ženy, ktorú nútene sterilizovali.

Organizácia však pozitívne vníma novelu zákonníka práce, ktorá od apríla 2011 rozšírila ochranu pred diskrimináciou o diskrimináciu na základe sexuálnej orientácie. V júni sa tiež konal druhý ročník pochodu Dúhový Pride Bratislava 2011, na ktorý prišla viac než tisícka ľudí.

"Organizátori potvrdili lepšiu organizáciu v porovnaní s predchádzajúcim ročníkom," hodnotí AI. Polícia minulý rok oznámila, že nebude schopná ochrániť účastníkov pochodu, preto pozmenili trasu.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Sýrsky šéf povstalcov skončil, chce zabrániť hádkam
<< predchádzajúci článok
Grécko má zostať v eurozóne, zhodli sa lídri únie

AI kritizuje Slovensko, problém sú Rómovia - diskusné fórum čitateľov

Nech sa paci24.5. 13:05:55
AI kritizuje SLOVENSKO, problémom sú rómovia25.5. 5:26:35