Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

05. októbra 2011

Akciové trhy v Európe a Japonsku oslabili, v USA vzrástliEurópske akciové trhy v utorok oslabili pre obavy, že dlhová kríza v Grécku spôsobí bankám väčšie straty, než sa čakalo. K špekuláciám o hroziacom štátnom bankrote Grécka prispelo počas ...Zdieľať
burza londyn BRATISLAVA 5. októbra (WEBNOVINY) - Európske akciové trhy v utorok oslabili pre obavy, že dlhová kríza v Grécku spôsobí bankám väčšie straty, než sa čakalo. K špekuláciám o hroziacom štátnom bankrote Grécka prispelo počas víkendu zverejnenie návrhu rozpočtu, podľa ktorého vláda v Aténach počíta s tým, že v tomto roku nedodrží plánované rozpočtové ciele. Paneurópsky akciový index FTSEurofirst 300 klesol o 2,7 % na 887,77 bodu. Akcie francúzsko-belgickej finančnej skupiny Dexia klesli o 22,5 %, keď sa v skoršej časti obchodovania prepadli až o 38 %. Obavy o budúcnosť banky, ktorú zaťažuje silná expozícia voči gréckemu dlhu, vzrástli po tom, čo vlády v Berlíne a Paríži potvrdili odhodlanie podniknúť kroky na jej záchranu. Ministri financií na schôdzke v Luxemburgu zároveň vyzvali na prehodnotenie dohody o výmene gréckych dlhopisov, čo ďalej prehĺbilo obavy zo strát, ktoré hrozia súkromným držiteľom gréckeho dlhu.


Americký akciový trh uzatvoril utorňajšie obchodovanie s rastom. K zotaveniu akcií, ktoré za posledné štyri mesiace stratili 18 % hodnoty, prispel záujem investorov o zlacnené tituly, najmä v technologickom sektore. Index priemyselných blue chips Dow Jones posilnil o 1,44 % na 10 808,71 bodu, širší Standard & Poor's o 2,25 % na 1 123,95 bodu, technologický Nasdaq si pripísal 2,95 % a uzatvoril na úrovni 2 404,82 bodu. Akcie spoločnosti Apple klesli o 0,6 % po tom, čo nová verzia jej inteligentného telefónu iPhone nenaplnila očakávania spotrebiteľov. Vo finančnom sektore posilnili akcie Morgan Stanley o 12,3 %, Bank of America si pripísala 4,2 %.

Japonský akciový trh v stredu oslabil a širší index Topix sa počas obchodovania ocitol najnižšie od marcového zemetrasenia. Zahraniční investori pokračovali v ústupe od japonských aktív, ku ktorému prispel aj silnejší japonský jen. Hlavný tokijský index Nikkei klesol o 0,9 % na 8 382,98 bodu. Širší Topix si odpísal 1,4 % uzatvoril na úrovni 726,25 bodu. Akcie spoločnosti Fast Retailing, ktorá prevádzkuje sieť obchodov s oblečením, klesli o 4 %. Akcie telekomunikačnej spoločnosti Softbank oslabili o 4,4 %, operátor KDDI si odpísal 0,9 %. Vo finančnom sektore klesli akcie banky Mitsubishi UFJ Financial Group o 1,8 % a Sumitomo Mitsui Financial Group o 2,3 %.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Kašlete sucho alebo vlhko?
<< predchádzajúci článok
Starčeka, ktorý odpadol na parkovisku, zrazilo auto

Akciové trhy v Európe a Japonsku oslabili, v USA vzrástli - diskusné fórum čitateľov