Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

09. marca 2023

Aktivačný príspevok už nebude automaticky nárokovateľný, práce už budú posudzovať výbory (video)Súčasný systém aktivačných prác na Slovensku od začiatku apríla tohto roka zanikne.Zdieľať
milan krajniak 676x436 9.3.2023 (SITA.sk) - Súčasný systém aktivačných prác na Slovensku od začiatku apríla tohto roka zanikne. Rezort práce a sociálnych vecí začína s projektom podpory udržania pracovných návykov, ktorý sa bude financovať zo štátneho rozpočtu.

Znevýhodnení uchádzači o zamestnanie


Uchádzači o zamestnanie budú počas najviac šiestich mesiacov dostávať aktivačný príspevok v sume 75,70 eura mesačne a obce príspevok na osobu v sume 34,22 eura na zakúpenie pracovných nástrojov.

Ako na tlačovej besede uviedol minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Milan Krajniak, zásadnou zmenou bude to, že aktivačné práce budú posudzovať výbory pre otázky zamestnanosti. Samospráva tak bude musieť preukázať, akých ľudí na aké aktivačné práce potrebuje. Aktivačný príspevok tak už nebude automaticky nárokovateľný.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem


Druhou možnosťou bude projekt aktivácie znevýhodnených uchádzačov o zamestnanie. Ide o projekt zameraný na vykonávanie kvalifikovanejších pracovných činností, akými sú napríklad pomoc v školských, zdravotníckych zariadeniach, administratívna činnosť či pomoc v domovoch sociálnych služieb.

90-tisíc voľných pozícií


Finančný príspevok budú úrady práce poskytovať nezamestnanému tri až päť mesiacov vo výške životného minima, čo je aktuálne 234,42 eura mesačne.

Okrem toho bude mať nárok na príspevok v sume takmer 120 eur aj samotný organizátor prác, teda samospráva alebo nimi zriadené organizácie. Ten slúži na úhradu časti nákladov, ktoré súvisia s vykonávaním aktivácie a na poskytovanie príspevku na úhradu časti celkovej ceny práce zamestnanca ako koordinátora.

Ak sa nezamestnaný nechce spoliehať na podporu od štátu, môže využiť ponuku na trhu práce. Aktuálne si nezamestnaní môžu vyberať z ponuky obsahujúcej viac ako 90-tisíc voľných pozícií. Takmer 9-tisíc z nich je určených pre osoby s nízkou kvalifikáciou alebo bez kvalifikácie. „Tie sú vhodné pre akéhokoľvek uchádzača o zamestnanie, ktorý chce pracovať," povedal Krajniak.

Úrady práce nezamestnaným podľa neho pomôžu poskytnúť zamestnávateľom a uchádzačom o zamestnanie pomoc pri hľadaní si práce.

Systém neprináša žiadne výsledky


V súčasnosti približne 18-tisíc dlhodobo nezamestnaných podľa ministra práce a sociálnych vecí Milana Krajniaka cirkuluje medzi rôznymi aktívnymi opatreniami štátu na trhu práce.

„Po dvadsiatich rokoch je úplne zrejmé, že tento systém práce s nezamestnanými neprináša žiadne výsledky, ale stabilizuje situáciu v zlom stave, ktorý nechceme mať," povedal. Ľudia, ktorí poberajú aktivačný príspevok, podľa neho v zásade už nikdy nepracujú. „Veľká časť ľudí s dočasnou pomocou štátu cirkuluje už 20 rokov," zdôraznil Krajniak.

V mnohých obciach sa podľa neho len akože aktivujú uchádzači o zamestnanie. „Keď ide kontrola, tak zrazu na uliciach obce, ktorá je prázdna, je niekoľko sto ľudí, ktorí sa akože aktivujú, oprú sa o lopatu a keď kontrola sa končí, odchádzajú opäť do svojich príbytkov," tvrdí minister. Súčasné aktivačné práce tak podľa Krajniaka nezamestnaných neaktivujú.


Zdroj: SITA.sk - Aktivačný príspevok už nebude automaticky nárokovateľný, práce už budú posudzovať výbory (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Slovensko je inšpiráciou pre Holandsko, Čaputová predstavila kráľovskému páru zálohovanie PET fliaš a plechoviek (foto)
<< predchádzajúci článok
Rusko vypálilo na Ukrajinu 81 rakiet vrátane šiestich nadzvukových Kinžal, o život prišlo najmenej päť ľudí