Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

17. septembra 2014

Aktivisti chcú v bratislavskom lesoparku menej ťažby



Obmedziť hospodárske aktivity a posilniť rekreačné funkcie žiada v bratislavskom lesoparku skupina občianskych združení. V mestských lesoch chce znížiť ...



Zdieľať
Les, príroda Foto: TASR/Štefan Puškáš
Bratislava 17. septembra (TASR) – Obmedziť hospodárske aktivity a posilniť rekreačné funkcie žiada v bratislavskom lesoparku skupina občianskych združení. V mestských lesoch chce znížiť ťažbu dreva na tretinu, obmedziť vjazd áut i revír poľovníkov a zabrániť vstup developérom. Na septembrové rokovanie mestského zastupiteľstva plánujú poslancom predložiť materiál s týmito požiadavkami.


"Ťažba je neprimerane vysoká, nezodpovedá rekreačnej funkcii lesa, sú rozjazdené turistické i cyklistické chodníky a ľudia sa nemôžu rekreovať," opísala na dnešnej tlačovej konferencii Žanet Bohunská z občianskej iniciatívy. Aktivisti žiadajú znížiť ťažbu dreva na tretinu, teda z asi 15.000 kubíkov ročne na 5000. Dnes sa v lese dočasne do konca roka po rozhodnutí mestských poslancov neťaží vôbec.

"Dochádza tam často k stretu s autami, spôsob udeľovania výnimiek je nejasný. Ľudia tiež vnímajú pokusy developérov zmeniť lesné prostredie na mestskú časť," vymenúva Bohunská ďalšie problémy, ktoré podľa nej vnímajú návštevníci. Pre autá chcú aktivisti jasné pravidlá na vstup, výnimky majú byť podľa nich komerčne spoplatnené, ak nepôjde o štátne orgány. Aktivisti rovnako žiadajú, aby mesto začalo obstarávať územný plán zóny či zmenilo mestský územný plán, ktorý dnes umožňuje výstavbu na niektorých územiach lesoparku. Stavebne upraviť by pripustili len územia, kde dnes stoja skelety budov.

Návštevníci tiež podľa aktivistov nechcú pri Bratislave len lesoparkovú formu lesa, ale aj kus nerušenej prírody, v ktorej sa neťaží a nepoľuje. "Celý mestský les je dnes poľovným revírom, chceme vytvoriť nepoľovné zóny," zdôraznila Bohunská. Aktivisti žiadajú obnoviť i certifikáciu FSC. Tá držiteľa zaväzuje k šetrnejšiemu a ekologickejšiemu hospodáreniu v lesoch. "Nevidíme však vo všetkých bodoch možný ústup," pripúšťa zároveň aktivistka s tým, že riešenie ale hľadajú spolu s organizáciou Mestské lesy.

Aktivisti pripomínajú, že takéto názory nemajú len oni a zopár Bratislavčanov. Ukazujú na stovky papierikov, ktoré oslovení občania zanechali poslancom. Súčasťou iniciatívny je totiž putovná výstava fotografií lesoparku, ktorá má podporiť povedomie o tejto problematike. "Máme skúsenosť, že petície vzbudzujú dojem anonymnej masy ľudí, ktorá je politikom príliš vzdialená na to, aby sa jej požiadavkami skutočne zaoberali. Preto sme sa rozhodli dať ľuďom priestor na adresnejšiu formu vyjadrenia svojho názoru," vravia aktivisti. Každý, kto ide okolo putovnej výstavy a súhlasí s požiadavkami iniciatívy, má možnosť poslancovi za svoju mestskú časť napísať na farebný letáčik odkaz. "My sa postaráme, aby ho dostal," podotýkajú aktivisti.

Na lístočkoch zatiaľ ľudia nechali poslancom rôzne odkazy. Aktivisti dnes čítali niektoré z nich: "Ako Bratislavčania máme veľkú výhodu blízkosti lesa, nezničme si ho.", "Chceme vo svojom meste vidieť viac ozajstnej divokej prírody a nie sterilných trávnikov a umelo vyzerajúcich stromčekov.", "Žiadna výstavba na Železnej studienke!", "Nezneužívajme lesy na ekonomické záujmy pár jednotlivcov, nech lesy slúžia všetkým rovnako." či "Je to tam katastrofa, ničí sa to tam, pomôžte."

V bratislavských mestských lesoch od júla dočasne zastavili ťažbu dreva. Rozhodol takto ešte koncom júna mestský parlament a do konca roka by návštevníci lesoparku nemali v prírode už tak pravidelne stretávať traktory či pilčíkov. Bratislava však bude musieť kompenzovať stratu organizácii Mestské lesy. Za nepredávanie dreva prídu o 160.000 eur, do konca roka mali totiž vyťažiť ešte 6000 kubíkov. V lesoch sa zastavila len hospodárska ťažba, všetky udržiavacie práce, napríklad pri prípadnej kalamite, organizácia môže robiť.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Dospelí zanedbávajú prehliadky u zubára častejšie ako mladí a deti
<< predchádzajúci článok
Ministri prišli na vládu pešo, elektromobilmi a vyhliadkovým vláčikom