Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika    Zdravie

09. februára 2006

Aktuálna štúdia zdravotného stavu slovenskej populácie



Zdravotný stav slovenskej populácie nie je ani zďaleka uspokojivý. Potvrdzuje to najnovšia štúdia, ktorej výsledky zhŕňa publikácia Vieme zdravo žiť? doktorky Jany Jurkovičovej. Publikácia je ...



Zdieľať

BRATISLAVA 9. februára (WN/SITA) - Zdravotný stav slovenskej populácie nie je ani zďaleka uspokojivý. Potvrdzuje to najnovšia štúdia, ktorej výsledky zhŕňa publikácia Vieme zdravo žiť? doktorky Jany Jurkovičovej. Publikácia je výsledkom intenzívneho analyzovania zdravotného stavu Slovákov od roku 1999 do roku 2004. Za šesť rokov práce v teréne sa Jurkovičovej podarilo zhromaždiť informácie o zdravotnom stave sedemnástich tisícov obyvateľov vo veku od jedenásť do 94 rokov. Monografia prezentuje súhrnné výsledky vyšetrení slovenskej populácie v 49 mestách. Vyšetrenia mapovali výskyt širokého spektra rizikových faktorov kardiovaskulárnych chorôb, či už biologických, psychosociálnych, ako aj faktorov životného štýlu. Medzi ne patrí obezita, vysoký krvný tlak, zvýšená hladina cholesterolu v krvi a fajčenie.

Z výsledkov vyplýva, že medzi pozorovanými bolo len 11,1 percenta mužov a 18,2 percenta žien bez týchto rizikových faktorov. Vyšetrenia odhalili rizikové faktory kardiovaskulárnych ochorení aj u ľudí, ktorí sa domnievali, že sú zdraví a nič im nehrozí. V dvadsiatich troch kapitolách porovnáva autorka monografie napríklad svetové trendy, aktuálny stav, popredné svetové štúdie a nechýbajú ani odporúčania.

Po šiestich rokoch výskumu autorka zhodnotila, že v slovenskej populácii iba veľmi mierne klesol výskyt obezity, vysokého krvného tlaku a minimálne klesol aj počet ľudí so zvýšenou hladinou celkového cholesterolu. Fajčenie má v našej spoločnosti stále stúpajúcu tendenciu. Tabakové výrobky vyhľadáva čoraz viac mužov aj žien. Rovnako stúpa aj stresová záťaž a to najmä u ľudí s vysokoškolským vzdelaním a u žien. S tým súvisí aj narastajúci počet depresií.

Veľký vplyv na zdravotných stav jedinca má nepochybne aj pohyb a stravovacie návyky. Ukazuje sa, že v stravovaní slovenského obyvateľstva klesá konzumácia mlieka, ovocia a rýb. Čo sa týka zeleniny, preferujú ju stále viac ženy a jej konzumácia v tejto skupine mierne vzrástla. Stúpa naopak konzumácia alkoholu a potravín typu rýchleho občerstvenia. Tento typ stravovania uprednostňujú skôr mladšie vekové kategórie.

Z celkového pozorovania vyplýva, že lepšie výsledky všetkých objektívnych vyšetrení majú ženy. Výnimkou je iba vyšetrenie týkajúce sa hladiny celkového cholesterolu. Ženy sa celkovo zdravšie stravujú, menej fajčia a pijú alkohol, ale vyvíjajú zároveň nižšiu fyzickú námahu a v porovnaní s mužmi sa u nich objavili horšie ukazovatele duševného zdravia.

Z regionálneho hľadiska, najlepšie výsledky objektívnych vyšetrení mali obyvatelia Bratislavy a Košíc. Bratislavčania však spomedzi všetkých pozorovaných najčastejšie siahajú po tabakových výrobkoch. Najhoršie výsledky zaznamenali v okresoch južného a východného Slovenska.

FOTO:SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
SARIO sprostredkovala v BSK investície za 255 mil. eur
<< predchádzajúci článok
Nejednota v politických názoroch na zastavenie privatizácie