Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Šport

29. novembra 2007

Američania favoritmi finále DP proti obhajcom trofeje Rusom



Tenisti Spojených štátov amerických sú jednoznačnými favoritmi finále 96. ročníka Davisovho pohára BNP Paribas reprezentačných tímov mužov: ich stávkový kurz má hodnotu 1,32:1. Na súperov je ...



Zdieľať

PORTLAND 29. novembra (WEBNOVINY) - Tenisti Spojených štátov amerických sú jednoznačnými favoritmi finále 96. ročníka Davisovho pohára BNP Paribas reprezentačných tímov mužov: ich stávkový kurz má hodnotu 1,32:1. Na súperov je to až 4:1, hoci sú lídrami počítačového poradia krajín podľa organizujúcej Medzinárodnej tenisovej federácie ITF. Finálový program sa začne úvodnou piatkovou dvojhrou o 22.00 SEČ, štvorhra príde na rad v sobotu o 21:30 SEČ, nedeľné singlové vystúpenia majú piatkový scenár.

O zisk prvej trofeje po dvanástich rokoch pre USA ako najúspešnejšiu krajinu v histórii populárnej a prestížnej "šalátovej misy" (31 titulov) sa proti dosiaľ dvakrát bodujúcemu a primát obhajujúcemu tímu Ruska v 12-tisícovej hale Memorial Coliseum v oregonskom Portlande na tvrdom povrchu typu Premier Court pokúsia Andy Roddick, James Blake a spoloční lídri svetového rebríčka vo štvorhre, dvojičky Bob a Mike Bryanovci. Kapitánom stabilného kádra USA je Patrick McEnroe, ktorý predznamenal: "Od chlapcov očakávam, že zahrajú výnimočne dobre. Ani to však negarantuje triumf, pretože čelíme veľmi, veľmi silnému protivníkovi s množstvom kvalitných hráčov a schopnosťou pružne sa prispôsobiť podmienkam i vývoju situácie. Napriek tomu v nás papierové vyhliadky vzbudzujú solídny pocit." Najčerstvejšie zakopnutie USA vo finále je datované sezónou 2004 a udialo sa v Seville proti Španielsku (2:3).

"Zbornú" pod taktovkou charizmatického šéfa Ruskej tenisovej federácie a člena Medzinárodného olympijského výboru Šamila Tarpiščeva tvoria Nikolaj Davydenko, Michail Južnyj, Igor Andrejev a Dmitrij Tursunov. V porovnaní s vlaňajším moskovským finále, v ktorom Rusko zdolalo Argentínu 3:2, teda chýba nevyspytateľný "cár bieleho športu" Marat Safin, ktorý sa pred dvanástimi mesiacmi vo štvrtej dvojhre proti Josému Acasusovi postaral o rozhodujúci tretí bod. Pred piatimi rokmi v parížskej hale Bercy v rovnakej situácii uspel Michail Južnyj, zabezpečil Rusom ich premiérové víťazstvo v Davisovom pohári a teraz práve on ako jediný z hostí má šancu na svoj tretí primát v tomto miléniu.

Rusi ťahajú v DP sériu 7 triumfov. Naposledy podľahli v septembri 2005 v semifinále v Splite Chorvátom 2:3 a hrali vtedy v zostave totožnej so súčasnou. Tarpiščev, ktorý má šancu ako prvý v dejinách získať Davisov pohár i Pohár federácie počas jednej sezóny, sa na kapitánskej stoličke radoval už deväťkrát v rade od prehry žien v apríli 2006 v Liége s Belgickom 2:3. Do jeho fedcupovej série patrí aj septembrové vyniknutie tímu v semifinále v Stowe proti USA bez Sereny Williamsovej (3:2), keď stretnutiu predchádzali diplomatické ťahanice okolo udelenia víza. Teraz v rámci "psychologickej vojny" Roddick nedávno vyrukoval s pobúreným poukázaním na disproporciu medzi jeho pokutou od Asociácie tenisových profesionálov ATP za neskoré odrieknutie účasti na turnaji Masters Series v Paríži (20 000 USD) a sankciou 2000 USD, neskôr dokonca anulovanou, pre kontroverzného Davydenka za nedostatok úsilia počas zápasu. Roddick krátko pred stretnutím povedal: "Pociťujeme sebavedomie, ale to vždy treba pretaviť do výkonov na dvorci."

Americká singlová jednotka vedie nad ruskou 5:0 a nedávno ju zdolala na "výberovom" Masters Cupe v čínskom Šanghaji. Roddickove problémy s členkom i krížovou oblasťou chrbtice sa zdajú byť minulosťou, takisto ako zranenie lakťa Mika Bryana, pre ktoré dvojičky necestovali na deblovú sekciu Masters Cupu. Takmer niet pochýb, že pri žrebe bude dvojkou USA James Blake, zatiaľ čo u vyrovnanejších Rusov panujú o zostave pochybnosti. "Kladiem si rovnakú otázku ako vy. Ešte stále je priskoro na verdikt," vyhlásil už v Portlande známy majster stratégie Tarpiščev, ktorý odmietol pristúpiť na prípadnú hru so symbolickými emóciami typu niekdajšej studenej vojny a skonštatoval: "Nemyslím si, že ide o súboj krajín - je to súboj ich tenisových družstiev. Ak tomu môjmu prisudzujú približne 30-35 percent nádejí, nevidím dôvod, aby sme to neskúsili. Podobná situácia vyvstala už v Čile. Ani teraz síce nie sme favoritmi, ale sme schopní zvíťaziť."

Tarpiščev pripomenul aj nedávny futbalový "zázrak" v prospech Ruska: "Mužstvu trénera Guusa Hiddinka pred rozuzlením kvalifikácie o postup na ME takisto nik neprisudzoval veľkú šancu. Kto by mu ju aj dával po prehre v Izraeli? Rovnako ako zvyšok krajiny sme stále v príjemnom šoku z udalostí záverečného kola - prehry Anglicka s Chorvátskom. Možno môj tenisový tím na to nadviaže zdolaním Američanov. Ak sa nám to podarí, bude to pre mňa nádherné vyvrcholenie roka a jeho najkrajší okamih." Rusko v januári získalo Hopmanov pohár miešaných družstiev v austrálskom Perthe a v septembri zdolalo Taliansko 4:0 v moskovskom finále Pohára federácie. Na májovom Svetovom pohári tímov v nemeckom Düsseldorfe neštartovalo.

Rusko si 21. - 23. septembra v semifinále DP v Moskve poradilo s Nemeckom 3:2, hoci po štvorhre prehrávalo 1:2 a nemalo k dispozícii pôvodného lídra Davydenka. Podozreniami z korupcie deptaný renkingový líder, ktorý má s Roddickom a Blakom znepokojujúci kumulovaný výkaz 0:11, príliš nepomohol svojim druhom v aprílovom domácom štvrťfinále s Francúzmi (3:2) a úplne absentoval v náročnom februárovom osemfinálovom 1. kole v Čile. Tam však proti dvojici Fernando González - Nicolas Massú zabral Andrejev.

Američania postúpili do finále zásluhou göteborského víťazstva 4:1 nad Švédskom, ktorému sa revanšovali za debakel 0:5 z rozhodujúceho duelu sezóny 1997. Na úvod zvládli antukovú ostravskú skúšku proti Česku bez Radka Štěpánka a v apríli si vo Winstone-Saleme poradili do Španielmi nedisponujúcimi Rafaelom Nadalom. Všetky tri tohtoročné zápasy vyhrali 4:1, zatiaľ čo Rusi bez výnimky len najtesnejším rozdielom 3:2. Takúto sériu ťahajú už od semifinále 2006. Vtedy na tretí pokus po prvý raz zdolali USA, ale mali výhodu domáceho prostredia vo svojej metropole a na Olympijskom štadióne hosťom naordinovali ich povestne neobľúbenú antuku. Tretí bod získal Tursunov v obrovskej dráme proti Roddickovi (6:3, 6:4, 5:7, 3:6, 17:15).

Inauguračný duel týchto krajín sa udial v roku 1995, tiež na tehlovej múčke v Moskve. Pete Sampras, Jim Courier a Todd Martin zdolali Jevgenija Kafeľnikova, Andreja Česnokova a Andreja Olchovského 3:2. Práve odvtedy trvá odmlka USA na najvyššom stupienku. Portland v minulosti bol dejiskom daviscupového stretnutia v roku 1981 (v semifinále s Austráliou 5:0) a 1984 (v rovnakej fáze súťaže proti rovnakému súperovi 4:1). USA naposledy hostili finále v roku 1992. Vo Fort Worthe v Texase sa vtedy Andre Agassi, Jim Courier, spomenutý Sampras a John McEnroe radovali z víťazstva nad Švajčiarskom aj pred zrakom vtedy desaťročného Roddicka.

Nominácie tenistov USA a Ruska na finále Davisovho pohára BNP Paribas 2007 (hrá sa 30. novembra - 2. decembra v Portlande, tvrdý povrch Premier Court v hale Memorial Coliseum):

USA:

Andy Roddick (6. vo svetovom rebríčku vo dvojhre, 728. vo štvorhre), James Blake (13./ 192.), Bob Bryan (- / +1.), Mike Bryan (- / +1.), kapitán Patrick McEnroe

Rusko:

Nikolaj Davydenko (4. / -), Michail Južnyj (19. / 95.), Igor Andrejev (33. / 348.), Dmitrij Tursunov (34. / 61.), kapitán Šamil Tarpiščev

SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Venus Williamsová sa zranila v televíznej show
<< predchádzajúci článok
Futbalistu Jonáša začínajú prebúdzať z umelého spánku