Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

08. októbra 2014

Američania žijú dlhšie, ich úmrtnosť klesá - s výnimkou samovrážd



Američania žijú dlhšie ako kedykoľvek predtým. Vyplýva to z novej vládnej správy, podľa ktorej očakávaná dĺžka života opäť vzrástla a úmrtnosť pri takmer všetkých ...



Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR/AP
 
New York 8. októbra (TASR) - Američania žijú dlhšie ako kedykoľvek predtým. Vyplýva to z novej vládnej správy, podľa ktorej očakávaná dĺžka života opäť vzrástla a úmrtnosť pri takmer všetkých hlavných príčinách klesá. S jedinou výnimkou: percento samovrážd je najvyššie za uplynulých 25 rokov, informovala dnes tlačová agentúra AP.


Počet samovrážd stúpa od roku 2000 "a ťažko povedať, prečo", uviedol vedúci oddelenia Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) Robert Anderson, ktoré dnes uvedenú správu vydalo.

Výročná správa posudzovala úmrtia v roku 2012. Zistila, že očakávaná dĺžka života dieťaťa narodeného v roku 2012 bola 78 rokov a deväť mesiacov, čo je asi o šesť týždňov viac, ako v rokoch 2010 a 2011.

Američan, ktorý má 65 rokov, má podľa odhadov CDC pred sebou ešte 18 rokov života, jeho ženská polovička 20.

Detská úmrtnosť mierne klesla na 5,98 na 1000 živo narodených detí. Naďalej je však vyššia ako vo väčšine európskych krajín.

Úmrtnosť černochov a belochov klesla, v prípade hispáncov zostala na doterajšej úrovni, ktorá však bola nižšia ako u černochov a belochov.

Desať hlavných príčin smrti zostalo rovnakých, vedú srdcové choroby a rakovina. Na desiatom mieste sa nachádza samovražda.

Počet samovrážd vzrástol o vyše dve percentá na 12,6 percenta zo 100.000 Američanov. Je to najvyššie percento od roku 1987, keď bolo na úrovni 12,8 percenta.

Niektoré výskumy naznačili, že počet samovrážd stúpa počas ekonomickej krízy. Iné výskumy to však vyvracajú. Štatistické údaje skôr naznačujú, že americká spoločnosť zvláda zdravotné problémy ako cukrovka alebo choroby srdca lepšie než duševné choroby, uviedla výskumníčka Solveig Cunninghamová z Emoryho univerzity, ktorá skúmala úmrtnosť počas finančných problémov.

Správa CDC zhromaždila údaje zo všetkých úmrtných listov v USA v roku 2012. Cieľom sociologickej správy je projektovať, ako dlho budú ľudia žiť.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Rozhovor: Sima Martausová tvorí tak, ako to cíti
<< predchádzajúci článok
Ed Sheeran zverejnil klip ku skladbe Thinking Out Loud