Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

31. augusta 2016

Americkí právnici žalujú Bosch pre spoluúčasť na emisných podvodoch



Šéf žiadnej firmy s nimi nechce mať nič dočinenia. Reč je o trojici amerických hviezdnych advokátov Elizabeth Cabraserovej, Stevovi Bermanovi a Michaelovi ...



Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR/AP
San Francisco/Stuttgart 31. augusta (TASR) - Šéf žiadnej firmy s nimi nechce mať nič dočinenia. Reč je o trojici amerických hviezdnych advokátov Elizabeth Cabraserovej, Stevovi Bermanovi a Michaelovi Hausfeldovi, ktorí gigantov, napríklad, Exxon, Toyota, General Motors či BP, naučili, čo je to strach. Naposledy sa postarali o najvyššie mimosúdne vyrovnanie v automobilovej histórii, keď Volkswagen prinútili súhlasiť so sumou 15,3 miliardy USD (13,70 miliardy eur). A teraz sa do centra ich pozornosti dostal dodávateľ VW - Bosch.


"Bez spoluviny a mlčanlivosti firmy Bosch by sa nemohol Volkswagen dopustiť podvodov a manipulácií," cituje agentúra DPA z rozšíreného obžalovacieho spisu, ktorý len pred niekoľkými dňami pristál na príslušnom súde v San Franciscu. Bosch je jedným z obžalovaných v obrovskom procese pre emisný škandál a stojí v pozícii rozhodujúceho aktéra "dlhoročného sprisahania".

Bosch totiž dodal manipulatívny softvér, s pomocou ktorého VW dokázal oklamať emisné testy. Dostal sa tak do podozrenia, že v podvodoch zohrával kľúčovú úlohu. Zásadná otázka, ktorou sa budú súdy zaoberať, znie: Bola spoločnosť aktívnym spolupáchateľom alebo nevedomý dodávateľ, ktorého softvér VW svojvoľne upravil?

Spoločnosť je veľmi stručná v odpovediach na otázky médií, či sa Bosch na podvodoch zúčastňoval. Obvykle reaguje slovami, že vzhľadom na citlivú právnu situáciu sa k veci nevyjadrí. Bosch spustil interné vyšetrovanie a jeho americkí advokáti dôrazne odmietli akékoľvek obvinenia voči jednotlivým zamestnancom, ktoré označili za "divoké a neodôvodnené".

Bosch sa síce už vlani dostal do zameriavača žalobcov, teraz však ich advokáti v dokumentoch, ktoré musel VW zverejniť, údajne našli množstvo dôkazných materiálov. Z dokumentov vyplýva, že VW vyvinul manipulatívny softvér v úzkej spolupráci s Bosch a podľa právnikov nie sú pochybnosti o tom, že dodávateľ o nelegálnom účele vedel. "Aj v Bosch išlo o verejné tajomstvo," tvrdí trojica právnikov.

Spoluvinníctvo je možné datovať do konca 90. rokov minulého storočia. "Bosch a Volkswagen spolupracovali ruka v ruke," tvrdí sa v žalobe. Bosch nielen vedome a aktívne spolupracoval na podvodoch, ale pomocou marketingu a lobistiskej práce pomohol dostať zakázanú technológiu na americký trh. A dokonca sa snažil mnohé veci zatajiť po tom, čo americké úrady nadobudli podozrenie z manipulácie testov.

Jedno je jasné už teraz, ak firma odmietne mimosúdne vyrovnanie, pristane na lavici obžalovaných v USA. Ešte má čas tento scenár odvrátiť pomocou rokovaní. "Máme v úmysle 3. novembra požiadať o otvorenie procesu," hovorí Berman. Zatiaľ však neuviedol výšku odškodného, no Bosch už vlani vytvoril nové rezervy vo výške 650 miliónov eur.

Stuttgartská prokuratúra od konca roka 2015 vyšetruje neznámych manažérov Boschu pre podozrenie z napomáhania k trestnému činu podvodu. Podľa hovorcu prokuratúry vyšetrovanie ešte nejaký čas potrvá. Ak by prokuratúra podala žalobu, mohli by byť v hre aj finančné nároky. Okrem trestnoprávneho vyšetrovania by mohli prísť civilné žaloby od poškodených zákazníkov VW v Nemecku, no právnici však vidia len malú šancu na úspech. "Potrebujeme materiál, ktorý by preukázal, že softvér bol dodaný za účelom podvodu. A to môže byť ťažké," povedal advokát Ralf Stoll.



Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Medzilaborce investujú do infraštruktúry približne 150.000 eur
<< predchádzajúci článok
Manažér, ktorý udal Monsanto, dostane odmenu 22,5 milióna dolárov