Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

08. augusta 2006

Architektovi Silbersteinovi odhalia v Trenčíne pamätník



TRENČÍN 8. augusta (WEBNOVINY) – V Trenčíne na Sihoti koncom augusta odhalia pamätník na počesť jednej z najvýraznejších postáv architektonického života Trenčína, významného predstaviteľa funkcionalizmu a autora starej ...



Zdieľať

TRENČÍN 8. augusta (WEBNOVINY) – V Trenčíne na Sihoti koncom augusta odhalia pamätník na počesť jednej z najvýraznejších postáv architektonického života Trenčína, významného predstaviteľa funkcionalizmu a autora starej Sihote Ferdinanda Silbersteina – Silvana. Ako agentúru SITA informoval trenčiansky primátor Branislav Celler, pamätník vyrastá medzi Rázusovou a Hodžovou ulicou. Jednoduchý pamätník v tvare kvádra má symbolizovať práve funkcionalizmus. Pamätník bude osvetlený, celkové náklady nepresiahnu tri milióny korún, uviedol Celler. Autorom diela je akademický sochár Igor Mosný. Kameň, z ktorého sochu tvorí, priviezli z Talianska. Na slávnostné otvorenie pamätníka v podvečerných hodinách 30. augusta pozvali aj Silbersteinovu dcéru. Tá sa však pre zdravotné problémy ospravedlnila.

Mesto Trenčín bude v budúcnosti viac propagovať starú Sihoť. Primátor Celler hovorí, že v rámci Slovenska ide o jedinečný súbor funkcionalistickej architektúry. Podľa primátora boli aj snahy vyhlásiť starú Sihoť za pamiatkovú zónu.

Architekt Ferdinand Silberstein – Silvan bol významným predstaviteľom funkcionalizmu, na Slovensku pôsobil v rokoch 1925–1949. Je autorom objektu trenčianskej Obchodnej akadémie, v čase svojho vzniku sa hrdila titulom najmodernejšia školská budova na Slovensku. V r. 2001 bola zapísaná do Ústredného zoznamu kultúrnych pamiatok (ÚZKP). V lokalite Sihoť je tiež autorom domov s nájomnými bytmi z roku 1937. Významnou stavbou z jeho autorskej dielne je aj budova Slovenskej sporiteľne na Mierovom námestí, ktorá je taktiež zapísaná do ÚZKP. Politické pomery v Československu ho v roku 1949 prinútili emigrovať do Austrálie, kde v roku 1983 zomrel.

SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Pre prísny zákon si ani Winston Churchill nezapáli
<< predchádzajúci článok
USA: Vista nie je taká bezpečná, ako sa prezentuje