24hod.sk    Šport    Futbal

01. decembra 2005

Artmedia jesenným kráľom

Dohrávka 18. kola Corgoň ligy

Dohrávané stretnutia 18. kola futbalovej Corgoň ligy rozhodli o tom, že jesenným kráľom sa stala bratislavská Artmedia.  Rozhodlo o tom jej vysoké víťazstvo (7:1) v mestskom derby s Interom, lepšie skóre a prehra Trnavy v Žiline. Finiš Weissovho tímu v nahustenom programe s Ligou majstrov je pozoruhodný aj tým, že do včerajška nebol ani raz na čele tabuľky. Ani v jednom zo zvyšných štyroch stretnutí nedali mužstvá viac ako jeden gól. Ale aj ten jeden stačil na víťazstvo Ružomberka nad Trenčínom či Dubnice nad Banskou Bystricou. Púchov iba remizoval s nováčikom z Nitry, ale aj to stačilo na to, aby sa dostal z dna tabuľky, kde sa opäť ocitol bratislavský Inter.
Na čelo tabuľky strelcov sa dostal Žilinčan Pavol Straka, ktorý tam prezimuje pred ligovým stovkárom Róbertom Semeníkom (B. Bystrica). (kp)

Poradie strelcov
12 gólov: Straka (Žilina), 11: Semeník (B. Bystrica), 10: Nezmar (Ružomberok), 9: Jendrišek (Ružomberok), 8: Rák (Nitra), M. Bakoš (Púchov), Kožuch, Kriss (Trnava), 7: Šesták (Žilina), Halenár (Inter 2/Artmedia 5).

MŠK Žilina - Spartak Trnava 1:0 (1:0)

Prvú vizitku poslal na Lipčákovu bránu Vršič, jeho prudká strela však letela tesne vedľa. O desať minút opäť Vršič dočahoval na center Barčíka, no Lipčák včasným vybehnutím jeho šancu zmaril. V 23. minúte sa hostia predčasne tešili z gólu, lebo obranca Čvirik stál v postavení mimo hry. Žilina sa ešte pred prestávkou dočkala gólu, keď si v 43. minúte Straka nabehol na Barčíkov center a technickým volejom otvoril skóre. Po zmene strán prevzala iniciatívu Trnava, ktorá si vypracovala aj rad sľubných príležitostí, no čo nepochytal domáci Kuciak, to hosťujúci hráči pozahadzovali.  (SITA, Žilina)
FAKTY ZO ZÁPASU
Gól: 43. P. Straka, ŽK: 57. Vomáčka, 61. Vršič - 34. Čvirik, rozhodovali: Hriňák - Mókoš, Hrčka, 2814 divákov.
ŽILINA: Kuciak - Čišovský, Vomáčka, Švestka, Krško - Pekarík, Jež (72. Minarčík), Štrba, Vršič (79. Doležaj), Barčík - P. Straka (90. Bajza).
TRNAVA: Lipčák - Kotula, Hrabal, Poljovka, Čvirik - Ďuriš (85. Juhász), Ujlaky, Filip, Kopúnek, Kriss (46. Husár, 85. Semanko) - Kožuch.

Hlasy trénerov

acaMilan Nemec, Žilina: „V prvom polčase sme si vypracovali niekoľko streleckých príležitostí, v druhom nás Trnava zatlačila, avšak my sme s vypätím všetkých síl víťazstvo uhájili."
Jozef Adamec, Trnava: „Taký gól, ako sme inkasovali, môžu dostať len osemroční chlapci. Žilina bola dnes takým mužstvom, s ktorým sme mali v tomto stretnutí aspoň remizovať."

Matador Púchov - FC Nitra 0:0

Po prvej štvrťhodine bola zo stredu ihriska bažina, a tak šance na úspech mali len centrované lopty. K dvom sa dostal Pavol Vavrík - v 16. min jeho hlavičku odkopával z bránkovej čiary Ďatko, o 4 min neskôr ho vychytal Senecký a strelu Farkaša z otočky zneškodnil Valach. Hosťom pomohol príchod Grajciara, ktorý strelou v 52. min vystrašil domáceho brankára. Ten sa zapotil aj o trinásť minút neskôr, keď musel likvidovať torpédo Štajera z 35 m. V 71. min boli obidve mužstvá blízko ku gólu. Najprv po Salátovej hlavičke Senecký vykúzlil zákrok zápasu a na opačnej strane Grajciarova strela prenikla Valachovi pod telom, ale lopta sa zastavila v blate pred  čiarou. (SITA, Púchov)
Pred 600 divákmi rozhodoval J. Pavlík, ŽK: Brisuda - E. Hrnčár.
PÚCHOV: Valach - Saláta, Brisuda, Pavol Vavrík, Holčík - Hloušek, Labun (73. Peter Vavrík), Prokeš, Novisedlák (67. Patrik Mráz) - M. Bakoš (86. Šnegoň), Demjan.
NITRA: Senecký - Kukol (70. Pavol Farkaš), Štajer, Čeman, Ďatko - M. Farkaš (46. Grajciar), Erik Hrnčár, T. Kóňa, Devečka -
A. Hesek, Rák (76. Dobiáš).

Pavel Vrba, Púchov: „Už pred zápasom sme sa s kolegom Galádom rozprávali o teréne a zhodli sa na tom, že je neregulárny. Sám som zvedavý, kto dá ihrisko dokopy a za aké peniaze.“
Ivan Galád, Nitra: „Myslím si, že sme nezískali bod a ani Púchov ho nestratil. Dnes totiž futbal stratil všetky tri body, o ktoré sa malo hrať.“

Artmedia - Inter Bratislava 7:1 (4:0)

Hráči úradujúceho majstra si schuti zastrieľali a neprekážal im  ani ťažký terén. Gólovú parádu otvoril už v 1. min Vaščák, keď využil prvý rohový kop. Viaceré góly domácich padli po dokonalom vyšachovaní neistej obrany hostí vrátane brankára Košického. Pri viacerých z nich, najmä v prvom dejstve, asistoval opäť výborný  Kozák. O čestný úspech hostí sa zaslúžil Hodek po prihrávke Chalupku, ešte predtým Plichta nastrelil brvo Čobejovej bránky. Ten veľa roboty nemal, trochu viac sa hádam zahrial po zmene strán, keď hráči Artmedie o niečo znížili obrátky.
Karol Pátek
Góly: 27. a 77. Halenár, 37. a 71. Fodrek, 1. Vaščák, 18. Borbély, 88. J. Kozák - 76. Hodek. Pred 1 120 divákmi rozhodoval Smolák.
ARTMEDIA : Čobej - P. Petráš, Burák, J. Ďurica (56. R. Konečný), Tchuř - Vaščák, J. Kozák, Borbély (60. P. Staňo), Obžera (69. F. Gomes) - Halenár, Fodrek.
INTER: T. Košický - Tarek, Šedivý, R. Kunzo, Petrán - V. Horváth (40. Čikoš), Chalupka, Kaprálik (72. Ondrka), P. Baláž (39. Plichta) - M. Tomčák, Hodek.

Vladimír Weiss, Artmedia: „Som rád, že sme vyhrali väčším rozdielom. Naša vyššia kvalita i veľká chuť boli dnes evidentné. Ďakujem hráčom za predvedený výkon.“
Karol Brezík, Inter: „Pre mňa to bolo veľmi dlhých a ťažkých 90 minút. Je jasné, že naše mužstvo momentálne nemá takú kvalitu ako Artmedia. Jej víťazstvo je absolútne zaslúžené.“

ZTS Dubnica - Dukla B. Bystrica 1:0 (1:0)

Hralo sa na rozbahnenom teréne, s ktorým sa hráči oboch mužstiev nedokázali vyrovnať. Preto hŕstka uzimených divákov videla síce bojovný zápas s množstvom nakopávaných lôpt, ale i zahodených príležitostí. V mužstve domácich využil v prvom polčase jedinú šancu Bruško, keď jeho strela z dobrých 25 m skončila za chrbtom Zajaca. Po zmene strán hostia spresnili hru a mali blízko k vyrovnaniu. Najväčšie šance zahodil Libič, ktorému prudkú strelu i hlavičku vytlačil na brvno Perniš. Dukla sa snažila o vyrovnanie, ale druhý gól mohli v závere  pridať domáci.
Bohuš Voleský, Dubnica
Gól: 15. Bruško. Pred 350 divákmi rozhodoval Olšiak, ŽK: Pleva - Zajac.
DUBNICA NAD VÁHOM: D. Perniš - R. Novák, Pleva, Kopačka, Zimen - Ižvolt (90. Bellák), Držík, Bruško, Tesák - Kiška (88. Mujkoš), M. Filo ml. (61. Grendel).
BANSKÁ  BYSTRICA: Zajac - Očovan (82. Mikulanin), Svintek, Veselý, M. Pančík - Libič, Bažík, Pečovský, Juska (46. Gibala) - Hrbek, Semeník (69. M. Ďuriš).

Peter Gergely, Dubnica nad Váhom: „Hovorilo sa o nás, že ťažký terén nám nesedí. Už sme hrali aj na horšom ako dnes proti Dukle. O to viac sme radi, že sme dokázali uspieť.“
Jozef Prochotský, Banská Bystrica: „Body sa dávajú za góly. Súper bol v tomto smere šťastnejší. Výraznou mierou sme sa pričinili o dramatický a zaujímavý priebeh zápasu. Gól nás prinútil hrať ofenzívne, čo hre prospelo.“

MFK Ružomberok - AS Trenčín 1:0 (0:0)

Aj keď ráno bolo ihrisko pod Čebraťom pod snehom, napokon sa hralo na celkom slušnom, hoci ťažkom teréne. V prvom polčase vzruchu pred bránami bolo ako šafranu. Po zmene strán v 56. min Nezmar hlavou rozvlnil trenčiansku sieť. Ten istý hráč o tri minúty neskôr spálil tutovku, keď zblízka trafil iba trenčianskeho brankára Buchtu. Naopak, domáce publikum prestalo dýchať v 71. min, keď Štyvar neuveriteľne zblízka (po Kubalovom priamom kope) netrafil priestor medzi žrďami. Dve minúty pred koncom domáci brankár Hajdúch reflexívne zlikvidoval Kubalovu gólovú strelu. Tlak hostí v závere vyrovnanie nepriniesol, a tak z vydretého víťazstva sa tešili domáci futbalisti.
Ján Svrček, Ružomberok
Gól: 56. Nezmar. Pred 1 535 divákmi rozhodoval Šulgan, ŽK: Pospíšil, Sapara, Žofčák - Pastva, Mičenec, Kubala, ČK: 89. Prekop (Trenčín).
RUŽOMBEROK: Hajdúch - Dvorník, Pospíšil, Laurinc, Kotrys - Žofčák, Sapara, T. Sedlák (89. Urban), Božok - Nezmar, Jendrišek (85. Pilár).
TRENČÍN: Buchta - Pastva, Palša, Mičenec, Seman, Velický - Baranyai (60. Kamenský), Kubala, Prekop, Štyvár - Fabuš.

František Komňatský, Ružomberok: „Borili sme sa nielen s kvalitným súperom, ťažkým terénom, ale i sami so sebou. Naši kľúčoví hráči na takomto podklade strácajú svoju schopnosť kombinovať a tvoriť. Bol to viac boj a zápas o nasadení a trpezlivosti.
Ladislav Hudec, Trenčín: „Doplatili sme na nepremieňanie šancí, ktoré si mužstvo vypracovalo  u takého kvalitného súpera. Mrzí ma príležitosť, ktorú v prvom polčase nevyužil Baranyai. Hajduchov zákrok v závere bol doslova zázračný.“

Gólostroj sledoval aj tréner Porta

Pred vyše rokom, presnejšie 31. októbra 2004, odchádzali so sedemgólovou nádielkou z pravého brehu Dunaja vtedy ešte prvoligisti z Rimavskej Soboty. Včera si Petržalčania vtedajší výsledok (7:1) presne zopakovali. Už sa síce nemajú prečo veľmi ukazovať, svoju prestíž a povesť získali v doterajších stretnutiach Ligy majstrov. Ale predsa len, okrem povinnej prezentácie pred vlastnými fanúšikmi ukázali svoju vizitku aj trénerovi FC Porto Holanďan Co Adriaanse, utorňajšiemu súperovi Artmedie v Lige majstrov, ktorý bratislavské derby osobne sledoval. Aj keď mali proti sebe podstatne slabšieho súpera. „Keď som sa pred zápasom pozrel na súpisku, bol som presvedčený, že vysoko vyhráme. Inter má veľmi mladý káder a na jeho hráčoch bolo vidieť rešpekt. Osobne ma veľmi mrzí, kam sa tento klub dostal, keďže som v ňom desať rokov pôsobil,“ zareagoval aj na inú tému tréner Vladimír Weiss.
Napriek debaklu videl v prehre určité pozitíva tréner žlto-čiernych Karol Brezík: „Aj takýto zápas môže byť poučný, hrať s takým kvalitným súperom, ktorý sa presadil vo futbalovej Európe, nemajú naši hráči veľa príležitostí. Chlapom som prízvukoval, že bojujú aj o svoje vlastné meno. Napriek siedmim inkasovaným gólom, aj keby som, obrazne povedané, bol na boxe, nehodil by som uterák do ringu.“ (kp)