Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

25. augusta 2006

ATO považuje proces výberu tretieho operátora za znepokojivý



Asociácia telekomunikačných operátorov (ATO) považuje proces výberu tretieho mobilného operátora na Slovensku za znepokojivý. "Spochybňuje sa celé výberové konanie, činnosť Telekomunikačného ...



Zdieľať

BRATISLAVA 25. augusta (WEBNOVINY) - Asociácia telekomunikačných operátorov (ATO) považuje proces výberu tretieho mobilného operátora na Slovensku za znepokojivý. "Spochybňuje sa celé výberové konanie, činnosť Telekomunikačného úradu SR (TÚ), jeho predsedu i výberovej komisie. Skutočnosti, ktoré sa objavujú v masmédiách, vrhajú tieň na celý výberový proces a stavajú TÚ, jeho predsedu, ako aj celé Slovensko do zlého svetla," uvádza sa v stanovisku ATO s tým, že z týchto skutočností vyplýva podozrenie z manipulácie a korupcie. Asociácia z tohto dôvodu navrhuje, aby TÚ tieto podozrenia vyvrátil, očistil svoje meno a tým potvrdil kredibilitu svoju i celého Slovenska. "Urobí tak jedine zverejnením dôvodov vedúcich k svojmu rozhodnutiu o víťazovi súťaže a informovaním o rozdieloch v jednotlivých ponukách súťažiacich spoločností," uvádza Ondrovič. V prípade že tak neurobí, berie podľa neho na seba riziko pokračovania kampane neúspešných uchádzačov súdnou cestou, ktorá bude mať v prípade potvrdenia podozrení nepríjemné následky.

Ako však ďalej Ondrovič konštatoval, ATO pozorne sledovala vývoj procesu a rozhodnutie TÚ berie na vedomie. "Dúfame, že rozhodnutie je správne a naplnia sa očakávania z príchodu tretieho operátora," dodal. Víťazom tendra sa začiatkom augusta stala spoločnosť Telefónica O2 Slovakia. V piatok 25. augusta TÚ informoval, že spoločnosti vydal tretiu mobilnú licenciu, pričom pridelené frekvencie sú v pásmach GSM 900 a 1 800 MHz, v pásme UMTS a FS 28/29 GHz. Rozhodnutie TÚ však zatiaľ nie je právoplatné a je možné sa voči nemu odvolať do 15 dní od prevzatia rozhodnutia. Spoločnosť Telefónica O2 Slovakia očakáva, že by mohla začať prevádzku v poslednom štvrťroku 2006.

Komerčný začiatok prevádzky vlastnej siete však plánuje až desať mesiacov od získania povolenia, tento termín však ešte môže byť ovplyvnený viacerými faktormi. Vyplýva to z materiálov, ktoré sa agentúre SITA podarilo získať zo zdroja blízkeho výberovej komisii. Medzi faktory, ktoré by mohli 10-mesačný termín začatia prevádzky siete ovplyvniť, zaradila Telefónica vo svojej ponuke dostupnosť národného roamingu, alebo podporu TÚ. Zámerom firmy je ďalej pokryť vlastnou sieťou do jedného roka 12 % populácie, do dvoch rokov by to malo byť 45 %. Hovorca materskej firmy Telefónica O2 Czech Republic Martin Žabka odmietol tieto informácie komentovať až do získania povolenia od TÚ. "Služby aj termíny, ktoré uviedli uchádzači v ponukách, budú premietnuté do povolenia vydávaného úradom," povedal Vavro.

K rýchlejšiemu budovaniu siete sa podľa ponúk zaväzovali záujemcovia, ktorí v tendri neuspeli. Rakúsky mobilkom chcel komerčnú prevádzku vlastnej siete začať do šiestich mesiacov, zároveň s pokrytím väčšiny populácie národným roamingom. Do jedného roka chcel pokryť vlastnou sieťou 46 % a do štyroch rokov 93 % populácie. Potvrdila to agentúre SITA hovorkyňa koncernu Telekom Austria Gruppe a hovorkyňa mobilkom austria Elisabeth Mattes. Termín začatia prevádzky vlastnej siete do šiestich mesiacov uviedol vo svojej ponuke aj ďalší účastník tendra, konzorcium B Four. Tento záujemca chcel v prvom roku prevádzky pokryť vlastnou sieťou v kombinácii s národným roamingom 85 % populácie. V prvom roku mal pritom v pláne vlastnou sieťou pokryť 20 % populácie a do troch rokov až 95 % populácie, potvrdilo SITA konzorcium B Four. Najmenšiu váhu pri hodnotení ponúk (5 %) mala ponúkaná suma. Telefónica by mala zaplatiť za povolenie 150 mil. Sk. Rakúsky mobilkom ponúkal 250 mil. Sk a B Four 400 mil. Sk.

Obaja neúspešní kandidáti na tretieho operátora priebeh tendra napadli. Konzorcium B Four zložené z private equity skupiny Penta a českej spoločnosti Rádiokomunikace podalo vo štvrtok 24. augusta podnet na Generálnu prokuratúru (GP) vo veci preskúmania postupu a rozhodnutia TÚ pri výbere tretieho mobilného operátora. Ako informoval investičný riaditeľ private equity skupiny Penta Marek Ondrejka, konzorcium je presvedčené, že výberové konanie nebolo v súlade so zákonom o elektronických komunikáciách. Konzorcium žiada od TÚ buď zrušenie tendra alebo verejnú konfrontáciu ponúk. Priebeh tendra oficiálne napadol aj ďalší neúspešný účastník tendra - konzorcium mobilkomu austria so slovenskou spoločnosťou Eco-Invest. Spoločnosť mobilkom austria podľa v stredu zverejnených informácií žiadala TÚ, aby nevydal rozhodnutie o pridelení frekvencií spoločnosti Telefónica O2 Slovakia a zopakoval celý tender na výber tretieho mobilného operátora. Vo svojom podaní, ktoré okrem TÚ zaslali aj Najvyššiemu súdu SR, GP a ministerstvám dopravy a spravodlivosti, konzorcium rovnako ako B Four na základe takmer rovnakých argumentov spochybňuje priebeh tendra, aj nezávislosť komisie.

SITA,AP


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Paul McCartney odvolal účasť na dobročinnom podujatí
<< predchádzajúci článok
Ford zvažuje možnosť vytvorenia aliancie s inými automobilkami