Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

05. mája 2015

Autori kontajnerov na Šafku sa cítia byť podvedení



Podľa Bratislavčanov si renováciu vyžaduje aj Šafárikovo námestie.



Zdieľať
Podľa Bratislavčanov si renováciu vyžaduje aj Šafárikovo námestie. Foto: TASR/Martin Baumann
Bratislava 5. mája (TASR) – Cítia sa byť podvedení a obeťami politickej kampane – aj takto dnes reagovali autori projektu, ktorí bratislavské Šafárikovo námestie oživili kontajnermi s dizajnom či cyklodielňou a ktorých chce nové vedenie Starého Mesta do konca mája z priestoru vypratať. Projekt Šafko si podľa jeho autorov za krátky čas získal veľkú priazeň verejnosti, odborníkov i osobností z kultúry a vznikla aj petícia na jeho podporu, ktorú podpísalo takmer 4000 ľudí. Samospráva však tvrdí, že Staromešťanov kontajnery rušia.


S nápadom, aby na námestie vrátili život, oslovilo združenie ešte bývalé vedenie mestskej časti. Vlani v júli spolu uzavreli zmluvu. "Splnili sme náplň, ktorú sme deklarovali. Každý zo zúčastnených preinvestoval obrovské množstvo vlastných peňazí, času a energie a priniesli sme na Šafko, ktoré bolo dosiaľ len tranzitné, nové miesto na mapu, kde sa ľudia začali stretávať a mohli si odpočinúť. Jednotlivé subjekty na námestí tiež začali tvoriť dokonca spoločné projekty," informoval na dnešnej tlačovej konferencii architekt a autor projektu Oliver Kleinert z občianskeho združenia Urban Kontakt.

S nástupom nového starostu Radoslava Števčíka však začali byť kontajnery v ohrození. Po sérii rokovaní minulý týždeň nakoniec dostali od samosprávy nesúhlas s užívaním verejného priestranstva, podľa ktorého sa majú z námestia vysťahovať do konca mája. Už v polovici januára pritom podľa autorov projektu na stretnutí so Števčíkom predostreli návrh, aby Šafko fungovalo na mieste dovtedy, kým bude môcť združenie pôsobiť na novom mieste, pod Mostom SNP. Už hodinu na to však podľa nich mestská časť nastolila zákaz predaja dizajnérom a kávičkárom. A odvtedy na námestí trvá patová situácia.

"Starosta to podľa mňa robí preto, že to kedysi sľúbil nejakým svojim voličom a chce si za tým stáť. Možno však už aj tuší, že sme robili i nejaké dobré veci, ale ťažko sa mu ustupuje z toho, čo od začiatku prezentoval a snaží sa z nás urobiť tých zlých," myslí si Kleinert. Podotýka tiež, že v roku 2007 bola spracovaná štúdia, v ktorej aj na mieste dnešných kontajnerov naprojektovali výstavbu veľkej budovy.

Vedenie samosprávy niekoľkokrát argumentovalo hlukom z lokality, na ktorý sa vraj Staromešťania sťažovali. Kleinert ale podotýka, že verejný priestor v centrách miest nie je len pre rezidentov, ale je na to, aby sa používal. "A my sme tam neboli extra hluční, nemali sme pustenú reprodukovanú hudbu, ani sme tam nespravili krčmu. Tam boli ľudia s bicyklami. Dostali sme, naopak, veľa reakcií od ľudí, ktorí sa tešili, že konečne v tom priestore niečo je," zdôraznil.

Staré Mesto tiež projektu vyčítalo komerčné aktivity a kontajnery žiadalo aj spätne zdaniť sumou 84.500 eur za minulý rok. Projekt však vznikal ako oslobodený od dane. Na námestí okrem kávy napríklad internetový obchod predával módu, no podporoval pritom lokálny dizajn. "Nie je pravda, že by občianske združenia nemohli zarábať. Ale to, čo zarobia, investujú ďalej do projektu na to, aby rozvíjali svoju činnosť," podotkol Kleinert.

Autori projektu tiež pripomínajú, že od nástupu nového starostu urobili mnohé ústretové aktivity a chceli, aby sa vec vyvinula pozitívne a v prospech oboch strán. Starosta chcel podľa nich pôvodne odstrániť projekt hneď, autori teda navrhovali, aby sa urobil kompromis a mohli na námestí pôsobiť dovtedy, kým sa v dohľadnom čase nepresunú na iné miesto. O vyslyšanie tohto návrhu žiadajú samosprávu stále. Pred časom totiž oživili pôvodnú ideu pôsobiť v priestore pod Mostom SNP. Podporu majú i od vedenia Bratislavy, odborníkov, umelcov či hercov Juraja Kemku a Richarda Stankeho.

Samospráva Starého Mesta dnes označila vyjadrenia autorov kontajnerového projektu za nepodložené a emočne ladené a odkázala na minulotýždňovú tlačovú správu. V nej píše, že Urban Kontakt umiestnilo kontajnery na námestie bez stavebného povolenia a ďalších potrebných povolení, napríklad od hygienikov. "I napriek tomu vedenie mestskej časti rokovalo s občianskym združením v nádeji, že dôjde k dohode a nebude prinútené k represívnym opatreniam. Ale nepodarilo sa nájsť kompromis," uviedla Nora Remiarová z tlačového oddelenia miestneho úradu.

Na námestí sa počas trvania projektu tancovalo tango či swing, boli tam výstavy rôznych umelcov, módne prehliadky, Noc literatúry, bicyklové i umelecké workshopy, charitatívne akcie či akustické koncerty. Podľa autorov projektu existujú vážne obavy o ďalšie, iné kultúrne a komunitné projekty v Starom Meste, ktoré sa bez skutočnej podpory samosprávy nepostavia na nohy.





Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Izraelské múzeum vystaví najstarší písomný záznam Božích prikázaní
<< predchádzajúci článok
Prezident SR prosil študentov, aby sa po skúsenostiach vonku vrátili