05. februára 2016

Banská Bystrica prehrala so Zvolenom, Martin porazil Poprad

Na snímke sprava Radovan Puliš (Zvolen) a Georgijs Pujacs (Banská Bystrica) v zápase 45. kola hokejovej Tipsport Ligy medzi HC'05 iClinic Banská Bystrica a HKm Zvolen v Banskej Bystrici 5. februára 2016. Foto: TASR - Branislav Račko
Banská Bystrica 5. februára (TASR) - Hokejisti HC'05 iClinic Banská Bystrica podľahli rivalom z HKM Zvolen 2:6. V ďalšom zápase zdolali hokejisti MHC Martin Poprad 5:3.

HC'05 iClinic Banská Bystrica - HKM Zvolen 2:6 (2:3, 0:3, 0:0)

Góly: 4. Matoušek, 19. Tománek – 11. P. Zuzin (F. Fekiač, Žilka), 18. L. Jurík (Andersons), 20. L. Jurík (Škvaridlo, Semorád), 32. Andersons (Krejčí, L. Jurík), 32. J. Jurík (Mráz), 34. Semorád (L. Jurík, Andersons). Rozhodovali: D. Konc, M. Novák – Junek, P. Šefčík, vylúčení: 9:13 na 2 min, navyše Ďatelinka 10 min za napadnutie - Demiters 10 min za napadnutie hlavy a krku, presilovky: 0:3, oslabenia: 0:0, 2841 divákov.

Úvod pohronského derby patril Banskej Bystrici. Už vo 4. minúte sa Matoušek presadil strelou spoza brániaceho hráča a otvoril skóre stretnutia. V 11. minúte hosťujúci F. Fekiač našiel peknou prihrávkou P. Zuzina, ktorý nedôrazne bránený prekonal Bacashihuu. V 18. minúte využil presilovku po Bastovom vylúčení L. Jurík, ale z vedenia sa Zvolenčania dlho netešili. V útočnom pásme zbytočne stratili puk, zmocnil sa ho Tománek a svojmu samostatnému úniku dal gólovú bodku - 2:2. Posledné slovo v gólovo úrodnej úvodnej tretine však predsa len mali hostia, keď sa z medzikružia presadil L. Jurík. V 26. minúte Roussel prenikol až pred zvolenskú bránku, našiel Majdana, ten si však dlho prehadzoval puk z bekhendu na forhend a ležiaceho Baroša neprekonal. Hosťujúci brankár podržal svoj tím aj pri šanciach Luceniusa a Basta, herne lepší "barani" tak z prevahy nevyťažili nič. V 32. minúte ich za nepremenené príležitosti postihol dvojitý trest. Najskôr využil presilovku Andersons a o 33 sekúnd J. Jurík zvýšil náskok hostí - 2:5. Silnú pasáž HKM podčiarkol šiestym gólom Semorád, ktorý využil už tretiu presilovku svojho tímu. Bystrica sa v úvode tretej tretiny pokúsila zdramatizovať zápas, no Lamper na Baroša nevyzrel. Záver derby poškvrnili zbytočné roztržky, no ďalší gól už diváci nevideli. V tabuľke si tak Zvolenčania po treťom víťazstve v sérii poistili 3. miesto práve pred regionálnym rivalom z Bystrice.

MHC Martin - HK Poprad 5:3 (2:0, 1:2, 2:1)

Góly: 9. Jáchym (Jass, Sprukts), 18. Galamboš (Tabaček), 22. Nemček (Murček, Rzavský), 43. Cipulis (Sprukts, Jáchym), 58. Surovka - 33. Bartečko (Števuliak, Heizer), 37. Rapáč (Šterbák, Bajaruns), 57. Heizer (Bajaruns, Suchý). Rozhodovali: Lokšík – Bednár, Gajan, vylúčení: 3:3, navyše: Rapáč (Poprad) 10 minút za nešportové správanie, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, 2000 divákov.

Obe mužstvá sa len pomaly rozbiehali a v úvode sa hralo takmer bez streľby. Martinskí hokejisti boli potom aktívnejší a mali častejšie puk na svojich hokejkách. V 9. minúte po peknej akcii lotyšského útoku sa dostal pred bránku nekrytý Jáchym a otvoril skóre. Domáci pokračovali v útočnej hre, výborne korčuľovali a v 18. minúte pridal Galamboš druhý gól. Až v 20. minúte vyskúšal Kasík tvrdou strelou pozornosť martinského brankára.

Hokejisti MHC mali výborný nástup aj do druhého dejstva a už v 22. minúte zvýšil na 3:0 Nemček. V 26. minúte sa do streleckej pozície dostal Bajaruns, ale Dzubina bol pripravený. Hralo sa aj naďalej pod taktovkou domácich a Kostúr sa viackrát zapotil. Poprad potom ožil a v 33. minúte skúsený Bartečko znížil. Hru domácich to výrazne poznačilo, prestali korčuľovať, čo hostia využili v 37. minúte, keď z presilovky bol úspešný Rapáč a strelil druhý gól hostí.

Útlm Martina trval aj v úvode tretieho dejstva. V 41. minúte takmer prekvapil Dzubinu Suchý a potom nevyužil šancu Bajaruns, keď zlbízka netrafil martinskú bránku. Domácim veľmi pomohol gól Cipulisa v 43. minúte, ktorým odskočili na dva góly. Hra sa vyrovnala a na pozore sa museli mať obaja brankári. Štyri minúty pred koncom pri hre 4:4 začali hrať hostia bez brankára. Bajaruns v 57. minúte znížil na 3:4, ale o 16 sekúnd Surovka gólom do prázdnej bránky definitívne rozhodol o zaslúženom víťazstve martinských hokejistov.