17. novembra 2017

Banská Bystrica zdolala Žilinu, Trenčín si vezie tri body z Popradu

Na snímke Ivan Ďatelinka (Banská Bystrica) sa raduje z gólu v zápase 20. kola Tipsport ligy v hokeji HC'05 iClinic Banská Bystrica - MsHK DOXXbet Žilina 17. novembra 2017 v Banskej Bystrici. Foto: TASR/Branislav Račko
Banská Bystrica 17. novembra (TASR) - Domáceho favorita zvýhodňovala pred zápasom okrem tabuľkového postavenia najmä vyššia efektívnosť v zakončovaní. Po dvoch tretinách sa ich lepšia ofenzívna sila prejavila aj na priebežnom stave. Viedli dvojgólovým rozdielom a mohli oveľa vyšším, keby premenili aspoň zlomok z viacerých príležitostí. Prvýkrát Tomeka prekonal Ďatelinka, keď využil slabšou strelou od modrej zakrytý výhľad Tomeka v bránke.

V druhej tretine hneď po 12 sekundách pridal Ďatelinka druhý gól po rýchlom protiútoku a strelou spoza kruhu. Okrem gólových momentov zaujali aj žrde, v 13. minúte hosťujúceho Holovičova a v 31. Brittaina. "Baranom" dosť dlho trvalo, kým roztočili útočnú fázu na plné obrátky a najmä v druhej tretine bola ich prevaha v útočnej tretine zreteľná. Občas rozkrútili klasický kolotoč a nemuseli si pomôcť ani presilovkou. Rozhodcovia hráčov dlho nevylučovali, súboje sa tvrdo nedohrávali, aj keď občas vznikli aj šarvátky. Žilinčania sa pred Lassilu síce dostávali často, domáci im šance ponúkli po častých okienkach v obrane, no strelecky úplne zlyhali. V 5. minúte vyskúšal Lassilu bekhendom Tomas, okrem žrde Holoviča nádej vyvolala aj strela Romana v 19. minúte, alebo Handlovského šanca v 36. Účet domácich bol podstatne vyšší a v čistých streleckých príležitostiach sa ocitli viacerí.

V tretej tretine si neúspešne zahrali obe mužstvá prvýkrát v zápase aj presilovky, góly nepadli až do samého záveru, a to mal v prečíslení a v oslabení šancu Švihálek v 55. minúte. Zaslúžené ovácie napokon vyvolal gól domáceho Bubelu v 59. minúte po nekompromisnej strele a vzápätí o 16 sekúnd neskôr víťazstvo prifarbil zblízka Lunter.

HC'05 iClinic Banská Bystrica - MsHK Žilina 4:0 (1:0, 1:0, 2:0)
14. Ďatelinka, 21. Ďatelinka (Surový, Kubka), 59. Bubela (Brejčák), 59. Lunter (Lamper, Mihálik). Rozhodovali: Fridrich, J. Konc - R. Výleta, Rojík, vylúžení: 2:2, navyše: Klimenta (Žilina) 10 min za nešportové správanie, presilovky a oslabenia: 0:0, 2548 divákov.

HC'05 iClinic Banská Bystrica: Lassila - Kubka, Ďatelinka, Gründling, Mihálik, Brejčák, Sedlák, Košecký - Lamper, Surový, Lunter - Hohmann, Bubela, Bartánus, Asselin, Faille, Brittain - Belluš, Češík, Gabor

MsHK Žilina: Tomek - Hatala, Juraško, Chaloupka, Poulin, Harant, Mendrej, Roman - Klimenta, Hruška, Handlovský - J. Jurík, Švihálek, Tomas - Kučkin, Holovič, Stupka - Rogoň, Ondruš, Švec

HK Poprad - HK Dukla Trenčín 1:2

Popradčania proti "vojakom" z Trenčína vykorčuľovali aj s navrátilcom Bucom v útoku. A bol to práve on, kto otvoril v 13. minúte skóre zápasu. Hosťujúca obrana k nemu neskoro pristúpila a na pohotovú strelu z prvej Valent nestihol zareagovať - 1:0. V závere tretiny hrali Trenčania dve presilové hry. Napriek početnej streľbe a tlaku neprekonali pozorného Ivanova v bránke Popradu.

Líder tabuľky mal v druhom dejstve viac vyložených šancí, tesné vedenie domácich však udržiaval fantastickými zákrokmi ruský brankár Ivanov. Postupne si na ňom vylámali zuby Bezúch, Bulík i Sojčík. Kľúčový moment prišiel na konci 38. minúty. Najprv v dobrej príležitosti vyhorel Bezúch, vzápätí si v strednom pásme "podal" Krotáka. Ten po jeho zákroku zostal ležať na ľade a trenčiansky útočník putoval na trestnú lavici i s osobným trestom na desať minút. "Kamzíci" však presilovku zahrali katastrofálne a po chybe Buca vymietol pavučiny Ivanovovej bránky hosťujúci D. Hudec, ktorý strieľal z ostrého uhla - 1:1. Hostia z Trenčína domácich v tretej tretine k ničomu nepustili. Rozhodujúci úder Popradčania inkasovali počas vlastného oslabenia v 49. minúte. K odrazenému puku sa dostal Radivojevič, ten ho posunul na Sojčíka, ktorý už nemal problém trafiť odkrytú časť bránky - 1:2. Na tesnom víťazstve Dukly pod Tatrami už nič nezmenila ani hra Popradu bez brankára v úplnom závere stretnutia.

HK Poprad - Dukla Trenčín 1:2 (1:0, 0:1, 0:1)
13. Buc (Fabian, Mlynarovič) - 39. Hudec (Švec) 49. Sojčík (Mikula). Rozhodovali: Kalina, Lauff – Bogdaň, Gajan, vylúčení: 3:5, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:1, 2158 divákov

Poprad: Ivanov – Fabian, König, Davydov, Ježek, Jáchym, Dinda, Brejčák, Česánek – Buc, Mlynarovič, Svitana – Hvila, Heizer, Šitikov – Bondra, Vartovník, Abdul – Kroták, Paločko ml., Paločko

Trenčín: Valent – Romančík, Starosta, Frühauf, Cebák, Bohunický, Holenda, Páč – Radivojevič , Ölvecký, Bezúch – Sojčík, Bulík, Varga – Mikula, Pardavý, Hecl – D. Hudec, J. Švec, Špankovič