17. septembra 2014

Bayern zdolal Manchester 1:0, v Ríme padlo päť gólov

Hráč Bayernu Mehdi Beniata (vpravo) a hráč Manchestru Samir Nasri (vľavo) bojujú o loptu v zápase Ligy majstrov skupiny E Bayern Mníchov - Manchester City v Mníchove 17. septembra 2014. FOTO TASR/APBratislava 17. septembra (TASR) - ...

Bratislava 17. septembra (TASR) - Stredajší program 1. kola Ligy majstrov 2014/2015 priniesol gólové hody na štadiónoch AS Rím a FC Porto. V šlágri E-skupiny však padol iba jeden gól, tešili sa z neho fanúšikovia nemeckého šampióna Bayernu Mníchov, ktorý zdolal Manchester City tesne 1:0. Ďalší anglicko-nemecký súboj medzi FC Chelsea a Schalke 04 sa skončil nerozhodne 1:1.

Šláger medzi víťazom LM z roku 2013 s anglickým šampiónom odštartovala rýchla akcia v 1. minúte, na ktorej konci sa domáci priaznivci tešili z gólu, no Thomas Müller v tutovke nastrelil iba bočnú sieť. Bavori pokračovali v tlaku väčšinu prvého polčasu, no výborný Hart zneškodnil aj ďalšie veľké príležitosti Müllera, Maria Götzeho či Davida Alabu. Ich súper hrozil najmä z kontier, no s nimi si poradila domáca obrana s brankárom Manuelom Neuerom. Aktívnejší Bayern sa snažil tvoriť hru a strhnúť víťazstvo na svoju stranu aj po prestávke. "Citizens" však odolávali a čoraz viac sa im darilo narúšať súperove akcie už v zárodku. Sami však nebezpeční neboli a Neuera celý druhý polčas prakticky neohrozili. Bayern sa nakoniec dočkal v 90. minúte, keď sa tečovanou strelou halfvolejom z hranice šestnástky presadil Jerome Boateng a zariadil tak domáce víťazstvo 1:0.

V E-skupiny vyšiel domácemu AS Rím výborne vstup do zápasu s ruským majstrom CSKA Moskva. "Vlci" z večného mesta viedli už v 10. minúte 2:0, keď sa presadili Juan Iturbe a Gervinho. V 20. pridal ďalší gól Maicon a v 31. minúte sa trafil opäť Gervinho. Favorit tak prakticky rozhodol o osude stretnutia už za pol hodinu. Gólostroj na Olympijskom štadióne pokračoval aj po zmene strán. Prispeli k nemu už aj hostia, hoci najprv do zlej bránky. V 50. minúte si totiž strelil vlastný gól Sergej Ignaševič, no v 82. zaznamenal čestný úspech ruského celku Musa. Rimania sa tak nakoniec tešili z triumfu 5:1. Duel na chvíľu prerušili pre výtržnosti priaznivcov CSKA.

V "F-ku" si FC Barcelona bez väčších problémov poradila s outsiderom skupiny cyperským APOEL Nikózia. Síce zvíťazila iba 1:0, no počas celého duelu na Nou Camp-e dominovala s držaním lopty okolo 70 percent a súpera pustila iba k jedinej strele na bránku Marca-Andreho ter Stegena. O víťazný gól sa postarali v 28. minúte Pique.

Hráč Barcelony Lionel Messi prechádza s loptou okolo hráča APOELu Da Cruz Juniora v zápase Ligy majstrov skupiny F FC Barcelona - APOEL Nikózia v Barcelone 17. septembra 2014. FOTO TASR/AP

V druhom stretnutí privítal Ajax Amsterdam parížsky Saint-Germain. Hostia sa ujali vedenia v 14. minúte, keď sa trafil Cavani, ktorý dorazil do siete zblokovanú strelu Ibrahimoviča. Domáci však nechceli predať svoju kožu lacno a v 74. minúte sa im podarilo vyrovnať. Lasse Schöne prekonal gólmana PSG z priameho kopu a premenil na gól prvú strelu Ajaxu na bránku. Amsterdam tak uhral s favoritom cennú remízu.

Zverenci trénera Joseho Mourinha remizovali na Stamford Bridge so Schalke 04 1:1. Portugalský kouč sa nemohol spoľahnúť na elitného kanoniera Diega Costu, ktorý má zdravotné problémy a sedel iba na lavičke náhradníkov. Na jeho miesto nastúpil ostrieľaný navrátilec v modrom drese Didier Drogba. Skóre otvoril už v 11. minúte ďalší nový muž v tíme "Blues" Cesc Fabregas po narážačke s Edenom Hazardom. Schalke však rýchly gól nezaskočili a aj jeho hráči si vypracovali viacero dobrých príležitostí. V 61. minúte sa im podarilo vyrovnať zásluhou Klaasa-Jana Huntelaara, ktorý zakončil brejkovú akciu.

V druhom súboji uhral slovinský šampión NK Maribor, ktorý sa predstavil v prestížnej súťaži po dlhých 15 rokoch, remízu 1:1 so Sportingom Lisabon. Favorizovaní hostia išli do vedenia v 80. minúte zásluhou Naniho, no v nadstavenom čase vyrovnal po dvojnásobnej chybe obrany Zahovič.

V H-skupine prevalcovali hráči FC Porto bieloruský BATE Borisov, ktorý vyradil v play off Slovan Bratislava po výsledkoch 1:1 (v) a 3:0 (d). Portugalskí "draci" viedli už do polčasu 3:0, keď sa dvakrát presadil Yacine Brahimi a po ňom aj Jackson Martinez. Hrdinom duelu sa stal práve alžírsky ofenzívny stredopoliar Brahimi, ktorý v 57. minúte zavŕšil svoj premiérový hetrik v Lige majstrov strelou z priameho kopu. Gólový uragán na Estadio do Dragao pokračoval aj ďalej a Porto nakoniec zvíťazilo 6:0, keď sa trafili ešte Adrian a Aboubakar. Naopak, v druhom súboji skupiny medzi Athleticom Bilbao a ukrajinským Šachtarom Doneck sa diváci gólu nedočkali.

Fotogaléria zo zápasov:

LM 2014/2015 - 1. zápasy skupinovej fázy, sumáre:

E-skupina

AS Rím - CSKA Moskva 5:1 (4:0)

Góly: 6. Iturbe, 10. a 31. Gervinho, 20. Maicon, 50. Ignaševič (vl.) - 82. Musa, rozhodoval: Borbalan (Šp.)

Bayern Mníchov - Manchester City 1:0 (0:0)

Gól: 90. Boateng, rozhodoval: Mallenco (Šp.)

F-skupina

Ajax Amsterdam - Paríž SG 1:1 (0:1)

Góly: 74. Schöne - 14. Cavani, rozhodoval: Stark (Nem.)

FC Barcelona - APOEL Nikózia 1:0 (1:0)

Gól: 28. Pique, rozhodoval: Aytekin (Nem.)

G-skupina

Chelsea Londýn - FC Schalke 04 1:1 (1:0)

Góly: 11. Fabregas - 62. Huntelaar, rozhodoval: Mažič (Srb.)

NK Maribor - Sporting Lisabon 1:1 (0:0)

Góly: 90.+2 Zahovič - 80. Nani, rozhodoval: Turpin (Fr.)

H-skupina

Athletic Bilbao - Šachtar Doneck 0:0

Rozhodoval: Sidiropoulos (Gr.)

FC Porto - BATE Borisov 6:0 (3:0)

Góly: 5., 32. a 57. Brahimi, 37. Martinez, 61. Adrian, 76. Aboubakar, rozhodoval: Nijhuis (Hol.)