30. júla 2015

Belasí neskórovali, býci pánmi na ihrisku: Krasnodar zdolal Slovan

Brankár ŠK Slovan Ján Mucha v prvom zápase 3. predkola Európskej ligy UEFA FK Krasnodar - ŠK Slovan Bratislava v ruskom meste Krasnodar, 30. júla 2015. Foto: TASR - Michal Svítok
Krasnodar 30. júla (TASR) - Futbalisti ŠK Slovan Bratislava prehrali v prvom zápase 3. predkola Európskej ligy UEFA 2015/2016 na ihrisku ruského FK Krasnodar 0:2. Odveta je na programe vo štvrtok 6. augusta o 20.15 h na Pasienkoch.

Zľava Róbert Vittek (Slovan) a Mauricio Pereyra (Krasnodar) v prvom zápase 3. predkola Európskej ligy UEFA FK Krasnodar - ŠK Slovan Bratislava v ruskom meste Krasnodar, 30. júla 2015. Foto: TASR - Michal Svítok

Zverenci trénera Dušana Tittela nastúpili v oklieštenom zložení, pričom zmeny sa najvýraznejšie dotkli defenzívy mužstva. Pre zranenie chýbali Martin Dobrotka a Slobodan Simovič, pre trest Nicolas Gorosito a do Ruska necestoval ani Richard Lásik. "Belasí" pôsobili v prvom polčase zakríknutým dojmom a od 45. minúty prehrávali po presnej hlavičke kapitána Andreasa Granqvista. V 59. minúte sa z jedenástky presadil Pavel Mamajev, ktorý zároveň stanovil podobu konečného výsledku.

Zľava Mauro Gonzalez (Slovan) a Pavel Mamajev (Krasnodar) v prvom zápase 3. predkola Európskej ligy UEFA FK Krasnodar - ŠK Slovan Bratislava v ruskom meste Krasnodar, 30. júla 2015. Foto: TASR - Michal Svítok

Favorizovaný domáci tím vstúpil do zápasu zostra a v 4. minúte musel Hudák v poslednej chvíli zahasiť črtajúcu sa šancu pred nabiehajúcim "žihadlom" Wandersonom. Tlak Krasnodaru pokračoval aj preto, že Slovan hral príliš hlboko zatiahnutý vo vlastnej šestnástke. V 7. minúte bol v ďalšej sľubnej šanci Mamajev, ale krížnou delovkou netrafil bránu. V 18. dostal Ari kvalitný center do malého vápna, no Saláta s Muchom ho spoločnými silami odzbrojili od lopty. "Býci" boli pánmi na ihrisku, Slovan v ofenzíve prakticky neexistoval a niekoľko jeho brejkových situácií nezožalo úspech. Stále sa však hosťom darilo držať bezgólový stav, aj keď vo viacerých prípadoch skôr so šťastím ako vďaka vlastnému umeniu. V 39. minúte bol Mucha opäť v permanencii pri strelách Smolova a Ariho, ale smerovali do stredu brány a neprekvapili ho. Gól Krasnodaru visel na vlásku a napokon padol ešte v prvom dejstve. V 45. minúte Pereyra nacentroval loptu z priameho kopu "do ohňa" a Granqvist ju hlavou neomylne poslal za chrbát bezmocného Muchu - 1:0.

Tréner ŠK Slovan Dušan Tittel v prvom zápase 3. predkola Európskej ligy UEFA FK Krasnodar - ŠK Slovan Bratislava v ruskom meste Krasnodar, 30. júla 2015. Foto: TASR - Michal Svítok

V 47. minúte sa Vittek individuálnym prienikom dostal až pred šestnástku súpera, jeho ľavačke však chýbala väčšia razancia. Hráči Slovana vstúpil do druhého polčasu ako vymenení, v krátkom slede mal ďalšiu tutovku na kopačke Milinkovič, z uhla však vypálil vysoko nad bránu. Tlak Krasnodaru mierne ustal, ale iba do momentu, keď Mucha v 58. minúte fauloval prenikajúceho Ariho a Mamajev z jedenástky poslal brankára Slovana do opačného kúta - 2:0. V 66. minúte "zaspala" ľavá strana hosťujúcej obrany a umožnila dostať sa k strele striedajúcemu Labordemu, Mucha však ukázal dobrý reflex a nohou loptu vyrazil. V 74. minúte opäť zachránil svoj tím, tentoraz priviedol do zúfalstva Wandersona. V 85. minúte Milinkovič kolmicou vysunul Kubíka, ktorý išiel sám na Dikaňa a mohol gólom vliať nádej do radov slovenského zástupcu, lenže nevystrelil presne. Na opačnej strane Arimu pokazilo radosť po individuálnej akcii brvno slovanistickej brány. Domáci si v závere ustrážili víťazstvo 2:0, ktoré ich pred odvetou ešte viac priblížilo k postupu do play off.

FK Krasnodar - ŠK Slovan Bratislava 2:0 (1:0)
Góly: 45. Granqvist, 59. Mamajev (z 11 m)
Rozhodoval: Özkahya (Tur.)
ŽK: Mamajev, 15.000 divákov.
zostavy a striedania:
Krasnodar: Dikaň - Jedrzejczyk, Sigurdsson, Granqvist, Kalešin - Gazinskij (81. Strandberg) - Pereyra, Mamajev (68. Ahmedov) - Wanderson, Ari, Smolov (62. Laborde)
Slovan: Mucha - Kotula, Hudák, Saláta, Podaný - Sekulič, Gonzalez (80. Štefánik) - Mészáros (60. Oršula), Milinkovič, Zreľák (73. Kubík) - Vittek

Žilina v aktuálnej sezóne ešte neprehrala, Poltavu zdolala 2:0
Európska liga: Trnava podľahla Solúnu