22. júna 2016

Belgičania zdolali Švédsko 1:0. V osemfinále vyzvú Maďarov

Na snímke vľavo švédsky útočník Zlatan Ibrahimovič a vpravo belgický hráč Thomas Vermaelen v zápase E-skupiny ME 2016 vo futbale Švédsko - Belgicko vo francúzskom Nice 22. júna 2016. Foto: TASR/AP
Nice 22. júna (TASR) - Belgickí futbaloví reprezentanti zvíťazili v záverečnom vystúpení v E-skupine na EURO 2016 nad Švédskom 1:0 a z druhého miesta postúpili do osemfinále. V ňom v nedeľu o 21.00 v Toulouse narazia na Maďarsko - nečakaného víťaza F-skupiny. Pre Švédov sa šampionát skončil.

Na snímke fanúšikovia Švédska pred začiatkom zápasu E-skupiny ME 2016 vo futbale Švédsko - Belgicko vo francúzskom Nice 22. júna 2016. Foto: TASR/AP
Švédi nastúpili s imperatívom zvíťaziť a v piatej minúte mohli ísť do vedenia. Berg však po štandardke Källströma stroskotal na Curtoisovi. Pre "Tre Kronor" to bola vôbec prvá strela na bránku v priebehu celého šampionátu.

Belgičania postupne prevzali iniciatívu, pokusy Witzela však mierili nad. Švédom rovnako v úvodných dvoch súbojoch chýbala kreativita v strede poľa. Severania to skúšali dlhými nakopávanými loptami, no kanoniera Ibrahimoviča belgická obrana pozorne strážila.

V 27. minúte sa "Ibra" po prihrávke Berga dokázal uvoľniť, no jeho strela tesne minula bránku. Belgičania v závere prvého polčasu pohrozili hlavičkou Meuniera.

Na snímke švédsky útočník Zlatan Ibrahimovič v zápase E-skupiny ME 2016 vo futbale Švédsko - Belgicko vo francúzskom Nice 22. júna 2016. Foto: TASR/AP
Úvod druhého dejstva patril Švédom, hlavička Ibrahimoviča však minula cieľ a s nedôraznou strelou Ekdala si poradil Courtois. Belgičania sa príliš nehrnuli dopredu, keďže remíza im stačila na druhú priečku v skupine. Skúšali to najmä prihrávkami do šírky a aj keď sa z času na čas predviedli krídelnú akciu, nedostali sa k zakončeniu. Švédsky kouč Erik Hamren v snahe oživiť hru poslal namiesto Berga na trávnik dravého Guidettiho. V útoku však boli jeho zverenci naďalej bezzubí. Sterilne pôsobili aj Belgičania a nič na tom nezmenila ani strela de Bruynea, ktorú zlikvidoval Isaksson. Zmenu skóre nepriniesol ani nájazd Lukakua či pokus striedajúceho Mertensa. Švédi v záverečnej dvadsaťminútovke vystupňovali tlak. Pri priamom kope Ibrahimoviča však dobre zasiahol Courtois, po hlavičke Granlunda na bránkovej čiare odvrátil de Bruyne a tak prišiel trest. V 84. minúte sa dostal k lopte Nainggolan a prudkou strelou s prispením teču Zengina rozhodol o osude zápasu.