Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

22. marca 2007

Bez agenta je dokazovanie korupcie ťažké, tvrdí Lipšic



Bez použitia agenta bude podľa poslanca KDH Daniela Lipšica veľmi ťažké dokazovať korupciu. V novele zákona o advokácii, ktorou sa dnes zaoberal parlament, Lipšic navrhol, aby advokát mal možnosť ...



Zdieľať

BRATISLAVA 22. marca (WEBNOVINY) - Bez použitia agenta bude podľa poslanca KDH Daniela Lipšica veľmi ťažké dokazovať korupciu. V novele zákona o advokácii, ktorou sa dnes zaoberal parlament, Lipšic navrhol, aby advokát mal možnosť pôsobiť v pozícii agenta pri odhaľovaní, zisťovaní a usvedčovaní páchateľov trestného činu korupcie. Podľa návrhu však advokát nesmie byť agentom pri odhaľovaní, zisťovaní a usvedčovaní páchateľa korupcie svojho klienta. Ak by išlo o inú osobu, nesmie svojím konaním porušiť povinnosti, ktoré má ako advokát voči svojmu klientovi. „Justícia je uzavretý systém. Bez použitia agenta bude dokazovanie korupcie veľmi ťažké, to všetci vieme,“ povedal pred poslancami Lipšic.

Lipšic avizoval predloženie návrhu po tom, keď Najvyšší súd SR v polovici februára konštatoval, že advokát nemôže byť agentom. Išlo o prípad advokátky Márie Mešencovej, ktorá v pozícii agenta pomohla odhaliť korupciu svojho kolegu a následne ju preto vylúčili z advokátskej komory. Lipšic, ktorý Mešencovú pred NS SR obhajoval, vtedy zdôraznil, že ak by sa jeho klientka nestala agentkou, nikdy by sa korupciu nepodarilo odhaliť. „Bol by som rád, keby dobro a zlo bolo jasne identifikovateľné aj v živote. Zlo spôsobil advokát, ktorý sa správal korupčne a postihnutá bola osoba, ktorá mala odvahu usvedčiť ho z takéhoto konania, to by sa nemalo stávať,“ povedal dnes Lipšic.

Jana Laššáková (Smer-SD) v rozprave vyslovila v mene poslaneckého klubu strany Smer-SD s Lipšicovým návrhom nesúhlas. Podľa nej by prijatie návrhu ohrozilo klientov advokáta a namiesto Lipšicom deklarovanej rovnováhy by v systéme vznikla nerovnováha. Svoj nesúhlas opierala aj o verdikt Najvyššieho súdu SR v kauze advokátky Mešencovej. „Nestačí vyhlásenie advokáta, že je nezávislý, nezávislým musí byť,“ povedala v rozprave Laššáková s tým, že advokátom má byť len človek, ktorý plní výlučne pokyny klienta, samozrejme v súlade so zákonom. Vladimír Jánoš (Smer-SD) citoval zo stanoviska Slovenskej advokátskej komory a stotožnil sa s jej odporúčaním nepokračovať v legislatívnom procese Lipšicovho návrhu.

„Tento návrh nás vracia do 50-tych rokov minulého storočia, do obdobia policajného štátu, keď sa advokáti stali nástrojom polície,“ povedal v rozprave minister spravodlivosti Štefan Harabin, podľa ktorého ide o ďalší populistický a deformujúci Lipšicov návrh, ktorým si navrhovateľ robí osobnú reklamu. „Diskutovať treba vecne, nie hlúposti,“ reagoval Lipšic. „Kto bol sudcom v policajnom štáte, nie náhodou pán Harabin?,“ dodal Lipšic.

Národná rada SR zamietla novelu zákona o advokácii, ktorú predložil poslanec za KDH Daniel Lipšic. Podľa jeho návrhu mal mať advokát možnosť pôsobiť v pozícii agenta pri odhaľovaní, zisťovaní a usvedčovaní páchateľov trestného činu korupcie. Advokát by však nemohol byť agentom pri odhaľovaní, zisťovaní a usvedčovaní páchateľa korupcie svojho klienta.

Lipšic avizoval predloženie návrhu po tom, keď Najvyšší súd SR v polovici februára konštatoval, že advokát nemôže byť agentom. Išlo o prípad advokátky Márie Mešencovej, ktorá v pozícii agenta pomohla odhaliť korupciu svojho kolegu. Podľa Slovenskej advokátskej komory (SAK) nemôže advokát vystupovať v pozícii policajného agenta, lebo tým porušuje zásady advokátskej praxe.

SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Seničanovi hrozí doživotný trest za násilnosti
<< predchádzajúci článok
Slovensko začne stavať novú jadrovú elektráreň o 2 - 3 roky