Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

22. júna 2007

Bez reformy EÚ nie je možné jej ďalšie rozširovanie



od vyslanej redaktorky Zuzany Michalidesovej) - Prebiehajúci summit Európskej rady predstavuje rozhodujúci moment v histórii Európskej únie, ktorý bude znamenať buď úspech, alebo uvalí na EÚ ťažké ...



Zdieľať

BRUSEL 22. júna (WEBNOVINY) - od vyslanej redaktorky Zuzany Michalidesovej) - Prebiehajúci summit Európskej rady predstavuje rozhodujúci moment v histórii Európskej únie, ktorý bude znamenať buď úspech, alebo uvalí na EÚ ťažké bremeno, vyhlásil predseda Európskeho parlamentu Hans-Gert Pöttering na prvom stretnutí s lídrami 27 krajín EÚ, ktorí sa vo štvrtok zišli v Bruseli. Pöttering požiadal európskych lídrov, aby podnikli rovnako rezolútny krok ako ich predchodcovia - Monet, Schuman, Adenauer, de Gasperi a Spaak - ktorí stáli pri zrode EÚ.

Podľa Pötteringa Európsky parlament s výnimkou Chorvátska nepodporí ďalšie rozširovanie EÚ bez potrebnej reformy a preto integračné úsilie štátov západného Balkánu a raz aj Ukrajiny bude závisieť práve od výsledkov terajšieho summitu. Pöttering na schôdzke Európskej rady, ktorá sa zaoberá návrhom revidovanej zmluvy o inštitucionálnej reforme únie, tlmočil postoje Európskeho parlamentu ako zástupcu občanov, ktorí mu zverili mandát.

Predseda europarlamentu podporil návrh Nemecka ako predsedníckej krajiny a vyjadril osobitne pevné stanovisko pri obhajobe rozhodovania kvalifikovanou väčšinou, včlenenia Charty základných práv EÚ do novej zmluvy, či vytvorenia postu európskeho ministra zahraničných vecí. Podľa neho je poľutovaniahodné, že symboly únie - hymna a vlajka - ako znaky jej jednoty a identity sa v novej zmluve vynechávajú. Dodal, že jedným z najväčších ústupkov europarlamentu bolo vzdanie sa ústavnej formy novej zmluvy.

Na adresu Poľska a jeho postoja, ktorý ohrozuje úspech rokovaní, uviedol, že európska solidarita musí existovať vo všetkých oblastiach pôsobenia EÚ. Predseda Európskeho parlamentu poukázal, že Poľsku sa dostáva európskej solidarity vo forme podpory v spore o vývoz mäsa do Ruska. Solidarita však nie je jednostranný princíp a musia ho prejavovať všetci členovia EÚ. Žiadna krajina nesmie vnucovať ostatným to, čo si nikto okrem nej neželá. Využitie veta je podľa neho porušením európskej solidarity a každé veto bez predchádzajúceho pokusu o kompromis ruší povinnosť ostatných členov držať sa princípu solidarity.

Na záver Pöttering uviedol, že podľa Zmluvy o EÚ, musí Európsky parlament súhlasiť s usporiadaním medzivládnej konferencie, ktorá je naplánovaná na júl a má byť pokračovaním terajšieho summitu. Upozornil, že europarlament dôsledne preskúma výsledky summitu a ak budú znamenať menšiu ochranu práv občanov a menšie záruky demokracie, transparentnosti a efektívnosti v ďalšom fungovaní EÚ, Európsky parlament konferenciu nepodporí.

SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Pre búrku vyše 120 zásahov hasičov v Trenčianskom kraji
<< predchádzajúci článok
Hackeri sa nabúrali do e-mailového systému Pentagónu