12. marca 2011

BIATLON: V mass štarte titul Neunerovej, Kuzminová desiata

Majsterkou sveta v pretekoch na 12,5 km s hromadným štartom na biatlonovom šampionáte v ruskom Chanty-Mansijsku sa stala Nemka Magdalena Neunerová. Druhá skončila Bieloruska Darja Domračevová, bronz ...

bez nazvu CHANTY-MANSIJSK 12. marca (WEBNOVINY) - Majsterkou sveta v pretekoch na 12,5 km s hromadným štartom na biatlonovom šampionáte v ruskom Chanty-Mansijsku sa stala Nemka Magdalena Neunerová. Druhá skončila Bieloruska Darja Domračevová, bronz si vybojovala Nórka Tora Bergerová. Slovenská reprezentantka Anastasia Kuzminová preťala cieľovú pásku ako desiata, Janka Gereková obsadila 28. miesto.

Pre 24-ročnú Neunerovú je to druhý titul na tomto šampionáte, celkovo deviaty v kariére a v historických tabuľkách jej už patrí druhá priečka za Jelenou Golovinovou, ktorá na prelome 80. a 90. rokov minulého storočia v drese bývalého Sovietskeho zväzu a neskôr Spoločenstva nezávislých štátov (SNŠ) získala na MS 11 titulov.
Od začiatku pretekov vzala taktovku do rúk Nemka Magdalena Neunerová. Diktovala tempo až po prvú streleckú položku. Keď je bezchybne zvládla, odskočila zvyšku štartového poľa a vytvorila si približne 15-sekundový náskok. O ten však prišla na druhej streľbe, kde netrafila jeden terč, musela ísť na trestný okruh a novou líderkou sa stala Francúzka Marie Dorinová. Neunerová na tretej streleckej položke - prvej v stoji - nesklopila až dva terčíky a k Anastasia KuzminováFoto: SITA/Dušan HeinCHANTY-MANSIJSK 12. marca (SITA) - Majsterkou sveta v pretekoch na 12,5 km s hromadným štartom na biatlonovom šampionáte v ruskom Chanty-Mansijsku sa stala Nemka Magdalena Neunerová. Druhá skončila Bieloruska Darja Domračevová, bronz si vybojovala Nórka Tora Bergerová. Slovenská reprezentantka Anastasia Kuzminová preťala cieľovú pásku ako desiata, Janka Gereková obsadila 28. miesto.

Od začiatku pretekov vzala taktovku do rúk Nemka Magdalena Neunerová. Diktovala tempo až po prvú streleckú položku. Keď je bezchybne zvládla, odskočila zvyšku štartového poľa a vytvorila si približne 15-sekundový náskok. O ten však prišla na druhej streľbe, kde netrafila jeden terč, musela ísť na trestný okruh a novou líderkou sa stala Francúzka Marie Dorinová. Neunerová na tretej streleckej položke - prvej v stoji - nesklopila až dva terčíky a k Dorinovej sa pridala rovnako stopercentne triafajúca Talianka Michela Ponzová. Záverečná streľba však poradie opäť výrazne premiešala. Na čelo sa prepracovala Bieloruska Darja Domračevová, ktorá síce po ležkách musela odbehnúť až tri trestné okruhy, ale obe stojky zvládla bez zaváhania. Tesne za ňou vybiehali zo strelnice Neunerová a Dorinová. Neunerovej stačilo na zlikvidovanie náskoku 500 m, zozadu sa začala približovať skvele bežiaca Nórka Tora Bergerová. Dorinovej akoby došli sily a obiehala ju jedna súperka za druhou. Neunerová
dokonale využila svoju bežeckú rýchlosť, Domračevová sa jej však statočne držala až takmer na štadión a prišla si do cieľa po striebro, svoj prvý individuálny vzácny kov z MS, celkovo druhý. Bergerová skončila nakoniec bronzová.

Anastasia Kuzminová uzatvárala vo výsledkovej listine elitnú desiatku. Trať si predĺžila o 450 m, keď na úvodnej ležke netrafila jeden a potom na tretej stojke až dva terče. V súboji o konečnú deviatu priečku o pol sekundy prehrala s Francúzkou Marie Laure Brunetovou. Janka Gereková pri svojej premiére v pretekoch s hromadným štartom finišovala na 28. pozícii.

Výsledky - preteky s hromadným štartom - ženy:
1. Magdalena Neunerová (Nem.) 36:48,5 min (4 trestné okruhy), 2. Darja Domračevová (Biel.) +4,8 s (3), 3. Tora Bergerová (Nór.) +14,0 (3), 4. Kaisa Mäkäräinenová (Fín.) +24,2 (3), 5. Teja Gregorinová (Slovin.) +24,9 (1), 6. Oľga Zajcevová (Rus.) +31,6 (2), 7. Helena Ekholmová (Švéd.) +34,7 (2), 8. Marie Dorinová (Fr.) +39,8 (1), 9. Marie Laure Brunetová (Fr.) +44,1 (2), 10. Anastasia Kuzminová +44,6 (3), ... 28. Janka Gereková (obe SR) +3:12,9 (4)