Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

17. júla 2017

Bishopová: Páchatelia v kauze MH17 môžu byť súdení v neprítomnostiAustrálska ministerka zahraničných vecí Julie Bishopová, archívne foto.Zdieľať
Austrálska ministerka zahraničných vecí Julie Bishopová, archívne foto. Foto: TASR/AP
Sydney 17. júla (TASR) - Páchatelia, ktorí v júli 2014 zostrelili dopravné lietadlo spoločnosti Malaysia Airlines a zabili všetkých 298 osôb na palube, by mohli byť súdení v neprítomnosti. Vyhlásila to v nedeľu austrálska ministerka zahraničných vecí Julie Bishopová, ktorú cituje agentúra Reuters.


Väčšinu obetí letu MH17 z Amsterdamu do Kuala Lumpuru tvoria Holanďania, ostatné obete pochádzali z iných štátov vrátane 38 z Austrálie. Lietadlo zostrelili ruským systémom Buk nad východnou Ukrajinou ovládanou proruskými separatistami, uzavreli holandskí vyšetrovatelia v roku 2015.

Koncom júna Holandsko vyhlásilo, že podozriví z tohto prípadu budú súdení holandskou justíciou na základe holandských zákonov. Bishopová zdôraznila, že je vítaná akákoľvek právna cesta, pričom vyzvala Rusko, aby vyhovelo rezolúcii Bezpečnostnej rady OSN č. 2166, ktorú predložila Austrália.

"Tento dokument vyzýva všetky štáty na spoluprácu pri stíhaní podozrivých páchateľov. Možno sa bude musieť uskutočniť proces v neprítomnosti obžalovaných," vyhlásila Bishopová. Jej komentár prišiel iba niekoľko dní po tom, ako Malajzia vyjadrila nádej na spoznanie identity páchateľov do konca roka.

Moskva, ktorá odmieta akúkoľvek spojitosť s konfliktom na východe Ukrajiny, odmieta i tvrdenie, že lietadlo bolo zostrelené raketou ruských síl. Rusko však ako stály člen BR OSN v roku 2015 zablokovalo vytvorenie medzinárodného tribunálu, ktorý by sa zaoberal inkriminovanými udalosťami.

Zatiaľ nie je známe, do akej miery bude Rusko spolupracovať s holandským súdom, ak prokuratúra označí za podozrivých páchateľov ruské osoby, alebo bude požadovať od Moskvy príslušné informácie.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Tornádo na pláži pri Ríme zranilo desať ľudí
<< predchádzajúci článok
Babjak sa na liturgii rozlúči s Lachom a poďakuje mu za službu

Bishopová: Páchatelia v kauze MH17 môžu byť súdení v neprítomnosti - diskusné fórum čitateľov