26. marca 2006

Björndalen zavŕšil holmenkollenský zlatý hetrik

V záverečných pretekoch mužov s hromadným štartom na 15 km, ktorými sa v stredisku Holmenkollen na ...

Výsledky pretekov mužov na 15 km s hromadným štartom vo finále SP 2005/2006 v biatlone

OSLO 26. marca (WN/SITA) - V záverečných pretekoch mužov s hromadným štartom na 15 km, ktorými sa v stredisku Holmenkollen na predmestí nórskej metropoly Oslo skončil celý ročník Svetového pohára 2005/2006 v biatlone, suverénnym spôsobom triumfoval domáci Nór Ole Einar Björndalen. Tridsaťdvaročný celkový víťaz SP si vybojoval svoje 63. prvenstvo v pretekoch tohto rangu v kariére, 8. v aktuálnej sezóne a zavŕšil ním sezónu, v ktorej po štvrtý raz dvíhal nad hlavu veľký krištáľový glóbus. Päťnásobný olympijský víťaz a šesťnásobný majster sveta vyhral v rámci finálového 9. kola SP na holmenkollenských tratiach všetky troje preteky - šprint, stíhačku aj preteky s hromadným štartom. V posledných ôsmich pretekoch sezóny si pohľad z najvyššieho pódiového stupienka vychutnával až šesťkrát. V nedeľu dominoval prakticky systémom štart-cieľ. Len na malú chvíľu prepustil pozíciu lídra po druhej streľbe, kde prvýkrát zaváhal. Už po pár sto metroch však svoju stratu zlikvidoval a potom už tempo diktoval on. V cieli si vychutnával radosť z prvenstva v pretekoch i v celom ročníku SP. Druhý v nedeľu skončil Čech Roman Dostál, bronz si na záver sezóny vybojoval Rus Sergej Rožkov. Francúz Raphael Poiree nečakane prišiel o celkový triumf už vo štvrtkových rýchlostných pretekoch, v ktorých obsadil až 46. miesto. Na sobotné stíhacie preteky vôbec nenastúpil a v nedeľných dopil svoj kalich horkosti až do dna, keď skončil až na 21. priečke. V celkovej klasifikácii si však udržal striebornú pozíciu. Slovenskí reprezentanti sa do pretekov s hromadným štartom nekvalifikovali.

Výsledky - preteky s hromadným štartom:

MUŽI - 15 km:

1. Ole Einar Björndalen (Nór.) 39:01,7 min (2 trestné okruhy), 2. Roman Dostál (ČR) +12,1 s (2), 3. Sergej Rožkov (Rus.) +14,1 (0), 4. Carl Johan Bergman (Švéd.) +32,3 (2), 5. Emil Hegle Svendsen (Nór.) +37,1 (2), 6. Stian Eckhoff (Nór.) +37,5 (2), 7. Maxim Čudov (Rus.) +49,8 (4), 8. Christoph Sumann (Rak.) +1:06,3 (2), 9. Ricco Gross (Nem.) +1:13,7 (2), 10. Ivan Čerezov (Rus.) 1:13,8 (3)

Konečné poradie vo Svetovom pohári po 26 pretekoch:

1. Ole Einar Björndalen (Nór.) 812 bodov, 2. Raphael Poiree (Fr.) 693, 3. Sven Fischer (Nem.) 674, 4. Tomasz Sikora (Poľ.) 605, 5. Michael Rösch (Nem.) 573, 6. Vincent Defrasne (Fr.) 553, 7. Halvard Hanevold (Nór.) 548, 8. Ricco Gross (Nem.) 517, 9. Frode Andresen (Nór.) 510, 10. Michael Greis (Nem.) 470,... 46. Marek Matiaško 77, 80. Pavol Hurajt (obaja SR) 7

Konečné poradie v hodnotení pretekov s hromadným štartom (malý krištáľový glóbus):

1. 1. Ole Einar Björndalen (Nór.) 186 bodov, 2. Raphael Poiree (Fr.) 157, 3. Tomasz Sikora (Poľ.) 140, 4. Sven Fischer (Nem.) 124, 5. Maxim Čudov (Rus.) 120, 6. Halvard Hanevold (Nór.) 119, 7. Emil Hegle Svendsen (Nór.) 117, 8. Sergej Rožkov (Rus.) 106, 9. Vincent Defrasne (Fr.) 102, 10. Ivan Čerezov (Rus.) 102,... 46. Marek Matiaško (SR) 4