Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

01. augusta 2006

Bratislava potrebuje aspoň o 20 darcov krvi denne viac



Bratislavské transfúzne centrá neustále zápasia s nedostatkom krvnej skupiny A Rh-pozitív, ktorá má vysokú spotrebu a stály nedostatok krvi sa týka aj negatívneho Rh faktoru pri všetkých štyroch ...



Zdieľať

BRATISLAVA 1. augusta (WEBNOVINY) - Bratislavské transfúzne centrá neustále zápasia s nedostatkom krvnej skupiny A Rh-pozitív, ktorá má vysokú spotrebu a stály nedostatok krvi sa týka aj negatívneho Rh faktoru pri všetkých štyroch krvných skupinách (A, B, AB, 0). "Krv máme, ale nie je to ideálny stav. Denne prijmeme asi 70 darcov, pričom by sme potrebovali asi 90," povedala pre agentúru SITA vedúca lekárka Národnej transfúznej služby (NTS SR) Daniela Cupaníková.

Najviac darovanej krvi sa spotrebuje pri operáciách a liečbe chronicky chorých pacientov. V letných mesiacoch však väčšiu časť krvi ako v iných ročných obdobiach spotrebujú aj pacienti po autohaváriách a iných úrazoch. Operácie si vyžadujú asi 20 až 23 percent zo zásob krvi, pričom operácie srdca si vyžadujú asi 23 percent, operácie žalúdka a čriev asi 12 percent a operačné zákroky nádorových ochorení asi 27 percent krvi. Pacienti s rakovinou potrebujú asi 30 percent zásob krvi a havárie a úrazy si vyžadujú 6 percent zásob.

Dobrovoľní darcovia krvi z Bratislavy a okolia môžu od novembra 2004, kedy bolo zrušené transfúzne centrum v Petržalskej nemocnici na Antolskej ulici, darovať krv v Bratislave iba na dvoch miestach. Prvým je odberové a spracovateľské centrum pri NTS SR v Ružinovskej nemocnici, druhým odberové centrum NTS SR v nemocnici na Kramároch. Čakacie lehoty na odber sa podľa primárky Cupaníkovej pohybujú okolo hodiny, pretože treba počítať s celou preddarcovskou procedúrou.

Záujemcovia o darovanie krvi musia spĺňať niekoľko požiadaviek. Pred darovaním krvi by mal darca zvýšiť príjem tekutín a určite by nemal ísť na odber nalačno. Zo stravy je však potrebné vylúčiť potraviny s obsahom tuku, ako napríklad mäsové výrobky, údeniny, vajcia, syry, maslo, mlieko a ostatné mliečne výrobky a samozrejme alkoholické nápoje. Na transfúznom oddelení sa musí darca zaregistrovať. Je preto nevyhnutné si so sebou priniesť občiansky preukaz a preukaz poistenca. V prípade, že už darca v minulosti krv daroval, prinesie si so sebou aj legitimáciu dobrovoľného darcu krvi. Pred odberom vyplní darca dotazník. Počas vypĺňania si odmeria telesnú teplotu. Pred odberom má každý darca právo na občerstvenie.

Ďalším nevyhnutným krokom je vyšetrenie kontrolnej vzorky krvi. Po zhodnotení parametrov krvného obrazu sa vyhodnotí, či je darca vhodný pre odobratie krvi (prípadne krvných buniek). Závisí to od odpovedí uvedených v dotazníku, telesnej teploty a výsledkov krvného obrazu. Získané informácie doplní transfúzny lekár, ktorý zmeria krvný tlak, vyšetrí akciu srdca a dýchanie. V prípade, že darca nie je z akýchkoľvek príčin vhodný na darovanie krvi, transfúzny lekár mu to oznámi a zároveň mu môže odporučiť odborné vyšetrenie.

Pred samotným odberom sa vyčistí miesto vpichu v oblasti lakťovej jamky. Darca pri odbere leží, pričom mu zo žily odtečie 400 až 450 mililitrov do odberového vaku. Z tejto krvi sa realizujú aj vyšetrenia krvnej skupiny a niektorých infekčných ochorení.

Odber krvi sa odhaduje asi na 5 až 10 desať minút. V prípade komplikácii, napríklad nevoľnosti alebo pocitu slabosti treba o neželaných účinkoch informovať zdravotnícky personál. Po odbere krvi sa odporúča pomalá zmena polohy pri vstávaní z kresla a krátky oddych. Darca má nárok na poodberové občerstvenie.

Legitimáciu dobrovoľného darcu krvi dostane darca do dvoch týždňov aj so zistenou krvnou skupinou a záznamom o vykonanom odbere. O výsledkoch vyšetrení informuje transfúzne oddelenie iba vtedy, ak sú zistené výsledky mimo normy.

Nespokojní darcovia sa môžu s oficiálnou sťažnosťou obrátiť na Referát kontroly a sťažností NTS SR. V súčasnosti nie sú na referáte podané žiadne oficiálne sťažnosti, ktoré by sa riešili v zmysle zákona. Od začiatku roka 2006 evidoval referát iba jednu takúto sťažnosť, ktorú ale napokon sťažovateľ stiahol. Sťažnosti, aj keď nie oficiálne, prípadne námety na zmeny môžu darcovia zapísať do Kníh prianí a sťažností, ktoré sa nachádzajú na oddeleniach a neskôr sú riešené za účasti vedúceho lekára.

Informácie o postupe darovanie krvi zverejnil internetový portál staremesto.sk.

SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Tohtoročný júl mali leteckí záchranári pokojnejší
<< predchádzajúci článok
Zuzana Smatanová sa teší na voľno a začína pracovať na albume