Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

31. marca 2009

Bratislavský kraj bude pre krízu šetriť, povedal BajanNiektoré prijaté zákony o úsporných opatreniach štátu pre hospodársku krízu sa dotknú aj samospráv, napríklad zmena odpočítateľnej daňovej položky znamená pre Bratislavský samosprávny kraj ...Zdieľať
BRATISLAVA 31. marca (WEBNOVINY) – Niektoré prijaté zákony o úsporných opatreniach štátu pre hospodársku krízu sa dotknú aj samospráv, napríklad zmena odpočítateľnej daňovej položky znamená pre Bratislavský samosprávny kraj (BSK) výpadok okolo 3,7 milióna € pri rozpočte takmer 145 miliónov €. "Je to dosť silný zásah, okamžite sme naskočili na úsporné opatrenia. Predovšetkým začneme šetriť na vlastných mzdových prostriedkoch, zmení sa čerpanie bežného účtu jednotlivých oddelení,“ povedal v rozhovore pre agentúru SITA predseda BSK Vladimír Bajan. Malo by sa to dotknúť aj odmien poslancov a voľných funkcionárov, šetriť sa bude aj na vlastnej spotrebe, inou organizáciou práce chcú zracionalizovať aj segment sociálnych zariadení. "Chceme rušiť vozový park. Vozidlá, ktoré máme, chceme poskytnúť sociálnym zariadeniam, resp. predať,“ doplnil. Kapitálových výdavkov sa podľa Bajana dotýkať nebudú, naďalej chcú rekonštruovať školy, budovy, sociálne zariadenia či cesty.
Bratislavský kraj očakáva výpadok aj v ďalšej oblasti príjmov, okrem dane z fyzických osôb aj z daní za motorové vozidlá. "Veľkí dopravcovia, ktorí doteraz platili daň, vracajú kamióny, tento priemysel prestáva fungovať, podnikatelia nemajú na túto daň. Situácia je komplikovanejšia,“ myslí si predseda regiónu. Ale kríza a šetrenie by sa nemali dotknúť investičných projektov. "Boli by sme veľmi neradi, keby sa to dotklo investičných projektov. I keď je situácia komplikovaná, tam, kde sme dali investície, to sa skôr dynamizuje, ako napríklad gymnázium Grösslingová,“ konštatoval. Bajan je zároveň presvedčený, že kraj dokáže vytvoriť priestor podnikateľom, ktorí chcú sanovať zamestnanosť. Tým, že majú hotové projekty, mohli by podľa neho okamžite nastúpiť, mohli by získať ďalšie podporné prostriedky.

Bajan je tiež presvedčený o tom, že by hospodárska kríza mohla pomôcť urýchliť ďalšiu reformu verejnej správy, ktorá je podľa neho roztrhaná do rôznych regionálnych štruktúr a mnohé veci sa tak nedoťahujú. Myslí si, že by do tejto veci mal vstúpiť aj štát a špeciálne sa venovať verejnej správe. "Som presvedčený, že je to nevyhnutné. Pri kríze je vždy ideálny čas začať robiť systémové kroky. Sú tu niektoré operatívne rozhodnutia, ktoré treba riešiť, napríklad šrotovné alebo dočasná odpočítateľná položka. Pár operatívnych vecí by mohlo zafungovať,“ uviedol. Práve teraz je však podľa neho ideálny čas aj na systémové opatrenia, môže sa začať racionalizovať a oveľa viac ľudí pochopí, že treba šetriť. Efekt by sa mal podľa predsedu regiónu ukázať za tri – štyri roky.

SITA

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Ministri dopravy EÚ sa dohodli na balíku o letectve
<< predchádzajúci článok
Prežil zrážku s vlakom