11. marca 2006

Bronz pre Chlebákovú v zjazde, Baláž 6. v biatlone

Slovenská výprava získala v sobotu na IX. zimných paralympijských hrách v Turíne prvú medailu zásluhou Ivety Chlebákovej, ktorá si v súťaži telesne postihnutých vybojovala na trati v Sestriere-Borgate ...

TURÍN 11. marca (WN/SITA) - Slovenská výprava získala v sobotu na IX. zimných paralympijských hrách v Turíne prvú medailu zásluhou Ivety Chlebákovej, ktorá si v súťaži telesne postihnutých vybojovala na trati v Sestriere-Borgate bronz v zjazde. Pre 43-ročnú učiteľku je to už tretia paralympijská medaily v kariére, pred štyrmi rokmi v Salt Lake City získala bronz v slalome a obrovskom slalome. Chlebáková zároveň získala jubilejnú 25. slovenskú medailu zo ZPH v ére samostatnosti od roku 1993. "Od Ivety sa medaila čakala, ale po piatkovom tréningu, ktorý vyhrala, mala ešte trošku vyššie ambície," uviedol pre agentúru SITA vedúci tímu telesne postihnutých zjazdárov Peter Matiaško. "Chcela som zlato, ale oproti piatku sa zmenili poveternostné podmienky. Včera bola zjazdovka tvrdá, dnes zmäkla a mne v niektorých pasážach trate išli lyže veľmi pomaly. Na druhej strane som však rada, že to dopadlo aspoň takto," povedala pre agentúru SITA Chlebáková, ktorú ešte na ZPH čakajú štarty v super-G, obrovskom slalome i slalome. "Mohla by som ešte nejakú medailu získať. Všetci hovoria, že mi technicky najviac sedí obrovský slalom, trúfam si však aj v super-G. V slalome ide najmä o šťastie," dodala slovenská reprezentantka.

V súťaži biatlonistov (sediaci) obsadil Vladimír Gajdičiar vo vytrvalostných pretekoch na 12,5 km 8. miesto v konkurencii 17 športovcov. Tridsaťosemročný vozíčkar zaostal za víťazným Rusom Vladimirom Kiselevom o 4:27,8 min, pričom z 20 terčov netrafil 4. O dve priečky lepšie ako Gajdičiar - šiesty - skončil vo vytrvalostných pretekoch zrakovo postihnutých biatlonistov na 12,5 km Marián Baláž s navádzačom Michalom Jurčom. Od bronzu ho delili necelé tri minúty.

Výsledky:

ZJAZDOVÉ LYŽOVANIE
Telesne postihnutí - ženy, zjazd: 1. Solene Jambaqueová (Fr.) 1:28,00,... 3. Iveta Chlebáková (SR) 1:30,43.

BIATLON
Telesne postihnutí (sediaci) - muži, vytrvalostné preteky na 12,5 km: 1. Vladimir Kiselev (Rus.) 46:46,5 (0),... 8. Vladimír Gajdičiar (SR) 51:14,3 (4).

Zrakovo postihnutí - muži, vytrvalostné preteky na 12,5 km: 1. Vitalij Lukjanenko, navádzač Volodymyr Ivanov (Ukr.) 38:54,9 (2),... 6. Marián Baláž (SR) 44:15,9 (6).