Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

26. marca 2015

Budova obrátenej pyramídy slúži rozhlasu už 30 rokov



Na snímke osvetlená budova Slovenského rozhlasu RTVS na Mýtnej ulici v Bratislave, 26. marca 2015. Budova je osvetlená pri príležitosti 30. výročia vysielania z novej budovy rozhlasu (tzv. obrátená pyramída).



Zdieľať
Na snímke osvetlená budova Slovenského rozhlasu RTVS na Mýtnej ulici v Bratislave, 26. marca 2015. Budova je osvetlená pri príležitosti 30. výročia vysielania z novej budovy rozhlasu (tzv. obrátená pyramída). Foto: TASR - Michal Svítok
Bratislava 26. marca (TASR) – Pred tridsiatimi rokmi, 27. marca 1985 sa začalo pravidelné vysielanie z novej budovy Československého rozhlasu tzv. obrátenej pyramídy v Bratislave. Netradičnú stavbu hneď od začiatku sprevádzali aj rôzne teórie o negatívnych energiách, ktoré mala táto budova vyžarovať do okolia. Architekti považovali tieto úvahy, aj fakt, že ľudom budova pripomínala zmenšeninu Cheopsovej pyramídy z egyptskej Gizy za vtipné. Pre nich to bol rozhlasový chrám plný technických noviniek, ktoré si táto vrcholná kultúrna inštitúcia zasluhovala.


Tridsiate výročie vysielania z novej budovy rozhlasu



Budova poskytovala veľkorysé vnútorné priestory. Hneď od začiatku bolo v úmysle nechať na šiestich poschodiach otvorený priestor pre tzv. newsroomy. Zámer architektov však nenašiel pochopenie a rozhlasové chodby zaplnili klasické kancelárie. Rozhlasovým skvostom je jeho Veľká koncertná sieň. Je v nej umiestnený jeden z najväčších organov na Slovensku a pre svoje technické riešenie (dom v dome, sieň visí na oceľovej konštrukcii s kovovými pružinami zhora, je to svetový unikát) má najlepšiu akustiku spomedzi porovnateľných siení v strednej Európe (kvôli akustike sa frézovalo aj obloženie stien, ktoré je zo spišského travertínu).

Nápad vybudovať v Bratislave novú budovu rozhlasu vznikol v prvej polovici 60. rokov 20. storočia. V súťaži o najlepší projekt z roku 1963 zvíťazil najskôr návrh architekta Miloša Chorváta. Investor sa ale rozhodol inak. Osvojil si návrh architektov Štefana Svetka, Štefana Ďurkoviča a Barnabáša Kisslinga. Projekt obrátenej pyramídy vznikol v roku 1967. Stavali ju v rokoch 1969-1983, skolaudovali v 1985. Pôvodne sa malo preinvestovať 200 miliónov Kčs, záverečný účet znel na 780 miliónov Kčs.

Budova obrátenej pyramídy bola v tom čase prvou oceľovou budovou na Slovensku. Stavitelia sa učili na vlastných chybách, spojovacie systémy architekti vymýšľali spolu s robotníkmi počas výstavby (tak sa stalo, že veľa vecí sa prerábalo, lebo napríklad na slnečnej strane začala v lete praskať oceľová konštrukcia). Jadro budovy vytvoril pilier vystužený betónom. Do mohutnej podnože umiestnili nahrávacie a prevádzkové priestory, aby boli izolované od hluku. Architekti prišli aj s ďalšími nápadmi. Strechy budovy chceli využiť ako terasy, z ktorých mali vychádzať mosty spájajúce rozhlasový komplex s ďalšími objektmi. Bratislavská Mýtna ulica bola v 70. rokoch 20. storočia perifériou hlavného mesta a v tomto priestore sa uvažovalo s výstavbou ubytovacích, kultúrnych, spoločenských a športových zariadení. Projekt však zostal nezrealizovaný.

Skúšobné vysielanie z novej budovy rozhlasu sa začalo mesiac pred "ostrým" vysielaním. Predskokanmi boli redaktori Západoslovenského krajového vysielania s reláciami Hlasy a ozveny a Bratislavský zvukový denník, ktoré sa vysielali popoludní. Dňa 27. marca 1985 sa z nových štúdií obrátenej pyramídy ozvala ráno o 4.30 zvučka relácie Dobré ráno, ktorá odštartovala pravidelné vysielanie z Mýtnej ulice číslo 1. Vysielalo sa analógovo, z pásov. V súčasnosti pod strechou pyramídy vysiela deväť rádií: Rádio Slovensko, Rádio Regina, Rádio Devín, Rádio FM, Rádio Patria, Radio Slovakia International, internetové Rádio Klasika, Rádio Litera a Rádio Junior.

V roku 2001 sa budova obrátenej pyramídy stala Stavbou storočia na Slovensku v kategórii Spoločenských stavieb.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Týždeň slovenských knižníc prinesie aj diskusiu o e-zdrojoch vo vede
<< predchádzajúci článok
Zomrel spisovateľ Kornel Földvári