Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

30. decembra 2005

Bujaré oslavy? Pozor, aby ste sa nestali podpaľačom!



Odtrhnutých prstov pri silvestrovských oslavách síce ubúda, no aj podľa zdravotníkov by sme nemali polnočný ohňostroj podceňovať.



Zdieľať
Popáleniny totiž stále zostávajú pamiatkou na bujaré oslavy príchodu nového roka. Aby ste predišli zbytočným nepríjemnostiam, vyhnite sa podozrivo lacnej pyrotechnike a pochybným predajcom. Ak si na svetelné či zvukové divadlo vyberiete nevhodné miesto, podarí sa vám nielen napáliť susedov, ale môžete sa dostať i do štatistiky podpaľačov. 

 Zábavná pyrotechnika je len pre triezvych

Napriek tomu, že štatistiky zranení spôsobených nesprávnym používaním pyrotechniky sa z roka na rok stenčujú, každoročne ošetrujú lekári záchrannej služby prípady neodborného zaobchádzania s touto tradičnou silvestrovskou zábavou. Klesajúci trend úrazov spôsobených silvestrovskými explóziami pre 24hodín potvrdil aj riaditeľ bratislavského operačného strediska záchranného systému SR Karol Kálik. Napriek tomu sa každoročne stretávajú najmä s popáleninami.
Juraj Kadecký z oddelenia pyrotechniky Kriminalistického a expertízneho ústavu PZ SR Bratislava zdôrazňuje dodržiavanie pravidel na prvom mieste: „Dôležité je používať len zábavnú pyrotechniku schváleného typu a dôsledne dodržiavať návod na použitie. V prípade nejasností je potrebné vyžadovať vysvetlenie od predávajúceho, ktorým môže byť len osoba s potrebnou kvalifikáciou. Pri používaní zábavnej pyrotechniky je potrebné zohľadniť aj okolité podmienky, aby horiace zvyšky nedopadali na parkujúce autá, balkóny okolitých bytov a podobne.“ J. Kadecký upozorňuje, že „vzhľadom na teplotu horenia pyrotechnických zloží (cca 1 000 °C) môže zábavná pyrotechnika v prípade nesprávneho použitia spôsobiť závažné popáleniny, výrobky so zvukovým efektom aj drobné zranenia. Samozrejme, len v prípade ich použitia v rozpore s návodom“. Za najhorší nápad považuje J. Kadecký používanie zábavnej pyrotechniky pod vplyvom alkoholu, prípadne použitie rôznych výbušných predmetov získaných nelegálne alebo po domácky vyrobených.
Pyrotechniku, ktorá zlyhala, treba zneškodňovať podľa návodu. „Po ponorení do vody na dlhší čas sa výrobok stáva nefunkčným a tento dej je spravidla nezvratný,“ radí

Čím oslavujeme Nový rok
Najčastejšie používanými predmetmi I. triedy sú napríklad prskavky, kapsle do pištolí, traskavé bonbóny, búchacie guličky a vystreľovacie konfety. Môžu ich kupovať aj zákazníci pod 18 rokov a ich predavač nemusí mať kvalifikáciu strelmajstra. V predaji sú aj predmety II. triedy. Ich predavač musí mať kvalifikáciu pyrotechnika, strelmajstra, odpaľovača ohňostrojov alebo pyrotechnických výrobkov. Ide o rakety, rímske sviece, gejzíry, petardy, farebné dymy a bengálske ohne.

Koľko stojí silvestrovský ohňostroj
Druh Cena balenia (Sk)
Prskavky 16 cm vo vrecúšku (10 ks) 4,82
Prskavky 40 cm (5 ks) 17,52
Lietajúce ohnivé včielky (12 ks) 12,85
Silný škrtací delobuch (10 ks) 26,81
Rímska svieca Crackling 72 cm (1 ks) 23,67
Rímska svieca Twister 72 cm (1 ks) 29,74
Trblietavá raketa (1 ks) 5,95
Červené a zelené svetlice s výbuchom 7,18
Zdroj: pyrotechnika.sk

J. Kadecký.Vojtech Hollan


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
„Čierni baróni“ dostanú odškodné len na preukaz!
<< predchádzajúci článok
Muži sa doma nepretrhnú