Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

20. októbra 2005

Bytové kotolne: áno či nie?



Bytová kotolňa sa nemusí oplatiť



Zdieľať
Vysoké ceny za centrálne vykurovanie „pomohli“ rozvoju malých bytových kotolní. V súčasnosti sú jednoznačne ekonomickejšie, problém však nájdete, keď sa pozriete do budúcnosti. Slovenský zväz výrobcov tepla tvrdí, že bytové kotolne sú výhodnejšie iba o 15 percent a oplatia sa len preto, lebo cena plynu je deformovaná a maloodberatelia platia menej ako veľkoodberatelia. Iný názor majú spoločnosti, ktoré ich montujú. Tvrdia, že bytové kotolne sú úspornejšie až o 30 percent a oplatia sa aj po výraznom zvýšení ceny plynu pre maloodber.

Deformované ceny plynu v tomto roku podnietili mnohých k odpojeniu  od centrálneho zásobovania teplom (CZT). Oproti minulým rokom sa na trhu začali výraznejšie presadzovať domové a bytové kotolne. Pri aktuálnych cenách plynu sa prechod na malé kotolne opláca. Výrobcovia tepla však varujú, že tento stav sa môže v dohľadnom čase zmeniť. Nie všetci však s ich názorom súhlasia.
Podľa predsedu predstavenstva Slovenského zväzu výrobcov tepla (SZVT) Miroslava Obšívaného dnešnú situáciu spôsobuje to, že veľkoodberatelia majú približne o 20 percent vyššiu cenu ako maloodberatelia v kategórii M4. Práve do tejto kategórie sú zaradené subjekty, ktoré spravujú malé kotolne, a preto je nimi účtovaná cena zhruba o 15 % nižšia. „Súčasná cenová politika Slovenského plynárenského priemyslu (SPP) spôsobila, že sa časť našich zákazníkov rozhodla odstúpiť od CZT a vykurovať si svojpomocne,“ uviedol Obšívaný a dodal: „Výhodnosť týchto kotolní sa však skončí, len čo sa cena plynu medzi jednotlivými kategóriami upraví podľa štandardov, ktoré sú bežné v okolitých krajinách.“
Neštandardnú situáciu na trhu s plynom potvrdila aj hovorkyňa SPP Dana Kršáková. „Súčasný stav sme však nezavinili my. Maloodberatelia plynu mali od Úradu na reguláciu sieťových odvetví na tento rok stanovenú fixnú cenu, ktorú sme nemohli meniť ani kvôli dramatickému zvýšeniu ceny ropy. Tak sa stalo, že ostatní boli oproti tejto skupine znevýhodnení,“ uviedla Kršáková a dodala: „Určite nedopustíme, aby veľkoodberatelia mali v budúcnosti vyššie ceny oproti maloodberu.“
Na budúcnosť malých kotolní majú úplne iný názor firmy, ktoré ich inštalujú. „Úspory podľa našich prepočtov predstavujú až 30 percent oproti CZT,“ tvrdí Jozef Poľacký zo spoločnosti Termos a dodáva: „Ľudia, ktorí odstúpili od centrálnych dodávok, platia za teplo v priemere o tisíc korún nižšie mesačné, zálohové platby a navyše im vo vyúčtovaní vracajú preplatok.“ Firmy, ktoré montujú malé kotolne, tvrdia, že ľuďom, ktorí odstúpili od CZT, sa tento krok určite oplatí, aj keby SPP podstatnejšie zvýšila cenu pre maloodberateľov. „Do hry okrem samotnej ceny vstupujú aj ďalšie faktory, ako sú straty na preprave, údržba a obslužný personál,“ dodáva Poľacký. 

Cena tepla na rok 2006 neznáma
Odpoveď na základnú otázku, aké budú ceny tepla v roku 2006, zatiaľ nepozná nikto. Podľa Obšívaného sa však dá predpokladať určitý mierny nárast. „Ak sa nezmení súčasný vývoj svetových cien ropy, zemného plynu a kurz dolára, môže sa zvýšiť cena plynu aj pri avizovanej zníženej sadzbe za distribúciu.“
Viac svetla do cenovej politiky SZVT vnesú až ceny za plyn na rok 2006, na ktoré teplári stále čakajú. Do konca októbra už musia nahlásiť svoje návrhy. Bez ceny plynu nemôžeme nič predložiť, pretože táto položka tvorí až 70 percent konečnej ceny tepla, bráni sa Obšívaný. Začarovaný kruh uzatvára tvrdenie SPP, že cenu nemôže stanoviť, kým nedostane od Úradu pre reguláciu nové sadzby za distribúciu.
Martin Augustín


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
KDH: voličov lákajú aj na obžalovaného Bielika
<< predchádzajúci článok
Matka bila dcéru aj uprostred noci