Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Gala

27. februára 2006

Bývalý prezident Havel nedovolil inštaláciu srdca v KábulePätnásťmetrové neónové srdce od českého umelca Jiřího Davida nesmie po rozhodnutí bývalého prezidenta Václava Havla žiariť v Afganistane. David inštaloval svoj výtvor na rozhraní rokov ...Zdieľať

BRATISLAVA 27. februára (WN/SITA) - Pätnásťmetrové neónové srdce od českého umelca Jiřího Davida nesmie po rozhodnutí bývalého prezidenta Václava Havla žiariť v Afganistane. David inštaloval svoj výtvor na rozhraní rokov 2002/2003 na Pražskom hrade, vtedajšom prezidentovom sídle. Uviedla rakúska televízna stanica ORF na svojej internetovej stránke. Svetová rozvojová organizácia (WDO) chcela teraz srdce vystaviť v Kábule, povedal Havlov tajomník Jakub Hladík v nedeľu v Prahe. Z Afganistanu však zazneli obavy, že umelecké dielo môžu mnohí v krajine chápať ako náboženský symbol, čo by mohlo viesť k nepokojom, povedal Hladík. Havel teda nedal na vystavenie srdca súhlas.

Predstaviteľ WDO uviedol, že organizácia sa pokúsi získať z afganskej strany všetky potrebné povolenia, bez Havlovho súhlasu však neónové srdce na štadióne v Kábule nevystavia.

Český veľvyslanec v Afganistane Alexander Langer uviedol, že rozhodnutie Havla podporuje. Podľa neho atmosféra v Afganistane je veľmi napätá a umelecké dielo by mohlo byť považované za "agresívnu snahu šíriť kresťanskú vieru," povedal diplomat.

FOTO:SITA/AP


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
7. ročník Trhu práce a stáží 2006 v Bratislave
<< predchádzajúci článok
Znížené ceny vstupeniek na muzikál Rocky Horror Show

Bývalý prezident Havel nedovolil inštaláciu srdca v Kábule - diskusné fórum čitateľov