Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Gala

22. mája 2012

Cannes má prvých favoritov, zaujali najmä pochmúrne filmyMedzinárodný filmový festival v Cannes, ktorý sa v pondelok prehupol do svojej druhej polovice, predstavil cez víkend očakávané novinky dvoch európskych držiteľov Zlatej palmy a zároveň v nich spoznal ...Zdieľať
bez nazvu BRATISLAVA 22. mája (WEBNOVINY) - Medzinárodný filmový festival v Cannes, ktorý sa v pondelok prehupol do svojej druhej polovice, predstavil cez víkend očakávané novinky dvoch európskych držiteľov Zlatej palmy a zároveň v nich spoznal rovnocenných favoritov na zopakovanie tohto ocenenia.


I keď si Cannes užíva pozornosť Hollywoodu a prítomnosť celebrít, vybudoval si vo svete filmu dobré meno aj za predstavovanie nízkorozpočtových drám rešpektovaných filmárov.

Rakúšan Michael Haneke, ktorý v roku 2009 získal Zlatú palmu za čierno-bielu mysterióznu drámu Biela stuha (2009) a štyri roky predtým zaujal publikum snímkou Utajený (2005), opäť vyvolal nadšenie.

Tentoraz na Francúzsku riviéru priniesol pochmúrnu drámu vo francúzštine s názvom Amour o staršom páre, ktorý sa vyrovnáva so smrťou. Po tom, ako si kritici poutierali slzy, ohodnotili Hanekeho Lásku piatimi hviezdičkami za zobrazenie ženinej choroby a smrti i toho, ako sa s tým v posledných týždňoch vyrovnáva jej oddaný manžel.

Jonathan Romney z magazínu Screen International označil snímku za "majstrovské dielo" a mnohí ju už teraz považujú za favorita tohtoročného Cannes. "Amour je určite skorým favoritom na Zlatú palmu," napísal po projekcii Donald Clarke z Irish Times. Chvály si vyslúžili i obaja predstavitelia hlavných rolí Jean-Louis Trintignant a Emmanuelle Riva.

Ďalší úspešný titul, ktorí mohli návštevníci Cannes vidieť cez víkend, bola novinka rumunského držiteľa Zlatej palmy z roku 2007 Cristiana Mungiua. Dráma s názvom Beyond the Hills je znepokojujúci príbeh inšpirovaný skutočnými udalosťami v živote mladej ženy z odľahlého kláštora, ktorej výbuchy hnevu vysvetľovali ako znamenia od diabla.

Snímka tvorcu oceňovanej drámy 4 mesiace, 3 týždne a 2 dni (2007) je na základe neoficiálneho prieskumu medzi kritikmi na festivale spolu s Hanekeho filmom najväčším favoritom na Zlatú palmu.

V prvej polovici festivalu predstavili napríklad aj mysterióznu snímku Rust and Bone v réžii Jacquesa Audiarda. Film s Marion Cotillard v úlohe trénerky kosatiek, ktorá pri tragickej nehode príde o obe nohy, si vyslúžil standing ovation a zaujal, no nie všetkých.

Vážnym kandidátom na ocenenie je tiež dánska dráma o zneužívaných deťoch Jagten v réžii Thomasa Vinterberga s Madsom Mikkelsenom v úlohe neprávom obvineného muža.

Pozitívne reakcie zaznamenal aj otvárací film Moonrise Kingdom, no ten je podľa odborníkov príliš bezstarostný na očarenie poroty v Cannes. Pomerne chladne kritici prijali film Lawless, ktorý sa odohráva v období prohibície, a zahrali si v ňom napríklad Shia LaBeouf, Tom Hardy a Jessica Chastain.

Po červenom koberci sa už prešli mnohé hollywoodske a európske filmové hviezdy, očakáva sa ešte účasť ďalších, Brada Pitta, Nicole Kidman, Roberta Pattinsona, Kristen Stewart a Kanyeho Westa.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Jennifer Lopez v októbri vystúpi v Prahe
<< predchádzajúci článok
Speváčka z Noisecut Bety Majerníková tragicky zahynula

Cannes má prvých favoritov, zaujali najmä pochmúrne filmy - diskusné fórum čitateľov