Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

10. januára 2017

Carlo Ponti odišiel do filmového neba pred desiatimi rokmiV roku 1912 sa narodil taliansky filmový producent CARLO PONTI, manžel herečky Sophie Lorenovej. Zomrel 10.1.2007.Zdieľať
V roku 1912 sa narodil taliansky filmový producent CARLO PONTI, manžel herečky Sophie Lorenovej. Zomrel 10.1.2007. Foto: TASR/AP
Magenta/Bratislava 10. januára (TASR) - Taliansky filmový producent Carlo Ponti bol jedným z najvýznamnejších predstaviteľov talianskej a medzinárodnej kinematografie. V utorok 10. januára uplynie desať rokov od jeho úmrtia.


Medzi najznámejšie z viac ako 140 filmov, ktoré sa budú navždy spájať s menom Carla Pontiho, patria Cesta (1954) Federica Felliniho, Vojna a mier, ktorú v roku 1956 nakrútil hollywoodsky režisér King Vidor, Boccaccio '70 (1962) Vittoria de Sicu, Doktor Živago (1965) Davida Leana či Zväčšenina (1966) Michelangela Antonioniho. Manželkou popredného producenta bola legendárna talianska herečka Sophia Lorenová.

Talianska herečka Sophia Lorenová a jej syn Carlo Ponti si prezerajú výstavu o jej živote a práci v múzeu Soumaya 18. septembra 2014 v Mexico City. Lorenová pricestovala do Mexika, aby sa zúčastnila na výstave o svojom živote a práci pri príležitosti 80. narodenín Foto: TASR/AP


Carlo Ponti sa narodil 11. decembra 1912 v meste Magenta v oblasti Lombardie v Taliansku. Po štúdiách práva na univerzite v Miláne a krátkodobej praxi v advokátskej kancelárii svojho otca (1935-1938) odštartoval kariéru filmového producenta v spoločnosti Artisti Tecnici Associati (ATA) v Miláne. Od roku 1941 produkoval vyše 140 snímok.

Spolupracoval s najvýznamnejšími režisérmi svetovej kinematografie. V 60. rokoch minulého storočia prispel k celosvetovému úspechu snímky Ostře sledované vlaky (1966) režiséra Jiřího Menzela, ktorého práva na distribúciu v Spojených štátoch amerických využil vrchovatou mierou. Táto dráma získala množstvo ocenení, vrátane prestížneho Oscara pre najlepší zahraničný film roka (1968). Menej úspešnou bola už spolupráca s Milošom Formanom na komédii Hoří má panenko (1967), s ktorým producent nebol spokojný, čo vyústilo i v jeho roztržku s tvorcom. Bohatú producentskú filmografiu Carla Pontiho tvoria napríklad aj snímky La Romana (Rimanka, 1954), La Ciociara (Vrchárka, 1960), Ieri, oggi, domani (Včera, dnes a zajtra, 1963), I girasoli (Slnečnica, 1970), Il Caso Pisciotta (Mafia za mrežami, 1972), Professione: reporter (Povolanie: Reportér, 1975) alebo Una giornata particolare (Zvláštny deň, 1977). Na konte má aj jedno herecké účinkovanie v dokumentárnej snímke Showman (1963), v ktorej stvárnil sám seba. Za produkciu Doktora Živaga získal nomináciu na Oscara (1966).

V roku 1952 si Carlo Ponti všimol v súťaži krásy exotickú, vtedy šestnásťročnú Sofiu Scicolone, pre ktorú neskôr vymyslel umelecké meno Sophia Loren. Vzal ju pod svoje ochranné krídla, zaistil jej hodiny herectva a stal sa jej celoživotným druhom. Manželmi sa oficiálne stali 9. apríla 1966. Pontiho múza krásna Talianka naplno rozvinula svoj pozoruhodný herecký talent a dodnes je medzinárodne uznávanou filmovou hviezdou. Slávny pár prekonal i problémy v súkromí. Najskôr to boli herečkine pletky s kolegom Cary Grantom, potom náročná cesta k vytúženému dieťaťu, nakoľko Sophia Lorenová dvakrát potratila. Nakoniec mala dvojica dve deti, synov Carla a Edoarda.

Uznávaný taliansky producent Carlo Ponti zomrel 10. januára 2007 vo švajčiarskej Ženeve vo veku 94 rokov. Skonal v nemocnici na pľúcne komplikácie v prítomnosti svojej slávnej manželky a detí. Jeho koníčkom bola architektúra a výzdoba interiérov.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Začne vychádzať kórejská verzia časopisu Playboy
<< predchádzajúci článok
Legendárny pištoľník Buffalo Bill skolil za rok a pol 4280 byvolov

Carlo Ponti odišiel do filmového neba pred desiatimi rokmi - diskusné fórum čitateľov