15. mája 2006

Carolina vo finále Východnej konferencie

NEW YORK 15. mája (WN/SITA) – Prvého finalistu Východnej konferencie kanadsko-americkej NHL - “šable” z Buffala, doplnila v nedeľnú noc Carolina, ktorá nepripustila žiadne ďalšie zdramatizovanie semifinálovej série a premenila ...

NEW YORK 15. mája (WN/SITA) – Prvého finalistu Východnej konferencie kanadsko-americkej NHL - “šable” z Buffala, doplnila v nedeľnú noc Carolina, ktorá nepripustila žiadne ďalšie zdramatizovanie semifinálovej série a premenila svoj druhý mečbal. V rozhodujúcom piatom stretnutí zdolala na vlastnej pôde New Jersey 4:1 a rovnakým pomerom triumfovala aj v celej sérii. “Myslím, že sme si to zaslúžili. Boli sme lepším tímom, cítili sme to už od prvého zápasu a ideme ďalej,” povedal pre zámorské médiá kapitán Caroliny Rod Brind’Amour. Nováčik v bránke domácich Cam Ward v predchádzajúcom vzájomnom meraní síl po štyroch kúskoch za svojím chrbtom išiel z ľadu dole a teraz opäť lovil puk zo svojej siete už v prvej minúte hry. Potom však už neinkasoval, doviedol svoj tím k vytúženému cieľu a z konfrontácie so svojím idolom Martinom Brodeurom vyšiel víťazne. Hostia hrali s nožom na krku a podľa toho aj z ich strany vyzerala úvodná tretina, v ktorej svojho oponenta prestrieľali 11:5 a väčšiu aktivitu pretavili aj vo vedúci gól. “Keď dostanete také príležitosti, aké sme si vytvorili, môžete ich využitím prebrať opraty zápasu. Nám sa to však nepodarilo,” vyjadril sa kormidelník “diablov” Lou Lamoriello k situácii, keď jeho zverenci po úvodnom presnom zásahu premárnili štyri početné výhody, aby nakoniec odchádzali z ľadu so zvesenými hlavami. “Hurikáni” ešte pred prvým odchodom do kabín dokázali vyrovnať zásluhou českého zadáka Františka Kaberleho, počas prestávky sa spamätali a v ďalších minútach svojho súpera už takmer k ničomu nepustili. “Diabli” v prostrednom a záverečnom dejstve zaznamenali dovedna len sedem streleckých pokusov a góly už strieľal iba ich súper. Postupne sa presadili Cory Stillman, ktorý však po kontakte s Bradom Lukowichom zo zápasu odstúpil, a Ray Whitney. Podľa vyjadrení trénera Petra Lavioletta zranenie nohy skúseného útočníka nevyzerá vážne, optimistické vyhliadky však ešte budú musieť potvrdiť ďalšie vyšetrenia. Bodku za stretnutím urobil v samotnom závere ťahúň domácej ofenzívy Eric Staal, keď pri záverečnej hre hostí bez brankára presne zamieril do opustenej svätyne. Hráči Edmontonu nadviazali na úspešné domáce zápasy, v San Jose nad svojím protivníkom zvíťazili a v sérii sa po prvý raz ujali vedenia. Na bránku “žralokov” síce v noci vyslali iba osemnásť striel, no z minima vyťažili maximum a Vesu Toskalu, ktorý mal opäť smoliarsky deň, prekonali šesťkrát. “Sami sme si to urobili ťažkým. Za tie góly nemôžeme viniť Toskalu, boli to všetko hlúpe chyby,” skonštatoval kouč domácich Ron Wilson. Stretnutie bolo dlho vyrovnané, ešte 16 minút pred uplynutím riadnej hracej doby svietil na ukazovateli skóre nerozhodný stav 3:3. Potom však prišli veľké chvíle hostí, ktorí trestali každú chybu domácich. Brejk dvoch na jedného úspešne zakončil svojím druhým presným zásahom Fernando Pisani a zbytočné vylúčenia pretavili v ďalšie dva góly Jarret Stoll a hrdina večera Ryan Smyth, keď k dvom gólom pridal aj rovnaký počet asistencií. “Môžeme si za to sami. Urobili sme príliš veľa chýb. Nestrieľali sme vtedy, keď sme mali príležitosť,” hľadal príčinu neúspechu držiteľ trofeje Arta Rossa, center Joe Thornton. “Je to jednoduché. Ak prehráme, tak sme z kola von. Ešte sa však nechystáme ísť domov,” doplnil na záver. “Olejári” tak majú postup do finále Západnej konferencie na dosah ruky, posledný rozhodujúci krok môžu urobiť v nasledujúcom stretnutí pred vlastnými fanúšikmi.

Východná konferencia:

Carolina – New Jersey 4:1 (1:1, 1:0, 2:0) – konečný stav série 4:1

Góly: 9. F. Kaberle (Recchi, Matt Cullen), 35. Stillman (Justin Williams, Brind’Amour), 48. Ray Whitney (Weight, Ladd), 59. Staal (Matt Cullen, Recchi) – 1. Gionta (Parise, Rafalski). Vylúčení: 5:2 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 31:18. Brankári: C. Ward – Brodeur. Diváci: 18 730.

Západná konferencia:

San Jose – Edmonton 3:6 (0:1, 1:1, 2:4) – stav série 2:3

Góly: 25. Scott Thornton (Ehrhoff, Goc), 41. Ehrhoff (Marleau, Nieminen), 43. Cheechoo (K. McLaren, J. Thornton) – 9. Pisani (Špaček, Peca), 27. Smyth (C. Pronger, Hemský), 41. Horcoff (Smyth), 45. Pisani (Horcoff, Smyth), 54. Stoll (Hemský, Špaček), 57. Smyth (Horcoff, C. Pronger). Vylúčení: 7:7 na 2 min, presilovky: 1:3, oslabenia: 0:1. Strely na bránku: 24:18. Brankári: Toskala – Roloson. Diváci: 17 496.