Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika    Zdravie

18. novembra 2014

Často užívame antibiotiká, aj keď nemusíme, škodíme si tým



Antibiotická rezistencia je vážnym celosvetovým problémom. Tvrdí to Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici. Dnes, 18. ...



Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR/Jozef Ďurník
Banská Bystrica 18. novembra (TASR) – Antibiotická rezistencia je vážnym celosvetovým problémom. Tvrdí to Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici. Dnes, 18. novembra, sme si pripomenuli Európsky deň zvyšovania povedomia o antibiotikách. Ten tohtoročný bol zameraný na samoliečbu antibiotikami (ATB), prácu s lekárnikmi, ako aj na propagáciu ich primeraného užívania.


Podľa zdravotníkov sa v posledných rokoch rezistencia voči ATB zvýšila až do takej miery, že sa stala závažnou hrozbou pre ich účinnosť v budúcnosti. Nárast baktérií rezistentných voči ATB spolu s nedostatkom nových postupov antibiotickej liečby predstavuje v súčasnosti vážne riziko pre verejné zdravie.

"Rezistencia voči ATB súvisí s rozsahom a spôsobom ich užívania. V humánnej medicíne predstavuje primárna starostlivosť najväčšiu časť užívania tohto druhu liekov. Samoliečba pomocou ATB zahŕňa ich vydanie bez lekárskeho predpisu a zbytočné užívanie, ktoré sa zvýšilo," upozornila Mária Avdičová, vedúca odboru epidemiológie banskobystrického RÚVZ, ktorá zároveň pôsobí aj ako národný kontaktný bod pre systematický dohľad prenosných chorôb pre Slovensko v Európskom centre pre kontrolu chorôb.

Od 40. rokov minulého storočia, kedy sa po prvý raz dostal do rúk lekárov penicilín, ako prvý reprezentant látok s antimikrobiálnym účinkom, ATB sa stali základným liekom bakteriálnych nákaz u ľudí i zvierat. Antimikrobiálne látky nielen dopĺňajú liečbu infekčných chorôb, ako sú pneumónia, tuberkulóza, malária, HIV/AIDS a nákazy súvisiace so zdravotnou starostlivosťou, ale sú životne dôležité pri redukcii rizika komplikácií pri invazívnych výkonoch, napríklad pri výmene kĺbov, pri transplantáciách orgánov, chemoterapii pri rakovine či pri starostlivosti o predčasne narodené deti.

"Spektrum využívania a aplikovanie ATB je 70 rokov od ich objavenia vážne ohrozené. A to pre narastajúci počet mikroorganizmov rezistentných na používané ATB, čo má za následok neúčinnú liečbu infekcií. Rezistencia je prírodný biologický fenomén ovplyvňovaný mnohými faktormi. Nevhodné terapeutické používanie ATB v humánnej i veterinárnej medicíne, ich používanie pre neterapeutické ciele, ako aj znečistenie životného prostredia, sú procesy urýchľujúce hrozbu nárastu a šírenia rezistentných mikroorganizmov. Následky sú vážne," varovala Avdičová.

Ako dodala, podskupina baktérií rezistentných na ATB je v krajinách EÚ zodpovedná za 25.000 úmrtí ročne. Vývoj rezistencie, tlak na redukciu používania ATB, slabé stimuly trhu a zvyšujúce sa ťažkosti aj náklady na vývoj nových efektívnych ATB, odrádza od investovania do tejto oblasti. To má za následok fakt, že sa v súčasnosti vyvíja len veľmi málo nových ATB. Antimikrobiálna rezistencia je preto vnímaná ako globálny verejno-zdravotný problém týkajúci sa všetkých a každého.

Ako tiež zdravotníci zdôraznili, až 80 percent zimných ochorení, ktoré postihujú nos, uši, hrdlo a pľúca, je vírusového pôvodu, takže po užívaní ATB sa človek nebude cítiť lepšie. V prípade väčšiny zimných ochorení sa stav pacienta bez ich užívania a pri dodržaní pokynov lekára zlepší do dvoch týždňov.



Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Nálada v stavebnom sektore USA sa v novembri zlepšila
<< predchádzajúci článok
Začali prvé debaty o investičnom balíku EÚ za 300 miliárd eur