26. apríla 2006

Chára gólom a asistenciou prispel k vysokej výhre Ottawy

Víťaz Východnej konferencie z Ottawy pripomenul po zaváhaní z predchádzajúceho duelu s Tampou Bay, ktorý tím v základnej časti disponoval najúdernejšou ofenzívnou silou a triumfoval na pôde svojho ...

TORONTO 26. apríla (WN/SITA) - Víťaz Východnej konferencie z Ottawy pripomenul po zaváhaní z predchádzajúceho duelu s Tampou Bay, ktorý tím v základnej časti disponoval najúdernejšou ofenzívnou silou a triumfoval na pôde svojho súpera v treťom zápase 1. kola play off jednoznačne 8:4. K vysokej výhre prispel jedným presným zásahom a finálnou prihrávkou Slovák Zdeno Chára. “Povedali sme si, že musíme hrať tvrdo a bojovať o každý centimeter priestoru na ľade,” vyslovila sa po zápase, v ktorom arbitri udelili 139 trestných minút, obrovitá opora zadných radov “senátorov”. Chárov spoluhráč Martin Havlát si svoje individuálne štatistiky vylepšil o tri body (2+1) a potvrdil tak, že sa mu v sérii s “bleskami” darí. V troch stretnutiach proti úradujúcemu držiteľovi Stanleyho pohára má útočník spoza rieky Moravy na svojom konte už štyri góly a dve asistencie.

Hráči Nashvillu dokázali v prvom zápase na ľade San Jose udržať na uzde najproduktívnejšieho hráča základnej časti NHL Joea Thorntona, no na víťazstvo im to aj tak nestačilo. “Je najlepším hráčom v lige, ale máme formácie, ktoré sú schopné držať s ním krok,” vyjadril sa hosťujúci center Scott Nichol. Držiteľa trofeje Arta Rossa však dokonale zastúpili jeho spoluhráči, kapitán “žralokov” Patrik Marleau zaťažil konto “predátorov” dvomi presnými zásahmi a bek Christian Ehrhoff zaznamenal tri asistencie. Hosťujúci tím ohrozil bránku stráženú Vesom Toskalom za celý zápas iba sedemnástimi strelami, na rozdiel od štyridsiatich pokusov domácich, čo sa napokon prejavilo aj na skóre. San Jose tak bez väčších problémov vyhralo 4:1 a v sérii sa dostalo prvýkrát do vedenia. Anaheim dokázal v domácom prostredí držať s Calgary krok iba do polovice zápasu, kedy svietil na ukazovateli skóre stav 2:2. Od tohto okamihu sa však dokázali presadiť už iba strelci “plameňov”, postupne napli sieť za chrbátom Jeana-Sebastiena Giguera trikrát a mohli sa radovať z víťazstva 5:2. “Dnes sme nehrali svoju hru,” hľadal príčinu neúspechu obranca a jediný večerný strelec “káčerov” Francois Beauchemin hrajúci svoju premiérovú sezónu v kolotoči NHL. Hostia sa opäť mohli spoľahnúť na presilové hry, využili tri zo siedmich početných výhod a prezentovali sa dobrým tímovým výkonom, čo potvrdil aj ich tréner Darryl Sutter: “Nemôžem len tak vybrať jedného, ktorý by bol najlepší. Najviac môžem vyzdvihnúť minúty, ktoré sme hrali v oslabení.”. V sérii medzi Detroitom a Edmontonom, teda víťazom súťaže o Prezidentovu trofej a posledným postupujúcim tímom zo Západnej konferencie sa naplno prejavuje rozdiel medzi play off a základnou časťou. “Červené krídla” boli ako v oboch predchádzajúcich meraniach síl strelecky aktívnejšie, no opäť ťahali za kratší koniec povrazu a svojmu protivníkovi podľahli už po druhýkrát v rade. Domáci mali stretnutie dobre rozbehnuté, 10 minút pred koncom viedli ešte 3:1. Stačil však krátky výpadok v koncentrácii a hostia dokázali za 18 sekúnd vyrovnať. Duel tak dospel až do predĺženia, ktoré v 29. minúte ukončil zásah Jarreta Stolla. “Ani som netušil, že to spadlo dovnútra. Bolo to naozaj prekvapenie,” radoval sa šťastný autor rozhodujúceho gólu, ktorý využil skrumáž pred Manym Legacem. Brankár Dwayne Roloson opäť dokázal, že jeho angažovaním urobili “olejári” krok správnym smerom. V riadnej hracej dobe úspešne kryl 44 striel, z toho 18 v predĺžení.

Východná konferencia:

Tampa Bay - Ottawa 4:8 (1:3, 0:2, 3:3) - stav série 1:2

Góly: 19. St. Louis (Kubina, B. Richards), 41. Ranger, 52. Ranger (Boyle, Prospal), 54. Kubina (Lecavalier, Sydor) - 6. Havlát (CHÁRA), 9. Redden (Alfredsson, Spezza), 13. Eaves (Alfredsson), 23. Havlát (Redden, P. Schaefer), 30. Vermette (Varaďa, Volčenkov), 47. Heatley (Spezza, Redden), 51. CHÁRA (Spezza, Havlát), 57. Vermette (Heatley, Spezza). Vylúčení: 7:15 na 2 min, navyše Dingman na 5 + 10 min, Pratt na 5 min, Lecavalier na 5 min (všetci za bitku), Kubina na 2x10 min, Craig na 10 min, Fedotenko na 10 min (osobné tresty) - CHÁRA na 5 +10 min, Heatley na 5 + 10 min (obaja za bitku), presilovky: 3:3, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 39:31. Brankári: Grahame (30. Burke) - Emery. Diváci: 20 815.

Západná konferencia:

Anaheim - Calgary 2:5 (1:1, 1:2, 0:2) - stav série 1:2

Góly: 18. Beauchemin (S. Niedermayer, Perry), 29. Beauchemin (Selänne, S. Niedermayer) - 15. Langkow (A. Ference, Huselius), 22. Huselius (Iginla, Robyn Regehr), 36. Kobasew (C. Simon), 45. McCarty (Huselius, Leopold), 46. Robyn Regehr (Lundmark). Vylúčení: 9:11 na 2 min, navyše Getzlaf na 5 min - Phaneuf na 5 min (obaja za bitku), presilovky: 2:3, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 29:24. Brankári: Giguere - Kiprusoff. Diváci: 17 174.

San Jose - Nashville 4:1 (0:1, 2:0, 2:0) - stav série 2:1

Góly: 33. Marleau (Ehrhoff), 39. Bernier (Ehrhoff), 56. Cheechoo (Ehrhoff, Preissing), 57. Marleau (M. Michálek, K. McLaren) - 7. Timonen (G. Johnson). Vylúčení: 5:10 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:1. Strely na bránku: 40:17. Brankári: Toskala - Mason. Diváci: 17 496.

Edmonton - Detroit 4:3 po dvojnásobnom predĺžení (2:1, 1:0, 0:2 - 0:0, 1:0) - stav série 2:1

Góly: 5. Špaček (Winchester, Smyth), 17. Smyth (Winchester, Horcoff), 23. Torres (C. Pronger, Horcoff), 89. Stoll (Samsonov, Horcoff) - 13. Zetterberg (Schneider, N. Kronwall), 52. Zetterberg (Jason Williams, Lidström), 53. Schneider (Yzerman). Vylúčení: 11:11 na 2 min, presilovky: 2:1, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 32:47. Brankári: Roloson - Legace. Diváci: 16 839.