Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Gala

22. novembra 2015

Charles de Gaulle: prezident, ktorý odvrátil hrozbu občianskej vojny



Charles de Gaulle Foto: TASR/AP



Zdieľať
Charles de Gaulle Foto: TASR/AP
 


Lille/Bratislava 22. novembra (TASR) - Vojak, generál a politik Charles de Gaulle, francúzsky prezident v rokoch 1958-1969, sa narodil pred 125 rokmi 22. novembra 1890 v Lille vo Francúzsku.

Francúzi ho v roku 2005 zvolili v televíznom programe za najväčšieho Francúza všetkých čias.

Počas druhej svetovej vojny zmobilizoval svojich rodákov k obrane vlasti. V hodnosti plukovníka bol v máji 1940 prvým a jediným francúzskym veliteľom, ktorý prinútil Nemcov ustúpiť počas invázie do Francúzska. Za prejavenú statočnosť ho povýšili na generála a stal sa zástupcom ministra pre národnú obranu a vojnu.

V júni 1940 však Francúzsko opustil, pretože nesúhlasil s  kapituláciou svojej vlasti. V Spojenom kráľovstve v rozhlase predniesol emotívny prejav, v ktorom vyzval Francúzov na boj proti Nemecku. Prinieslo mu to svetové uznanie. V Británii sa Charles de Gaulle zaslúžil o formovanie francúzskeho zahraničného odboja. Zatiaľ ho vo Francúzsku odsúdili najskôr na štyri roky väzenia a potom ešte za zradu na trest smrti. Zo Spojeného kráľovstva neskôr de Gaulle viedol Oslobodené francúzske hnutie a britská vláda na čele s Winstonom Churchilom ho podporovala.

Po triumfálnom návrate do francúzskej metropoly Paríž v septembri 1944 prevzal politickú moc a postavil sa na čelo dočasnej vlády. Už o rok však funkciu zložil, pretože nesúhlasil s návrhom novej ústavy. V roku 1947 sa po neúspechu vo voľbách utiahol do ústrania. Jeho návrat na výslnie sa po pokusoch sformovať opozičné národné politické hnutie uskutočnil až v čase alžírskej krízy (Alžírsko bolo jednou z francúzskych kolónií).

Prežil niekoľko atentátov
 
Charles de Gaulle: Generál.. Foto: TASR/AP
 
V decembri 1958 sa po prezidentských voľbách vo Francúzsku stal Charles de Gaulle hlavou štátu. Odvrátil hrozbu občianskej vojny a po podpise Evianských dohôd, ktoré dali Alžírsku nezávislosť, sa zameral na zahraničnú politiku. Francúzsko pod jeho vedením vetovalo vstup Spojeného kráľovstva do Európskeho hospodárskeho spoločenstva (EHS), v roku 1966 opustilo vojenské štruktúry Severoatlantickej aliancie (North Atlantic Treaty Organization - NATO) a de Gaulle, ktorý prežil niekoľko atentátov, sa snažil vytvoriť nezávislé Francúzsko s vlastnými nukleárnymi zbraňami.

Jeho autoritou otriasli až študentské nepokoje v máji 1968. Predčasné prezidentské voľby v krajine však vyhral. Z funkcie francúzskeho prezidenta odstúpil v roku 1969, keď neprešiel v referende jeho návrh na reformu Senátu a na presun niektorých kompetencií na kraje.

Pochádzal z rodiny patriota

Charles André Joseph Marie de Gaulle, rodák z francúzskeho Lille, sa v rodine profesora filozofie - zapáleného patriota - narodil 22. novembra 1890. Vyštudoval elitnú vojenskú akadémiu v Saint-Cyr a dostal sa pod velenie Henriho Philippa Pétaina, ktorý sa z jeho idolu pre hrdinstvo v prvej svetovej vojne, stal jeho nenávideným nepriateľom pre kolaboráciu s Hitlerom počas druhej svetovej vojny. Ako dôstojník sa de Gaulle zúčastnil prvej svetovej vojny, bol niekoľkokrát zranený a dostal sa do zajatia, odkiaľ sa päťkrát pokúsil (neúspešne) ujsť. Po prvej svetovej vojne vyučoval vojenské dejiny v Saint-Cyre a pracoval v úrade francúzskej najvyššej vojnovej rady. V rokoch 1932-1934 vydal svoje hlavné teoretické práce, v ktorých požadoval budovanie vysoko špecializovanej, profesionálnej a motorizovanej armády. Vyvolal tak pobúrenie vo vlastných vojenských kruhoch, ale jeho teóriu prevzali v Nemecku a využili ju pri stratégii tzv. bleskovej vojny, s ktorou porazili Francúzsko v roku 1940.

Generál Charles de Gaulle zomrel 9. novembra 1970 vo veku takmer 80 rokov vo svojom sídle v Colombey-les-deux-Églises vo Francúzsku. Podľa jeho želania mu usporiadali malý pohreb v kruhu rodiny a uložili jeho telesné pozostatky vedľa jeho dcéry Anne.

Pamätník venovaný vojnovému hrdinovi a bývalému francúzskemu prezidentovi Charlesovi de Gaullovi bol slávnostne otvorený v Paríži vo februári 2008.

Vojenské historické múzeum Bundeswehru v nemeckých Drážďanoch získalo v roku 2011 auto Charlesa de Gaulla. Kabriolet značky Horch 830 používal francúzsky prezident de Gaulle na slávnostných vojenských prehliadkach vojnových veteránov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Fotografie Doisneaua a maľby Atterseeho prilákali do Danubiany ľudí
<< predchádzajúci článok
Herec Ján Gallovič oslavuje narodeniny