Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

27. februára 2015

Chirurg sa pripravuje na prvú transplantáciu ľudskej hlavy



Transplantácia hlavy, ktorú kontroverzný chirurg plánuje uskutočniť už o dva roky, by mohla pomôcť najmä pacientom s degeneratívnymi ochoreniami nervového systému a onkologickým pacientom.



Zdieľať
Chirurg sa pripravuje na prvú transplantáciu ľudskej hlavy


 
Prvá transplantácia ľudskej hlavy, pri ktorej príde k úspešnému prepojeniu mozgu a miechy dvoch odlišných pacientov, by sa onedlho mala stať realitou. Taliansky neurochirurg Sergio Canavero plánuje revolučný zákrok uskutočniť už o dva roky.

Mesiac v umelom spánku
 
Transplantácia hlavy by mohla pomôcť najmä pacientom s degeneratívnymi ochoreniami nervového systému ako aj onkologickým pacientom. Lekár, ktorý prvýkrát predstavil kontroverzné úmysly v roku 2013 tvrdí, že dnes už existujú technológie, ktoré sú na odvážny zákrok potrebné. Detaily operácie zverejní na konferencii asociácie medikov American Academy of Neurological and Orthopaedic Surgeons (AANOS) v Marylande už v júni, prvú operáciu chce zrealizovať v roku 2017.

Prelomový zákrok by mal zahŕňať aj ochladenie hlavy príjemcu a tela darcu, aby sa predĺžila doba, počas ktorej bunky dokážu prežiť bez kyslíka. Hlavné cievy by následne mali byť spojené vďaka drobným hadičkám, miecha bude napojená pomocou polyetylénglykolu. Pacienta by následne mali uviesť do kómy, v ktorej by zostal asi štyri týždne, kým by sa stabilizoval. Neurochirurg je presvedčený, že pacient by sa prebudil s rovnakým hlasom a s citom v tvári, chodiť by sa dokázal naučiť v priebehu roka.

Doteraz len na zvieratách
 
Pokusy o transplantáciu hlavy boli doteraz testované len na zvieratách. Najznámejší je pokus doktora Roberta J. Whitea z roku 1970, ktorý sa pokúšal transplantovať hlavu jednej opice na druhú. Podarilo sa mu izolovať mozog, ktorý bol stále funkčný, a hlavu prišiť k telu druhého primáta. Opica zákrok prežila, nadobudla aj vnemy ako čuch, zrak, sluch a chuť. Imunitná reakcia tela však spôsobila, že opica po deviatich dňoch skonala.

"Dnes sme už v štádiu, kedy je zákrok z technického hľadiska uskutočniteľný. Ak ho spoločnosť odmietne, neuskutočním ho. Ak si ho však neželajú len ľudia v USA či Európe, neznamená to ešte, že nebude žiadaný inde. Snažím sa uchopiť správny prístup, ak však chcete letieť na mesiac, je potrebné sa uistiť, že vás tam ľudia budú sledovať," uviedol Canavero pre vedecký magazín New Scientist.

Prví dobrovoľníci

Hoci odborníci z lekárskeho prostredia sú skeptickí, možnosť realizácie zákroku nevylučujú. "Ak by sa transplantácia ľudskej hlavy niekedy uskutočnila, bolo by to veľmi zriedkavé. Nefungovalo by to systémom – som už starý, mám artritídu, asi by som si mal zaobstarať telo, ktoré funguje a vyzerá lepšie," uviedla neurologička Patricia Scripko z kalifornskej zdravotníckej organizácie Salinas Valley Memorial Healthcare System.

Viac odborných názorov bude k dispozícii už po letnej konferencii v USA. Taliansky lekár však už teraz registruje dobrovoľníkov, ktorí by chceli transplantáciu hlavy podstúpiť.

www.newscientist.com, www.independent.co.uk

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Rakúsky festival FM4 Frequency láka Slovákov na Linkin Park, The Prodigy aj Alt-J
<< predchádzajúci článok
Porodila už tretie dvojičky v priebehu štyroch rokov