Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

12. januára 2006

Choré sliepky v Turecku? Slováci sa neboja!



Panika z vtáčej chrípky v Európe zašla tak ďaleko, že si dokonca súkromné firmy pripravujú pandemické plány! Vypukne niečo podobné aj na Slovensku?



Zdieľať
„Banka by mala normálne fungovať aj v prípade, ak by z pracovného procesu vyradila 50 % zamestnancov,“ informuje TASR o prípravách britskej HSBC, ktorá je v odvetví treťou najväčšou firmou na svete. Núdzový plán už má aj nemecká Deutsche Bank...

Slovenské banky sú zatiaľ v pokoji. „Tieto opatrenia sú zatiaľ predčasné, nemám informácie o tom, že by sa niečo také pripravovalo,“ uvádza nás do obrazu hovorkyňa Slovenskej sporiteľne Miriam Fuňová.
Zatiaľ čo nemecká cestovná kancelária TUI zaregistrovala dokonca pokles hodnoty akcií, slovenské „cestovky“ zatiaľ žiadne zmeny nezaznamenali. Na otázku, či pre vtáčiu chrípku pripravujú nejaké zmeny v stratégii, sme sa v Čedoku dozvedeli, že takto uvažovať je zatiaľ predčasné. V dvoch ďalších veľkých slovenských cestovných kanceláriách reagovali rovnako.
Ministerstvo zahraničných vecí SR zatiaľ vydalo len odporúčanie, aby naši turisti necestovali do ohrozených oblastí Turecka a vyhýbali sa rizikovým situáciám. „Uskutočnil sa zákaz dovozu určitého druhu tovaru,“ vysvetľuje hovorkyňa riaditeľ- stva Colnej správy Katarína Vavríková. Dodáva, že úzko spolupracujú so štátnou veterinárnou správou, prijali vraj aj interné colné opatrenia. „Vykonávajú sa pravidelné hraničné veterinárne kontroly inšpektormi hraničných inšpekčných staníc,“ dodáva hlavný veterinárny lekár SR Jozef Bíreš. „Ak sa pri kontrole zistí,  že zásielka nevyhovuje požiadavkám legislatívy EÚ alebo pochádza z krajiny, na ktorú sa vzťahujú obmedzujúce opatrenia - nie je vpustená na územie SR a tým aj celej EÚ,“ vysvetľuje. Zakázané je dovážať všetky komodity, ktoré by mohli predstavovať riziko prenosu nákazy zo všetkých krajín, kde sa zatiaľ vyskytla. „Zakazuje sa napríklad dovoz neopracovaného peria a častí peria z Gruzínska, Arménska, Azerbajdžanu, Iránu, Iraku a zo Sýrie,“ uzavrel Bíreš.

Daniel Forgács

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Vtáčia chrípka postupuje (9. 1. 2006)
 Bude zabíjať aj v Európe? (7. 1. 2006)
 Aj na Ukrajine je vtáčia chrípka (5. 12. 2005)
 Pandémia chrípky umožní vyhlásiť núdzový stav (1. 12. 2005)
 Hľadajú sa miesta na hromadné hroby! (25. 11. 2005)



nasledujúci článok >>
Bezdomovec: „S čučom je smrť krajšia“
<< predchádzajúci článok
Prípadov obchodovania s ľuďmi stále pribúda